Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Pierwszy statek wpłynął do gazoportuDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 11.12.2015 19:28:48
  • 1396 czytań
  •  6 komentarzy
Pierwszy statek wpłynął do gazoportuPotężny, ponad 300-metrowy gazowiec "Al Nuaman" płynący z Kataru dobił do nabrzeża terminalu LNG w Świnoujściu. Do zbiorników gazoportu po raz pierwszy popłynie gaz. Na statek czekała ponad setka osób - oprócz przedstawicieli spółki Polskie LNG, byli przedstawiciele mediów i rządu. Jego zdaniem sama budowa gazoportu - opóźniona o dwa lata - nie była tak stresująca jak to, co ma się za chwilę wydarzyć.

- Przed nami rzecz najważniejsza i tu drżymy. Schłodzenie instalacji i odbiór techniczny, bo on pokaże faktycznie w którym miejscu jesteśmy - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Próbny rozruch gazoportu rozpocznie się w chwili, kiedy pracownicy terminala podłączą zbiorniki statku z instalacją znajdującą się w porcie. 210 tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego z Kataru pomoże też schłodzić całą instalację. Kolejna dostawa gazu przypłynie do Świnoujścia już w lutym. Również z Kataru. Mimo, że pierwszy gazowiec przypłynął do Świnoujścia w piątek - to terminal formalnie będzie gotowy w maju.

źródło: radioszczecin.pl
#1 | Black Hawk dnia 25.12.2015 21:22
On dostarczył tzw. gaz techniczny do sprawdzenia wszystkich instalacji.
#2 | Polikarp dnia 25.12.2015 23:12
Dokładnie tak, muszą wiedzieć, że wszystko już działa nim ruszą z całą machinerią na stałe. W lutym mam zamiar jechać tam robić zdjęcia. Tu widziałem relację z pierwszego wpłynięcia i czytałem sobie jak to działa, jest ogień!! http://lng.edu.pl...do-polski/
#3 | Black Hawk dnia 26.12.2015 09:40
Przy dzisiejszych cenach ok. 250$/1000m3 rosyjskiego gazu ta inwestycja staje się problematyczna. Ponieważ gaz z Kataru to ok. 700$/1000m3 przed regazyfikacją. Na zachodzie takie terminale wykorzystywane są w 30%, a Litwa ostatnio swój pływający zamknęła, ponieważ ma na dziś tani gaz z Rosji.
#4 | Black Hawk dnia 26.12.2015 10:17
Porównajcie dwie ceny tego samego gazu:
gaz naturalny dostarczany rurociągiem miejsce pomiarownia odbierająca gaz...
za 1000 stóp cubicznych....za # 2,30$
Ten sam gaz, ale LNG..w terminalu odbiorczym..za 1000 stóp cubicznych 8,00$...do tego dochodzi dodatkowo już po stronie kupującego obsługa składowiska LNG i proces regazyfikacji....Mówienie o konkurencyjności gazu w przypadku Polski kiedy ma się dostęp do istniejących źródeł rosyjskich...to gaworzenie z idiotą o gwiazdach. Ale najlepsze jest to, że Polacy zakontraktowali katarski gaz na ileś lat bez możliwości renegocjowania cen i nie uwzględniając możliwości odbioru tego gazu. Czyli ciągle na spocie w Hiszpanii jest do kupienia tani gaz z Kataru zakontraktowany przez Polskę, gdzie do każdego metra sześciennego dopłaca Katarczykom i amerykańskiej firmie pośredniczącej polski podatnik 250$. Czyli wszystko jedno jaka jest cena rosyjskiego gazu i tak szykują się podwyżki ceny dla odbiorcy końcowego. Ktoś musi zapłacić za budowę gazoportu i prezenty dla Katarczyków.
#5 | Black Hawk dnia 26.12.2015 10:33
Re: Polikarp...Polacy są w całej Europie znani ze swoich urojeń psychotycznych na temat wrogości wszystkich otaczających ich narodów, w związku z czym włażą w D... tylko krajom oddalonym o co najmniej kilka tysięcy kilometrów ( UK, Francja, USA ). Efekty tej polityki widać było np. po zerwaniu w roku 39 rozmów między ministrem Józefem Beckiem i rządem III Rzeszy ( a historia lubi się powtarzać ). Polski wcale nie trzeba atakować - Polacy się zniszczą sami. To może wina Rosji, że Polacy od ponad 30 lat nie wybudowali nowej elektrowni? A może winą Rosji jest emigracja ponad 3 milionów młodych Polaków? Patrząc długofalowo na polską politykę i gospodarkę to nie widzę światła w tunelu. Kolejne rządy machają szabelką mając polską gospodarkę w kompletnym poważaniu. Co z tego, że Polacy są wyszczekani jeśli na arenie międzynarodowej bardziej się liczą takie "potęgi militarne" jak: Czechy, Holandia czy Dania. Bo żeby się z Polską ktoś liczył to Polska musi mieć mocną gospodarkę, więc niskie podatki, uproszczone i klarowne procedury podatkowe, w innym przypadku będziemy takim europejskim popychadłem i wygadanym głupkiem wioskowym. Rosja jest jaka jest, ale jest ogromna i jest blisko. Stając okoniem najbliższemu sąsiadowi Polska będzie miała ciągle pod górkę. Po upadku ZSRR była okazja na budowanie dobrych stosunków z Rosją, ale widać, że polskie rządy wolą szukać "przyjaciół" wśród ukraińskich banderowców i żydów amerykańskich. Za kilka lat "żaden car nie będzie musiał wygaszać Polski gospodarczo" - bo nie będzie czego wygaszać. Rosja będzie się coraz bardziej przeorientowywać na Azję, a Polacy się znajdą między odgrodzoną zasiekami Rosją i kalifatem Niemiec. Sprzedający dowolny produkt może kogoś traktować priorytetowo ( dając mu zniżki ), a kogoś innego nie. Np. Niemcy dorzuciły się w 50% do kosztów budowy Nord Stream, więc mają taniej, a Polska w każdej sprawie staje Rosji okoniem, więc nie ma zniżek. My dlatego płacimy drożej bo dodatkowo w pakiecie mamy rusofobię. Za 3 lata zostanie odłączony gazociąg Jamał. Przepustowość Nord Stream 1 nie wystarczy na dostawy rewersowe dla Polski, tym bardziej, że zapotrzebowanie niemieckiego przemysłu rośnie ( po prostu nie starczy gazu ). Blokując budowę Nord Stream 2, Polska nie będzie miała innej możliwości kupna gazu jak tylko z Kataru. No ale kto bogatemu zabroni kupować katarski gaz za 650$? a po regazyfikacji ponad 750$ a do tych 650$ trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe koszty transportu, skraplania
i wiele innych. Polscy emeryci zbijają takie kokosy, że te kilkaset złotych więcej miesięcznie w rachunkach za gaz na pewno "polepszy" ich nastawienie do debili zasiadających w polskim rządzie.
#6 | Black Hawk dnia 31.12.2015 22:24
Koniec polskich mrzonek o amerykańskim gazie! USA są IMPORTEREM GAZU netto!. Oznacza to, że WIĘCEJ IMPORTUJĄ, JAK EKSPORTUJĄ! Obecnie, jest to ok 8% ich zapotrzebowania, tj ok.60 miliardów metrów sześciennych...Gdzieś tak 60% tego co importują Niemcy(największy klient Gazpromu). Dlatego, aby eksportować gaz, musieliby sobie "od pyska odjąć", a nie wiem czy ich stać na takie poświęcenie. Według Energy Information Administration, w USA obecnie wydobywane jest 670 miliardów metrów sześciennych gazu. Do roku 2020 wydobycie ma wzrosnąć do 730 miliardów metrow sześciennych, czyli o 9%. "Podwojenie" produkcji gazu w USA, to tylko pobożne życzenia polskiej gawiedzi. Ponadto, to nie przemysł chemiczny zużywa najwięcej gazu, a energetyka. USA zastąpiły 20% elektrowni węglowych, generatorami gazowymi. Shale gas in the United States https://en.wikipe...ted_States https://upload.wi...0-2040.jpg

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL