Koniec strachu mieszkańców Bieżanowa przed powodziąDrukuj

Koniec strachu mieszkańców Bieżanowa przed powodziąW krakowskim Bieżanowie zakończyła się budowa zbiornika retencyjnego na rzece Serafie. Pierwszego z pięciu w dolinie rzeki, które mają uchronić mieszkańców przed powodzią. Zbiornik pomieści 130 tysięcy metrów sześciennych wody i zaprojektowano go tak, by w przyszłości współpracował z pozostałymi czterema. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli spać spokojnie.

"To jest uwieńczenie walki i pięcioletniego stresu związanego z każdym większym deszczem. W 2010 roku były takie sytuacje, gdy nasze dzieci wypatrywały przez okna, czy już się błyszczy woda w ogrodzie. Nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Drobna i niepozorna rzeczka, która niszczyła domy i ogrody" - opowiada Radiu Kraków mieszkanka Bieżanowa.

Zbiornik wybudowano w rok. "Po powodzi w 2010 rozpoczęliśmy działania. Potrzebny był teren, pieniądze i zezwolenia. W projekcie są pozostałe cztery zbiorniki, ale ten jeden już częściowo zabezpiecza mieszkańców Bieżanowa" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Uruchomienie zbiornika ma też poprawić komunikację w dzielnicy. "Woda, która występowała z brzegów Serafy, czasem zalewała ciągi komunikacyjne i wtedy mieliśmy przerwę w kursowaniu autobusów" - przypomniał wiceprezydent Tadeusz Trzmiel i dodał, że nowy zbiornik już się przydał. "W tym roku, 5 sierpnia, zbiornik jeszcze nieoddany do eksploatacji, przejął część wody. To potwierdziło jego skuteczność" - podkreślał wiceprezydent.

Całkowitą ochronę doliny Serafę zapewni kaskada pięciu zbiorników. Marszałek Małopolski Marek Sowa zapowiedział podczas otwarcia, że budowa pozostałych jest w przygotowaniu. "Myślę, że za 4 lata ten teren będzie zabezpieczony. Wszystkie zbiorniki przyjmą w sumie około 500 000 m3 wody. Zadanie sfinanowane zostanie ze środków Banku Światowego" - mówił marszałek.

Pierwszy zbiornik kosztował 14 milionów złotych. 11 mln pochodzi z Unii Europejskiej, 67 tysięcy z budżetu województwa a 3 mln zł dołożyło miasto Kraków.

źródło: radiokrakow.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL