Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Powstał Klaster Górnej WisłyDrukuj

Powstał Klaster Górnej WisłyZ przyjemnością informuję, że Ogólnopolskie Stowarzyszenia Innowacyjnych Przedsiębiorstw powołało do życia Klaster Górnej Wisły z siedzibą w Oświęcimiu. Celem ogólnym klastra jest wykorzystanie współpracy klastrowej na rzecz stworzenia koncepcji, projektów i innych potrzebnych dokumentów do odtworzenia żeglugi na Górnej Wiśle i zbudowania połączenia z Odrą. Da to potencjał do rozwoju gospodarczego i turystycznego województwa małopolskiego.

Koncepcja klastra to najpopularniejsza droga do regionalnej innowacyjności. Klaster to nowoczesna forma integracji i współpracy przedsiębiorstw, środowisk biznesowych, placówek naukowych oraz różnych instytucji publicznych i prywatnych dająca szeroki wachlarz korzyści ekonomicznych i społecznych na danym obszarze. Daje też ogromny potencjał lobbowania na rzecz określonych zadań i zdobywania środków na wykonanie tych zadań.

Celami szczegółowymi Klastra Górna Wisła będzie:
1. Budowa kanału Śląskiego, jako istotnego połączenia drogi wodnej Górnej Wisły z Odrą, a dzięki temu z portami morskimi oraz centrum multimodalnym w Gorzyczkach.
2. Przebudowa istniejącej drogi wodnej Górnej Wisły do klasy IV na całej długości odcinka od kilometra „0” pod Oświęcimiem do stopnia wodnego „Przewóz”.
3. Budowa stopni wodnych „Niepołomice” i „Podwale”.
4. Budowa kanału Krakowskiego.
5. Budowa infrastruktury towarzyszącej – portów, marin, przystani, centrów logistycznych, nadbrzeży przeładunkowych oraz wszelkich innych urządzeń i budowli niezbędnych do prawidłowego działania drogi wodnej oraz wykorzystania jej w celach gospodarczych i turystycznych.
6. Odtworzenie żeglugi na rzece Przemszy do Mysłowic.

Do klastra zapraszam przedsiębiorstwa, których siedziby znajdują się na terenie planowanych inwestycji (od Niepołomic do Kuźni Raciborskiej), a których profil działania jest związany z możliwością wykorzystania transportu śródlądowego. Również inne przedsiębiorstwa które znajdują się na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Zapraszam samorządy przez tereny których przebiega planowana inwestycja. Zapraszam uczelnie wyższe i szkoły. Stowarzyszenia społeczne, których profil działania jest zbieżny z rozwojem żeglugi śródlądowej. Zapraszam wszelkie instytucje, które zajmują się gospodarką wodną, żeglugą śródlądową, transportem, logistyką.

Powyższe inwestycje są częścią programu POLSKA 3.0, który jest programem zintegrowanych działań, mających na celu połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego oraz budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego w Gorzyczkach. Program POLSKA 3.0 został już przedstawiony najwyższym władzom Polski oraz Unii Europejskiej. Patronat nad programem objął Pan Jerzy Buzek. Program skupia w swoich strukturach wiele osób i firm z różnych branż. Dzięki temu Klaster Górnej Wisły będzie miał potężne wsparcie w uzyskaniu swoich celów. Tym bardziej, że jestem również członkiem Komitetu Koordynacyjnego Programu POLSKA 3.0 oraz jednym z jego ekspertów.

W 18 stycznia 2016 r o godzinie 10:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu odbędzie się pierwsze spotkanie Klastra Górna Wisła. Więcej informacji można uzyskać poprzez mail: jakub.stonawski@gmail.com
Jakub Stonawski
Koordynator Klastra Górna Wisła
#1 | Odra dnia 27.12.2015 20:42
Dobry moment. Dobra strategia. Brawo Kolego Jakubie.
#2 | mkrakowiak74 dnia 28.12.2015 12:31
Z treści powyżej widać, że autor nie jest nawigatorem i nigdy nie kierował statkiem żeglugi śródlądowej... zacumowane na stałe na zakolu pod Wawelem statki nie uniemożliwiają uprawiania tam żeglugi zestawami pchanymi o długości przewidzianej dla IV klasy drogi wodnej, czyli o długości do 85 metrów...krzywizna tego zakola stanowi utrudnienie, ale do pokonania przez średniej klasy kapitana... Sam kanał Krakowski nie uczyni z górnej Wisły [od km 0,oo do km 92,oo] drogi wodnej IV klasy. I tak, odcinek od km 0,oo do 38,500 nie posiada IV klasy, jest tzw. drogą wodną IV klasy o obniżonych parametrach ! trzy śluzy są długości 85 m.; modernizacji wymaga kanał Łączany - Skawina ; wiele przemiałów i płycizn i ni e tylko w okolicach stopnia wodnego Dwory; sam stopień wodny Niepołomice nie rozwiązuje problemów nawigacyjnych na górnej Wiśle... konieczne będą kolejne stopnie wodne aż do Sandomierza i dalej... W obecnym stanie [ale po wykonaniu kilku prac na szlaku] drogą wodną górnej Wisły [od Oświęcimia do Krakowa ] można by przewozić rocznie około 2 milionów ton ładunków, np. węgla. Każdy potrafi sobie wyliczyć ile to jest tirów i składów kolejowych... Do tego konieczne jest konsorcjum firm, w tym elektrociepłowni i kopalń węgla kamiennego i wielu innych tez.. I gwoli przypomnienia ...że górna Wisła to ni e tylko rzeka od Oświęcimia do Krakowa, a sięga aż do Sanu czy nawet rzeki Kamiennej... i klaster w swoich planach to winien uwzględnić... tyle na dziś... pozdrawiam Smile
#3 | Kuba48 dnia 28.12.2015 14:04
Niewątpliwie ma Pan rację. Nie jestem nawigatorem ani kapitanem żeglugi śródlądowej. Jestem za to częścią drogi wodnej Górnej Wisły, gdyż pracuję na śluzie. Zdaję sobie sprawę, że przez zakole pod Wawelem popłyną barki, ale jednak ruch jest utrudniony, a w dodatku zaniknie wtedy ruch turystyczny. Więc Kanał Krakowski jest potrzebny. Potrzebna jest też rzetelna analiza drogi wodnej Górnej Wisły i odpowiedź na temat czy i kiedy modernizować ja do klasy IV na całej długości. A Klaster i program POLSKA 3.0 ma na myśli wszystkie żeglowne rzeki w Polsce, a więc i Wisłę poniżej Krakowa. Tylko, że na razie musimy się skupić na tym zadaniu. Jako pierwszym.
#4 | mkrakowiak74 dnia 28.12.2015 21:39
Niemniej i pomimo, proponuję skierowanie działań Klastra Górnej Wisły na reaktywację transportu wodnego śródlądowego na rzece Wiśle na odcinku w km 0,00 do km 92,00...
Natomiast sprawa budowy Kanału to horyzont kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu najbliższych lat... chętnie bym popłynął nim za kilka lat Smile, a reaktywacja przewozu towarów statkami do Krakowa, to kwestia [przy dobrej woli] 2, 3 lat...!

Proponuję jeszcze raz przeczytać mój poprzedni wpis, abyśmy się nie rozmijali w tym temacie... bo zagadnienie jest wielkie jak Rzeka... Smile

podsyłam link w sprawie stanowiska miejscowych władz nt. Kanału...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL