W Nowej Soli powstanie Muzeum OdryDrukuj

W Nowej Soli powstanie Muzeum OdryWładze Nowej Soli (Lubuskie) chcą utworzyć nową placówkę mającą promować walory historyczne, kulturowe, przyrodnicze i turystyczne Środkowego Nadodrza. Muzeum Odry, gdyż taka nazwa jest brana pod uwagę, ma znaleźć się w zabytkowym magazynie solnym. Jak poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko, koncepcja stworzenia placówki jest gotowa. Obecnie trwają prace projektowe, w przyszłym roku będzie pozwolenie na budowę. Samorząd szuka pieniędzy na realizację inwestycji. Wstępne szacunki mówią o kwocie ok. 10 mln zł.

- Liczymy na finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego - zaznaczyła Batko. Celem budowy ekspozycji muzealnej Muzeum Odry w przestrzeni zabytkowego magazynu solnego w Nowej Soli jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego oraz walorów środowiska przyrodniczego obszaru położonego w biegu Środkowej Odry (od Głogowa do Kostrzyna nad Odrą) ze szczególnym uwzględnieniem obszaru nadodrzańskiego na obszarze powiatu nowosolskiego.

Zadanie to realizowane ma być w oparciu o budowę wystawy stałej, której narracja skupiona będzie wokół trzech zasadniczych osi tematycznych. Pierwsza to dziedzictwo kulturowe środkowej Odry, tj. historia miejscowości położonych na tym obszarze, ich powiązań kulturowych i gospodarczych z rzeką, prezentacja wybranych zabytków i ciekawostek z życia mieszkańców. Drugi element ma stanowić prezentacja walorów przyrodniczo-geograficznych środkowej, m.in. okazów fauny i flory nadodrzańskiej w różnych biotopach, w tym okazów wymarłych lub nie występujących już nad rzeką. Ostatni dział ma być poświęcony tradycjom warzelniczym w Nowej Soli i ukazywać proces powstawania soli, warzenia soli morskiej na przykładzie warzelni w Nowej Soli oraz rolę soli w dziejach człowieka. Planowane przedsięwzięcie obejmuje adaptację dawnego magazynu solnego z końca XVIII stulecia oraz jego otoczenia na cele ekspozycji Muzeum Odry.

Początkowo ekspozycja ma opierać się w głównej mierze na eksponatach zgromadzonych w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Planuje się przeniesienie z niego części zbiorów zgromadzonych dotychczas na ekspozycji pt. „Przyroda Doliny Odry” i innych eksponatów niezbędnych do realizacji koncepcji scenariusza, złożonego z trzech wyżej wymienionych modułów. Program wystawienniczo-dydaktyczny planowanej ekspozycji wpisuje się w promocję odrzańskiego szlaku turystycznego, który realizowany jest przez miasta zaangażowane w transgraniczny projekt "Odra dla turystów 2014".

Według władz Nowej Soli stworzenie tego typu placówki z jednej strony pozwoli na uratowanie zabytkowego magazynu solnego, ale co nie mniej ważne, będzie stanowić kolejny punkt turystyczny na mapie miasta, w jej historycznej części, która od kilku lat poddawana jest rewitalizacji. Dodatkowym atutem obiektu, oprócz jego walorów historycznych, jest położenie w odległości ok. 150 m od przystani turystycznej w nowosolskim porcie, gdzie cumuje jeden z samorządowych statków turystycznych pływających po Odrze.

Koncepcja zakłada nie tylko rewitalizację zabytkowego magazynu, ale także jego otoczenia. Na placu Solnym ma powstać parking, a podwórze magazynu ma zostać zagospodarowane do celów edukacyjnych oraz rehabilitacyjno-zdrowotnych. Planuje się tam m.in. budowę konstrukcji tężni z miejscami dla odpoczynku oraz prowadzenia działań edukacyjnych dotyczących zdrowotnych właściwości soli.

#1 | ango dnia 26.10.2015 21:01
To dobra wiadomość - ale szkoda, że tak późno. Muzeum Wisły w Tczewie istnieje od 1980 r. (oficjalne otwarcie w r. 1984). Pomyślcie tylko, ile można było zrobić przez minione 35 lat odnośnie gromadzenia pamiątek związanych z żeglugą odrzańską (i nie tylko). A to wszystko pod państwowym mecenatem (jak przywołane MW) - to także mógł być zbiór różnorodnych dokumentów, fotografii i ogólnie archiwaliów (w tym np. nagranych wywiadów z rodami wodniackimi) - dzisiaj pewne rzeczy i sprawy są już chyba nie do odtworzenia, ale warto gromadzić i zachowywać to, co było wyróżnikiem i wyznacznikiem szeroko pojętej żeglugi odrzańskiej i nie tylko, w tym także dawnych np. towarzystw wioślarskich itp.
Nowej placówce i jej pracownikom należy życzyć nieustającego zapału, wytrwałości i wiary w podjętą misję ocalenia od zapomnienia nie tylko tego co minęło, ale także dokumentowania czasów współczesnych. Odra na pewno jest tego warta, by powstała tak placówka.
#2 | Jacek z Opola dnia 27.10.2015 23:01
Szkoda, że takiego Wrocławia, czy Koźla nie stać na takie muzeum. Te miasta żyły z rzeki a teraz odwracają się do niej ...
Znajdą się gdzieś jeszcze stare holowniki czy barki?
Takie muzeum starych statków to byłaby atrakcja. A niejednemu na ten widok łezka by się zakręciła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL