Lubuskie: stracony sezon turystyczny na OdrzeDrukuj

Lubuskie: stracony sezon turystyczny na OdrzeSamorządowe stowarzyszenie Odra dla Turystów - operator statków wycieczkowych kursujących po Środkowej Odrze liczy starty. Z powodu utrzymującego się od tygodni niskiego stanu rzeki, obie jednostki prawie całe lato spędziły w portach nie zarabiając na swoje utrzymanie.

- Sytuacja hydrologiczna sprawiła, że hucznie zapowiadający się sezon turystyczny trwał zaledwie kilka tygodni. Szacujemy, że z tego powodu poniesiemy straty sięgające dziesiątek tys. zł. Na razie trudno jeszcze je dokładnie oszacować - powiedział prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.

Należące do samorządów statki wycieczkowe "Zefir" i "Laguna" rozpoczęły rejsy turystyczne po Środkowej Odrze w połowie kwietnia. Początek sezonu był bardzo obiecujący. W maju z rejsów skorzystało znacznie więcej turystów, niż w maju roku poprzedniego.

- To pozwalało nam z optymizmem patrzeć na dalszą część wodniackiego sezonu. Niestety, od pierwszych dni czerwca zaczęły się problemy ze stanem Odry. Nasi marynarze nie pamiętają takiej suszy, a są na wodzie od kilkudziesięciu lat. Stan rzeki znacząco opadł i żegluga po niej stała się niemożliwa, nawet dla naszych statków, których zanurzenie to zaledwie 70 cm - dodał Kozłowski.

Według niego tegoroczny "dramat" hydrologiczny obnażył wszystkie słabości śródlądowej żeglugi w Polsce. Utrzymujący się od miesięcy niski stan rzek to oczywiście pokłosie wyjątkowo suchego lata, ale także wieloletnich zaniedbań na rzekach i niesprawnie działającego systemu zbiorników retencyjnych.

- Paradoksalnie, cała ta sytuacja scementowała środowiska związane z wodą i mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam nie dopuścić nigdy więcej do tego, co przeżywaliśmy w tym roku. Odra ma w sobie niesamowity potencjał, nie tylko turystyczny, ale przecież także gospodarczy. Odpowiednie jej zagospodarowanie może dać impuls do rozwoju całych regionów - podkreślił Kozłowski.

Operatorem statków "Zefir" i "Laguna" jest Stowarzyszenie Odra dla Turystów z siedzibą w Nowej Soli. Członkami Stowarzyszenia są samorządy: Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Słubic, Kostrzyna nad Odrą, Górzycy oraz miasto Głogów z Dolnego Śląska.

Linia środkowej Odry została podzielona na dwie części. "Zefir" obsługuje porty w Krośnie Odrzańskim, Eisenhuettenstadt, Słubicach, Frankfurcie nad Odrą i Kostrzynie nad Odrą. Drugi ze statków - "Laguna" cumuje w portach: Głogów (Dolny Śląsk), Bytom Odrzański, Nowa Sól i Cigacice.

W poprzednim, pierwszym pełnym sezonie przez pokłady obu statków wycieczkowych przewinęło się ponad 30 tys. turystów. W tym roku operator szacuje ich liczbę na ok. 12 tys.

źródło: wiadomosci.onet.pl
foto: Janusz Fąfara
#1 | Greg dnia 15.09.2015 18:17

Cytaj

Według niego tegoroczny "dramat" hydrologiczny obnażył wszystkie słabości śródlądowej żeglugi w Polsce.

Za stan dróg wodnych nie odpowiada żegluga śródlądowa lecz gospodarka wodna. Zdanie powinno więc brzmieć raczej:

Cytaj

Według niego tegoroczny "dramat" hydrologiczny obnażył wszystkie słabości gospodarki wodnej w Polsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL