Gabriela Tomik wiceministrem żeglugi śródlądowejDrukuj

Gabriela Tomik wiceministrem żeglugi śródlądowejCzłonek zarządu Rady Kapitanów, była wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, pełnomocnik do spraw Odry w urzędzie miasta Kędzierzyna-Koźla, a obecnie wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej otrzymała powołanie na stanowisko wiceministra w tworzonym Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w nowym rządzie premier Beaty Szydło.

Od kilku lat Gabriela Tomik w ramach zajmowanych stanowisk w sposób szczególny skupiała się na żegludze śródlądowej i kwestiach powodziowych, angażując się m.in. w organizacje konferencji odrzańskich. Pracę na nowym stanowisku rozpocznie za kilka dni. Jest mieszkanką Kędzierzyna-Koźla.

– W resorcie obok wiceministra odpowiedzialnego za gospodarkę morską będę odpowiadała za żeglugę śródlądową, co wiąże się również z gospodarką wodą – mówi Gabriela Tomik.

W rozmowie z portalem KK24.pl Gabriela Tomik potwierdziła, że wczoraj otrzymała nominację premiera. Zastępca burmistrza Kuźni od wielu lat aktywnie zabiega o zwiększenie żeglowności Odry oraz podjęcie działań zmierzających do budowy kanłu Odra-Dunaj.

Korytarz multimodalny (droga, kolej, droga wodna), którego częścią będą drogi wodne pozwoli na innowacyjne zmiany w gospodarce Polski.

- Polskiej gospodarce potrzebny jest program, który w sposób kompleksowy powiąże różne dziedziny wykorzystania i gospodarowania wodami i przyczyni się do europejskiej tożsamości nas – obywateli - twierdzi G. Tomik.

źródła: kk24.pl, nowiny.pl
#1 | dalba dnia 19.11.2015 15:38
Pani Minister gratuluję awansu, życzę by roztropność i mądrość były pani doradcami a wytrwałość i konsekwencja przewodnikami do sukcesu w trudnym ministerstwie, dla dobra ogółu.
#2 | Marian Janas dnia 19.11.2015 17:59
Wywiad z ministrem Gróbarczykiem:http://radioszczecin.pl/29,7849,zobac...idf=338307
#3 | lelo1951 dnia 19.11.2015 20:18
Powiało optymizmem a czas pokaże.
#4 | Ziomal dnia 20.11.2015 06:52
Serdeczne gratulacje-wszystkiego dobrego !!!
#5 | hydrogeo dnia 20.11.2015 08:43
Niestety zakres kierowania działami administracji rządowej MGMiZS jest zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 17.11.2015 r. ograniczony do gospodarki morskiej i rybołówstwa ( http://dziennikus...190901.pdf ). Co więcej Minister jest dysponentem części 21 i 62 budżetu państwa. Gospodarka wodna znajduje się w części 22 budżetu państwa - która nadal pozostaje w dyspozycji MŚ.
Pocieszeniem jest to, że w MŚ osobą kierującą departamentem Gospodarki Wodnej będzie Podeskretarz Stanu Mariusz Gajda - były prezes KZGW odwołany przez Tuska w dniu 18.12.2007 r. Pan Mariusz Gajda uczestniczył w pracach nad "Programem rozwoju infrastruktury transportu wodnego śródlądowego w Polsce" część 2 - Propozycja wieloletniego programu rozwoju infrastruktury transportu wodnego śródlądowego w Polsce - opracowanie z 2011 r. ECORYS - czyli osoba zaznajomiona z tematem potrzeb niezbędnych do rozwoju ODW.
#6 | Filozof_3 dnia 20.11.2015 09:51
@hydrogeo: rozporządzenie dotyczy stanu sprzed uchwalenia nowelizacji ustawy o działach administracji i było konieczne żeby min. Gróbarczyk w ogóle mógł cokolwiek robić.
Ponieważ wczoraj uchwalono nowy podział administracji rządowej z wyodrębnioną żeglugą śródlądową, po podpisaniu jej przez Prezydenta będzie konieczna nowelizacja rozporządzenia. I tyle.

Gorzej że w znowelizowanej ustawie przyjęto poprawki wniesione na komisji senackiej przez PO, które pozostawiają utrzymanie dróg wodnych w rękach MŚ, natomiast przewodniczącym sejmowej komisji ochrony środowiska jest znany wszystkim p. Gawłowski...

Ale wszystko wskazuje na to, że jest to jedynie czasowe, żeby na okres zimy i związanej z tym ochrony lodowej nie robić rewolucji, wymagającej zmiany ustawy Prawo Wodne i co najmniej kilkunastu innych ustaw (bo skoro MGMiŻŚr ma przejąć drogi wodne wraz z budowlami, to musi przejąć techniczną część RZGW wraz z fachowcami, może resztki nie wyprzedanych PBW, bo czymś trzeba zacząć robić, konieczna jest metoda małych kroków).

Zobaczymy, wywiad z min. Gróbarczykiem (link we wpisie Mariana Janasa powyżej, wpis nr 2) daje podstawy do optymizmu - dopóki nie spłyną nowe informacje (jak wiadomo pesymista to poinformowany optymista).
#7 | Kowal dnia 20.11.2015 10:45
Zdymisjonowanie takich osób jak Gawłowski (ze stanowiska przewodniczącego sejmowej komisji oś), Sumisławski (z prezesa KZGW) czy też szarą eminencję Janusza Zaleskiego (Biuro Koordynacji Programu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły) nie ma wpływu na ochronę p.powodziową czy też lodową - te osoby się tym nie zajmowały tylko ich pracownicy w poszczególnych RZGW. Poza tym nie ukrywajmy Sumisławki to z wykształcenia jest elektrykiem/automatykiem a pracował przed RZGW/KZGW w wodociągach.
#8 | kolo dnia 20.11.2015 10:50
Przede wszystkim gratulacje dla nowych władz transportu rzecznego.
Wśród wodziarzy został jednak niesmak. Żeglug śródlądowa ma własne ministerstwo, natomiast gospodarka wodna dalej będzie podlegała przede wszystkim działaniom i naciskom ekologicznym. Wielu hydrotechników, meliorantów inżynierów od budownictwa wodnego wolałoby aby gospodarka wodna znalazła się w ministerstwie związanym z gospodarką np w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej niż w Ministerstwie Środowiska
#9 | Apis dnia 20.11.2015 12:21
Tym bardziej, że na w-ce ministra ds gospodarki wodnej w Ministerstwie Środowiska powołano niegdysiejszego prezesa KZGW (2006-2007) Mariusza Gajdę. Jego zastępcą byłą "ulubiona przez nas" Iwona Koza. Boję się, że Sum zostanie zastąpiony przez Kozę a to wcele dobrze nie wróży jesli chodzi o relacje żegluga-KZGW.
#10 | 38 dnia 20.11.2015 12:24
Warszawa, dnia 18 listopada 2015 r.
Poz. 1909
ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 listopada 2015 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Na podstawie art. 33 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz
z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Rozporządzenie określa szczegółowy zakres działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,
zwanego dalej „ministrem”.
2. Minister kieruje następującymi działami administracji rządowej:
1) gospodarka morska;
2) rybołówstwo.
3. Minister jest dysponentem części 21 i 62 budżetu państwa.
4. Obsługę ministra zapewnia Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
5. Minister sprawuje nadzór nad okręgowymi inspektorami rybołówstwa morskiego.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 16 listopada 2015 r.
Prezes Rady Ministrów: B. Szydło

... a gdzie jest żegluga śródlądowa...???!!!

http://dziennikus...015/1909/1
#11 | Filozof_3 dnia 20.11.2015 14:01
@mkrakowiak74: jeszcze w ogóle nie ma takiego działu gospodarki narodowej, dopiero jak Prezydent podpisze nowelizację ustawy (wczoraj przeszła przez Sejm po poprawkach Senatu), to w ogóle będzie prawna możliwość wpisania żeglugi śródlądowej do zakresu MGMiŻSr.

Dobrze byłoby żeby podpisał dziś, zanim wyjedzie do Chin, wtedy pewnie jeszcze dziś będzie nowelizacja w/w rozporządzenia. I tyle.
#12 | marek56 dnia 20.11.2015 17:30
Przed chwilą na "pasku" Teleekspres extra przeczytałem, że Pani Gabriela jednak nie będzie wiceministrem. Przynajmniej na razie. A tak cieszyliśmy się. Czuję tu czyjąś zemstę, walki z żeglugą ciąg dalszy. Sad
#13 | Jacek z Opola dnia 20.11.2015 18:34
Nie oddadzą tak łatwo pola przeciwnicy śródlądowej żeglugi. Nie po to tyle lat pod nią doły kopali.
Coś by trzeba zrobić, aby jednak ją wesprzeć.
Nie mam jednak pomysłu co.
Petycja?
Protest?
#14 | ango dnia 20.11.2015 18:40
#15 | Black Hawk dnia 20.11.2015 20:53
Tomik nie będzie wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej....Gabriela Tomik, która była rekomendowana przez Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Śródlądowej jako świetny fachowiec i samorządowiec z dużymi osiągnięciami - nie będzie wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Rzecznicznik rządu poinformowała, że do czasu wyjaśnienia sprawy dotyczącej prokuratorskich zarzutów wobec Tomik nie zostanie ona powołana na to stanowisko. Dzisiaj kancelaria premiera dostała informację z prokuratury, że postawiono jej zarzuty - informuje Radiozet.pl.

W kwietniu tego roku w Prokuraturze Okręgowej w Opolu Gabriela Tomik usłyszała zarzut nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Według śledczych w latach 2011 - 2013 jako wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego miała nie dopełnić swoich obowiązków. Śledztwo dotyczy nielegalnej kopalni piasku i żwiru we wsi Dębowa oraz urzędników, którzy dopuścili się w tej sprawie licznych zaniechań. Zarzuty usłyszeli też inni urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Kożlu. Zdaniem prokuratuy śledztwo będzie się toczyć jeszcze co najmniej przez pół roku. Ps..Sprawa kopalni (wyrobiska), to sprawa lokalna dotycząca legalnej działalności gospodarczej. Mieszkańcy miejscowości nie tolerują tego typu przedsięwzięć i szukają sposobów, aby ją usunąć ("bo ciężarówki rozjeżdżają drogę"Wink . Szumnie nazwana kopalnia to kilka otworów w ziemi, które przypominają wykopu na fundamenty słupów. W okolicy od zawsze były wyrobiska żwiru. Samo malownicze jezioro we wsi jest pozostałością po żwirowni.
#16 | Jacek z Opola dnia 21.11.2015 04:03
Przejrzałem trochę starsze wiadomości w sieci na ten temat. Jak donosiła NTO śledztwo w tej sprawie trwało już w marcu 2013 http://www.nto.pl/wiadomosci/kedzierz...,id,t.html

Do czasu gdy Pani Tomik nie dostała nominacji było ono zawieszone? Teraz zostało wznowione i potrwa jeszcze co najmniej pół roku. A może sprawa była tak skomplikowana, że nie dało się jej w dwa i pół roku rozwikłać?

Trzeba przyznać, że prokuratura opolska wykazała się dużą "polityczną elastycznością i odpowiednim refleksem". Wygląda na to, że sprawa była zawieszona w oczekiwaniu na taką sytuację jak dziś.

Ktoś ją przewidywał? Ktoś kto dba o nasz kraj?
#17 | Kowal dnia 25.11.2015 20:39
Informacja od pracowników KZGW od wczoraj wice-prezesem KZGW jest Iwona Koza a jutro zdymisjonowany będzie W.Sumisławski.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL