Bruksela pozwoli na przekop Mierzei WiślanejDrukuj

Bruksela pozwoli na przekop Mierzei WiślanejRząd przekonał Komisję Europejską, że przekopanie Mierzei Wiślanej służy bezpieczeństwu UE. Według informacji „Rzeczpospolitej” decydujące okazały się ubiegłotygodniowe rozmowy z unijnym komisarzem ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vellą. Rząd szykował się do nich od dłuższego czasu, bo to od decyzji Velli zależy w praktyce aprobata Unii Europejskiej dla budowy kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Zgoda Komisji Europejskiej jest niezwykle ważna gdyż uniemożliwi to raczej protesty ekologom oraz strony rosyjskiej.

Resort gospodarki miał trudne zadanie wobec napiętych relacji jakie panują pomiędzy UE a rządem PiS. Udało się jednak przekonać, że w kwestii ekologii rząd Beaty Szydło w pełni będzie współpracować z Brukselą.

Według wielu kluczową kwestią w tej sprawie była obawa o bezpieczeństwo Polski oraz wschodniej granicy UE.

Według obowiązującej umowy z Rosją, podpisanej za czasów byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, wyłącznie od dobrej woli Moskwy zależy, czy polskie statki przepłyną przez Cieśninę Piławską. Oznacza to, że żadne okręty NATO czy też polskiej Straży Granicznej bez zgody Rosji nie mogą wpłynąć na wody zalewy czy do portu w Elblągu.

Jej efektem ma być m.in. skrócenie o 50 mil morskich (94 km) drogi wodnej z portów trójmiejskich na wody zalewu oraz do portu w Elblągu.

#1 | marek56 dnia 30.01.2016 20:45
Łaskawcy ! Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy ...
To tak jakby na prace we własnej chałupie pytać o zgodę cała wieś. Ale co tam, może przynajmniej od tej strony nie będzie rzucania przysłowiowych kłód pod nogi.
#2 | drawa dnia 31.01.2016 06:26
Wykopany przekop sprawi ze Polska będzie miała jedna wyspę na Bałtyku więcej. Z wielu różnych względów trzeba będzie ja jakoś nazwać. Może ogólnopolski konkurs ? Jako pomysłodawca proponuje nazwę od mojego nicka

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL