Zbiornik Racibórz jednak da się przerobić na "mokry"Drukuj

Zbiornik Racibórz jednak da się przerobić na "mokry"Jeden z czołowych polityków PiS, marszałek Sejmu, przyjechał dziś na raciborskim zamek. Kuchciński gościł wcześniej w Rybniku. Jego wizyta w Raciborzu była już zapowiadana kilka dni wcześniej. Tematem rozmów na zamku jest m.in. kwestia przekwalifikowania zbiornika Racibórz z obecnego suchego na mokry, czyli trwale zapełniony wody, a także budowa odrzańskiej drogi wodnej we współpracy z Czechami. Poza starostą Ryszardem Winiarskim oraz prezydentem Mirosławem Lenkiem, na spotkanie zaproszono również Katarzynę Dutkiewicz oraz Dawida Wacławczyka, radnych powiatowych klubu PiS. Przyjechali też posłowie PiS z naszego regionu oraz burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha.

- Dzięki zaproszeniu senatora Adama Gawędy - miałem okazję uczestnictwa w spotkaniu parlamentarzystów PiS i raciborskich samorządowców z Marszałkiem Sejmu RP - Markiem Kuchcińskim, które poświęcone było kanałowi Odra - Dunaj i roli wody w gospodarce Polski - relacjonuje Dawid Wacławczyk.

To wprost niewiarygodne, że temat, który jeszcze 6 lat temu wywoływał śmiech zarówno wśród polityków, jak i lokalnych samorządowców (np. 2 lata temu podczas kampanii wyborczej słyszałem, że to science-fiction)... dziś jest przedmiotem poważnej dyskusji w najbardziej poważnym gremium, bo wśród parlamentarzystów, w rządzie, wśród ministrów i na forum międzynarodowym. Wszyscy samorządowcy patrzą na niego poważnie i na serio (a przynajmniej nie odzywają się na głos ze swoją krytyką).

Ten kanał został już wykopany w ludzkich głowach, a to najważniejsze. Nagle okazuje się, że może być to jeden ze strategicznych celów rozwojowych Grupy Wyszehradzkiej, że wpisuje się w ideę korytarza Północ - Południe i wzmocnienie współpracy transgranicznej z sąsiadami.

Nagle RZGW twierdzi, że zbiornik Racibórz Dolny w zasadzie po pewnych zmianach projektowych mógłby być mokry (co ich zdaniem jeszcze 3 lata temu było absolutnie nierealne, z kosmosu, głupie i niebezpieczne). Oczywiście od słów do wyników jest daleka droga, ale odniosłem dziś rzadkie wrażenie - radości z uczestnictwa w poważnej, sensownej rozmowie opartej o pewną strategię, a nie jakże częsty w polityce i samorządzie populizm. Wielkie gratulacje i podziękowania dla spiritus movens całej operacji, czyli burmistrza Pawła Machy! - pisze Wacławczyk.

źródło: naszraciborz.pl
foto. Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL