Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Powstanie terminal kontenerowy w ŚwinoujściuDrukuj

Powstanie terminal kontenerowy w ŚwinoujściuWszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że w Świnoujściu powstanie port kontenerowy. Jego budowa zamknie się w kwocie 2 mld zł. Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście nie udziela jednak żadnych konkretnych informacji na ten temat tej inwestycji – informuje swinoujskie.info.

Terminal ma powstać po wschodniej stronie nowego falochronu wschodniego. W tej chwili jest tam plaża, która będzie wyłączona z funkcji turystycznych. Prace nad planem budowy portu trwają w ZMPSiS od 2 lat. Jak podaje swinoujskie.info, inwestorem, który wybuduje port jest koncern z Chin lub z Korei. Szacowany koszt całej inwestycji to nawet 2 miliardy złotych.

Szacuje się, że port będzie przeładowywał ponad milion kontenerów rocznie, czyli nawet 800 tirów dziennie. Do realizacji planów budowy potrzebna jest zgoda Rady Miasta Świnoujście i uchwalenie planu zagospodarowanie przestrzennego dla terenu na wschód od ulicy Ku Morzu.

Kontenery wybitnie nadają się do transportowania ich żeglugą śródlądową ale w informacji nie ma o tym ani słowa. Rada Kapitanów udowodniła w tzw. Rejsie Prawdy iż transport dwóch warstw kontenerów Odrą jest możliwy. Zamiast 800 tirów dziennie...

źródło: gospodarkamorska.pl
foto (poglądowe): http://flickrhivemind.net
#1 | marek56 dnia 30.12.2015 13:14
Nie wiem czy, z uwagi na planowaną lokalizację portu kontenerowego, możliwy będzie wodny (śródlądowy) transport kontenerów. Aby mieć dojście wodne od strony lądu do planowanego portu konieczne jest zbudowanie kilku kilometrowego kanału. A patrząc na mapę wschodnich okolic Świnoujścia nie bardzo jest którędy go poprowadzić. Pasowałoby od strony jez. Wicko ale tam jest rezerwat. Od strony Świny z kolei dość gęsto od torów i zabudowy, a poza tym od zachodu terminal gazowy. Tak więc nie bardzo widzę możliwość uruchomienia transportu wodą.
#2 | barkaz4003 dnia 30.12.2015 23:04
W Polsce budując i rozbudowując morskie terminale kontenerowe t.j Gdańsk, Gdynia i planowane Świnoujście - nie planuje się transportu kontenerów rzekami i kanałami , transportem śródlądowym . Rozbudowa bazy kontenerowej w Porcie Północnym planowana i wykonywana jest z uwzględnieniem rozwozu kontenerów transportem kołowym t.j. TIRY i WAGONY.
#3 | Jacek z Opola dnia 31.12.2015 22:55
Te słowa (Tych dwóch komentarzy powyżej) pokazują skalę zaniedbania spraw żeglugi śródlądowej w Polsce. Nawet układając dalekosiężne plany, bo budowę terminala do takich zaliczyć należy, nie bierze się pod uwagę możliwości zaistnienia kiedykolwiek w przyszłości transportu wodnego mogącego przewozić towary w głąb lądu. To dla mnie coś niewyobrażalnego. Rejs Prawdy w którym właśnie kontenery przewiezino nikomu nie dał nic do myślenia!!!
Towary, ktore przypłynęły morzem w kontenerach na niczym nie stracą w czasie nawet kilkudniowego transportu rzeką.
Gorąco apeluję do wszystkich, zwłaszcza do stowarzyszeń jak Rada Kapitanów, Teraz Odra o wywieranie nacisków poprzez wszelkie dostępne środki w celu zmiany tego stanu rzeczy.
Na początek apeluję o pismo do Ministra i do Świnoujścia. Także firma planująca budowę terminala kontenerowego w Koźlu, której interes przy tak planowanej lokalizacji terminala morskiego mocno ucierpi, powinna być zaalarmowana.

No ale cóż? Dziś świętujemy. Nie czas na jakieś narzekania i alarmy. Jutro będziemy wypoczywać.
A pojutrze to już się wszystko rozejdzie po kościach.
www.takdlaodry.pl
http://takdlaodry...inoujsciu/

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL