Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Lodołamacze na Wiśle wstrzymały pracęDrukuj

Lodołamacze na Wiśle wstrzymały pracęGdańskie lodołamacze musiały zrezygnować z kruszenia lodu na Wiśle. Zawróciły w rejonie Świecia. Dalej rzeka jest dla nich za płytka. Idzie odwilż, na rzekach mogą tworzyć się zatory. Nie wiadomo, co będzie na dolnej Wiśle. Akcja lodołamania musiała zostać przerwana. Lodołamacze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w trakcie dwóch tygodni wykonały wręcz tytaniczną pracę. Dotarły od ujścia rzeki prawie do Świecia, skąd jednak musiały się wycofać. Dalej, powyżej 819 kilometra szlaku żeglownego, Wisła jest dla nich za płytka.

Czy w związku z tym istnieje dla nas jakieś zagrożenie? Trudno teraz przewidzieć. Najważniejszą kwestię lodołamacze już zrobiły - pokruszyły lód, który w całości pokrywał Wisłę niemal od ujścia aż do rejonu Świecia. Zlikwidowały co najmniej dwa zatory, między Świbnem i Przegaliną oraz między Grudziądzem i Świeciem. Jak dowiedzieliśmy się w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku, którego załogi sześciu lodołamaczy sprawnie wykonały najważniejsze zadanie, statki musiały wycofać się i teraz stacjonują w porcie w Przegalinie.

Lodołamacze (6 jednostek) są nadal gotowe do działań, w razie gdyby zaczął powstawać zator lodowy na Wiśle. Jednak wszystko zależy od tego, ile wody będzie w tej rzece. Roztopy mogą sprawić, ze nieco jej przybędzie. Jednak wystarczająca, bezpieczna głębokość rzeki dla lodołamania jest do Tczewa, wyżej pułapkami są niebezpieczne mielizny. Zator może spowodować zatrzymanie wody z roztopów, więc sytuacja może się nie poprawić. W niedzielę do godz. 14 lodołamacze osiągnęły 819 kilometr Wisły. Jej ujście do Bałtyku znajduje się około 941 kilometra szlaku żeglownego, liczonego od ujścia Przemszy. Usunęły niewielki zator lodowy, który zaczął powstawać między 819 a 820 km, czyl nieco powyżej Grudziądza.

Ze względu na coraz mniejsze głębokości w miarę posuwania się w górę rzeki dalsze łamanie lodu powyżej 819 km - przed miastem Świecie - jest zbyt niebezpieczne, grozi utknięciem lodołamaczy na mieliznach. Biorąc pod uwagę prognozowane ocieplenie oraz niskie stany wody, w niedzielę podjęto decyzję o powrocie lodołamaczy do awanportu śluzy Przegalina. Statki te mogą swobodnie pływać na odcinku od ujścia Wisły w górę rzeki do Tczewa. Dalej robi się za płytko.

#1 | Raku20 dnia 26.01.2016 18:57
Akcje przerywa niska woda tak samo jak na Odrze. To co ja pamiętam to woda zazwyczaj była a w tym roku ni ma! A taka ciekawostka: Na Wiśle pływa jeden z lodołamaczy co pływał po Odrze :Wilk a na trzech pływają ludzie którzy pływali na odrzańskich lodołamaczach.
#2 | Zawada dnia 26.01.2016 22:50
Tak już jest RZGW przejęło lodołamacze a nie mają załóg do obsadzenia tychże lodołamaczy. We Włocławku stoi 6 lodołamaczy i wszystkie mają zakontraktowaną załogę wyłonioną w przetargu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL