Dzień Polski podczas Święta Loary 2015Drukuj

Dzień Polski podczas Święta Loary 2015Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki wziął udział w Festiwalu Loary, który odbył się w Orleanie we Francji w dniach 25-27 września 2015 r. W jego trakcie spotkał się m.in. z Panem Oliverem Carré, merem Orleanu.

Festiwal Loary jest największym w Europie zlotem kultur nadrzecznych, mających na celu propagowanie kultury, tradycji i turystyki związanej z wielkimi rzekami Europy. W bieżącym roku Polska została zaproszona przez Radę Miasta Orlean, jako gość honorowy tej imprezy. Było to bardzo duże prestiżowe wyróżnienie dla naszego kraju. Stworzyło ono wyjątkową możliwość promocji Polski we Francji, jako atrakcyjnego kierunku turystycznego, a także było doskonałą okazją do zaproszenia uczestników festiwalu do wzięcia udziału w „Święcie Wisły”, które odbędzie się w Polsce w 2017 r. Należy podkreślić, że odbiorcami docelowymi akcji promocyjnej Święta Wisły 2017 w trakcie Festiwalu Loary 2015 poza mieszkańcami Francji byli również licznie przybyli turyści z różnych krajów świata. Łącznie ilość uczestników festiwalu szacuje się na 700 000 osób.

W czasie trwania Festiwalu funkcjonowało polskie stoisko informacyjne, na którym rozdawane były materiały promocyjne (w języku francuskim i angielskim) reklamujące atrakcje turystyczne Polski.

Należy podkreślić, że Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z Polską Organizacją Turystyczną konsekwentnie realizują liczne akcje o charakterze promocyjnym i informacyjnym, których zadaniem jest promocja Polski w świecie jako kraju atrakcyjnego turystycznie.

W 2014 roku Polskę odwiedziło ok. 16 mln turystów zagranicznych, w tym 427 tys. turystów z Francji.

I osobista relacja kapitana Stanisława Fidelisa z Festiwalu Orlean Loara - Wisła.

Wróciłem z francuskiego Orleanu, gdzie 26 września obchodzony był DZIEŃ WISŁY. Loara siostrzana francuska rzeka, gościła polskich flisaków, marynarzy i ludzi Wisły na dziesiątkach galarów, szkut i wszelkiego typu drewnianych łodziach, pięknie przybranych różnobarwnym kolorytem żagli, flag i symboli, z pięknie ubranymi w regionalne, nadwiślańskie stroje flisakami, w śród których na galarach prezentowali się płoccy wiślani marynarze w mundurach. W wieczornej scenerii Loary, pokazany był przez 40 minut pokaz sztucznych ogni, w świetle których prezentowały się nasze i orleańskie drewniane jednostki pływające. Na nadorleańskich bulwarach rzeki Loary, zebrały się setki tysięcy ludzi, którzy w tej wieczornej scenerii na Loarze, na stojąco słuchali narodowego hymnu polskiego, następnie imponującego nagłośnionego głosu Papierza Jana Pawła II, którego donośny głos, jakby odbijał się od muzycznego podkładu prześlicznej patriotycznej pieśni Bogurodzica. Bylem świadkiem kiedy ludzie słuchając tego najstarszego polskiego hymnu, ocierali swe oczy z łez, swe twarze. To było wzruszające i piękne świadectwo nie tylko dla nas Polaków.

źródło: msport.gov.pl
#1 | bolo dnia 04.10.2015 13:13
Wspaniale, że gościliśmy tak okazale na Festiwalu Loary. Wspaniale również że zaproszono gości na Święto Wisły w roku 2017. Tylko czym dopłyną goście? A właściwie po czym dopłyną goście na to święto? Przy obecnym stanie możliwości żeglugowej na Wiśle i wielu naszych rzekach nie możliwym jest pływanie barkami turystycznymi. A takimi stateczkami najlepiej zwiedzać nasz kraj. Wygodnie, przyjemnie i swobodnie. Mam nadzieję, że organizatorzy Święta Wisły wezmą to pod uwagę, ponieważ znam przypadki że wodniacy turyści z zachodu zawracali już na Odrze z powodu niskich stanów wody. Niestety chęć poznania naszego kraju z rzek i kanałów nie jest łatwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL