Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Skandal: sprzedają naszą historięDrukuj

Skandal: sprzedają naszą historięZa 700 tysięcy złotych można kupić wielki statek "Westerplatte II", na którym w czasach świetności odrzańskiej żeglugi szkolono załogi (szkolono uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej a nie załogi - przyp. red. ŻŚ). Dziś jednostka, która jest własnością gminy Wrocław, stoi zapomniana w dawnej stoczni Zacisze w pobliżu ul. Kwidzyńskiej. Oficjalnie na sprzedaż wystawił ją armator, czyli XIV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Od 3 lat na statku nikt nie pływał (nie ma już na to aktualnych pozwoleń), a i wcześniej zainteresowanie wynajmem zabytkowej jednostki było niewielkie.

Statek, który właśnie wystawiono na sprzedaż, jest w kiepskim stanie. Poza uzyskaniem odpowiedniej dokumentacji, by wypłynął znów na Odrę, konieczne są liczne remonty (stan statku i pomieszczeń wewnątrz widać na zdjęciach). Mimo tego Wojciech Siwoń z XIV LO we Wrocławiu informuje, że do tej pory zgłosiło się trzech chętnych kupić tę jednostkę (przetarg trwa do końca lutego).

Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu apeluje do prezydenta Rafała Dutkiewicza - ratujmy pozostałości wodniackiej tradycji w naszym mieście. Czy miasto Wrocław musi sprzedawać ten kawałek swojej historii i nie ma szans na doprowadzenie statku do stanu używalności?

Wodowanie Westerplatte II w 1975 roku

- Jeszcze kilka lat temu gmina Wrocław była jedynym dużym miastem-armatorem, teraz dołączyły takie gminy jak Nowa Sól, Bydgoszcz, Ostróda czy Warszawa - wylicza Jan Pyś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. - Tam rozwija się żegluga, a np. Nowa Sól kupuje nowe statki. W tym samym czasie Wrocław chce się pozbyć jednostki, która mogłaby być wizytówką miasta - ubolewa dyrektor Pyś.

źródło: gazetawroclawska.pl
#1 | Odra dnia 07.02.2016 22:48
Tu nie apele trzeba słać. Tu trzeba opracować Projekt rozwoju kadry. Dziś trzeba wziąć udział w przetargu jako strona prawna postępowania inaczej PRZEPADŁO. Drugi sposób to rozmawiać o Funduszu Żeglugowym i modernizacji jednostki. Ale czy gmina i resort się dogadają? Czy mają wolę? Już wkrótce odpowiedź. Pozdrawiam
#2 | Jacek z Opola dnia 08.02.2016 03:33
Panowie!
Ale przecież jeżeli aktualnie rządzący minister Gróbarczyk faktycznie zacznie rewitalizować żeglugę na Odrze i to aż do klasy IV, to co będzie mu przede wszystkim potrzebne?
Technikum Żeglugi Śródlądowej, a ono z kolei potrzebować będzie takiego właśnie statku.
Trzeba w tej sprawie do ministerstwa uderzyć, że jest okazja tanim kosztem szkołę wyposażyć.

A tak przy okazji, to potrzebna będzie nie jedna szkoła, a cały ich zespół:
1. Zasadnicza szkoła zawodowa - marynarz
2. Technikum - Kapitan
3. Wyższa szkoła - inżynier - budowy statków, zarządzania drogami wodnymi,
4. Wyższa szkoła - magister inżynier

Wiele osób jest takich, które tylko TŻŚ skończyły, a dzięki temu, że poziom nauczania był tam wysoki mogłyby dziś na tych Wyższych szkołach być wykładowcami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL