Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Działalność KZGW to sabotaż gospodarczy - wniosek do ABWDrukuj

Działalność KZGW to sabotaż gospodarczy - wniosek do ABWDziałalnośc KZGW to sabotaż gospodarczy - wniosek do ABW

„Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej” składa wniosek do ABW o podjęcie czynności, zmierzających do wyjaśnienie przyczyn, motywów i celu działań Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, które doprowadziły do faktycznego stanu klęski suszy na terenie Polski. Z powodu braku przygotowania odpowiednich planów oraz braku realizacji planów istniejących doszło w tym roku do bezprecedensowego w dziejach Polski obniżenia stanu wód na terenie całego kraju. Według mediów bardzo poważnie ucierpiały: rolnictwo, leśnictwo, energetyka, turystyka oraz zasoby przyrodnicze, przyczyną tego stanu rzeczy jest brak zabudowy hydrotechnicznej cieków wodnych w tym przede wszystkim w celach retencyjnych (tj. magazynowania wody).

Na nieprawidłowości w działaniach Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej od lat zwracały uwagę organizacje pozarządowe, samorządy i parlamentarzyści, jednak Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej konsekwentnie prowadził politykę degradacji głównych rzek Polski poprzez rezygnację z robót utrzymaniowych oraz opóźniania realizacji inwestycji (np. stopień wodny „Malczyce” na Odrze, zbiornik Świnna Poręba na Skawie – dopływie Wisły itp.).

Szczególnie spektakularnym przykładem nieprawidłowości jest budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego "Racibórz Dolny". Realizacja za ogromne pieniądze budowy suchego polderu w kraju o niedoborze wody i absurdalne dla fachowców argumenty Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej przeciwko retencji (tj. magazynowaniu wody) powinny obudzić szczególne zainteresowanie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdyż jeden suchy rok obnażył skutki wieloletniej, złej i szkodliwej polityki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, przykrywanej skutecznie zręcznym sloganem zagrożenia powodzią.

Pełna treść pisma: http://www.radakapitanow.pl/doc/Wniosek do ABW.pdf

foto: kpt. Janusz Fąfara
#1 | Wojciech Rytter dnia 08.09.2015 13:52
Panie i panowie z KZGW mają głęboko w du...czy będzie woda czy nie.Im ZALEŻY TYLKO NA UTRZYMANIU ETATÓW I BRANIU NIEZŁEJ KASY.A KRZYWDY IM NIKT NIE ZROBI,BO KRUK KRUKOWI OKA NIE WYKOLE.Mają swoich kolesiów nawet w ABW I CBŚ.Pożyjemy ,zobaczymy...
#2 | koj dnia 08.09.2015 14:41
A może to tak ma być? przecież to państwo istnieje tylko teoretycznie jak to mówił klasyk ch..d.. i kamieni kupa.
#3 | ango dnia 08.09.2015 21:24
Prawdopodobnie do 25.10. pismo "poleżakuje" w szufladzie - a po tym terminie może być różnie : albo na przemiał (jak podpisy pod projektami obywatelskimi) albo do realizacji, tzn. sprawdzenia zgłoszenia. Do 25.10. nikt nie będzie sobie z nich strzelał w kolano ...
#4 | Tadeusz 44 dnia 09.09.2015 21:44
Kolego Kapitanie Szarek.
Nie zabierałem dotychczas głosu na temat polderu raciborskiego,jak też spraw typowo marynarskich, ponieważ w jednym jak też drugim przypadku diabeł tkwi w szczegółach. List kolegi jest wszechstronny i słuszny,porusza nieomal wszystko odnośnie obecnej suszy w połączeniu ze sprawą raciborskiego zbiornika retencyjnego.

Gdybyśmy rozpatrywali projektowanie zbiornika biorąc pod uwagę jedynie żeglugę, niskie stany wód i wszelakie susze, wówczas projektujemy zbiornik retencyjny i od tego nie ma apelacji.
Natomiast projektant musiał wziąć pod uwagę również sprawę przeciwpowodziową,i stanął przed wyborem...chronić jedno czy drugie...
przy czym...
nie można tym samym zbiornikiem chronić wszystkiego jednocześnie z dobrym skutkiem. Pamiętamy powódź tysiąclecia-i chyba w tym temacie nie muszę więcej pisać.

Piszę o tym dlatego,ponieważ był okres w moim życiu,że od wysokich stanów wody w Odrze nieźle i niejednokrotnie mi się dostało. Przeważnie jest tak,że podczas dużych opadów w zlewni górnej Odry Czesi spuszczają wodę ze swoich zbiorników retencyjnych i w ogóle nikogo się nie pytają.
Nazywam tą sytuację czeskimi prezentami. Podczas powodzi tysiąclecia spuścili wodę z pięciu zbiorników jednocześnie i się porobiło.

Każdy zbiornik retencyjny musi utrzymywać minimalny stan wody z różnych powodów. Natomiast suchy polder jest gotów na przyjęcie fali powodziowej całym potencjałem pojemnościowym.
Szczerze mówiąc, nie zazdroszczę projektantowi podjęcia takiej a nie innej decyzji.
Czy wybrał mniejsze zło???...czy może większe???
Powtórzę więc-diabeł tkwi w szczegółach.

Natomiast...wyraźnie widzę docelowo dwa zbiorniki na rzece Osobłoga,jeden duży polder na Nysie Kłodzkiej w jej górnym podgórskim biegu,oraz zbiorniki i poldery na innych,tych nieco większych dopływach Odry.
Pozdrawiam.
#5 | Apis dnia 10.09.2015 06:40

Cytaj

Podczas powodzi tysiąclecia spuścili wodę z pięciu zbiorników jednocześnie i się porobiło.

Jakieś dowody na to są? Ja znam nieco inne fakty. Zbiornik Slezska Harta był w roku 1997 jeszcze w budowie http://www.pod.cz...harta.html i (podobnie jak nasz Buków w 2010) przyjął olbrzymie ilości wody, które popłynęłyby do Odry zwiększając jeszcze i tak wysoką falę powodziową. Mówienie więc, że Czesi nam sprezentowali powódź w 1997 jest nieco naciągane aby ukryć rzeczywistą przyczynę jaką było połączenie fal Odry i Nysy przez niekompetencje urzędasów od gospodarki wodnej.

Nas nie stać na suche poldery budowane tak jak Racibórz - z jakichś odpadów kopalnianych. Gdyby przyszła rzeczywista wysoka woda - tama czołowa zbiornika budowana z tego syfu pęknie jak mydlana bańka siejąc jeszcze większe spustoszenie, bo najpierw nazbiera sporo wody aby ja w jednej sekundzie wypuścić na ludzi poniżej zbiornika.
#6 | Tadeusz 44 dnia 10.09.2015 08:44
Jakieś dowody na to są? Ja znam nieco inne fakty.
Bardzo proszę,dowodów jest bardzo wiele,oto jeden z nich;
http://www.tvn24....11985.html
Nas nie stać na suche poldery budowane tak jak Racibórz - z jakichś odpadów kopalnianych.
Od tego jest, i za to bierze niemałą kasiorę główny inspektor nadzoru, który powinien być na budowie bardzo często, a w szczególności wówczas, jeśli wprowadza się materiały zastępcze niezgodne z normą lub zdrowym rozsądkiem.
Takie sprawy należy zgłaszać do organów ścigania...droga otwarta.
#7 | Greg dnia 10.09.2015 09:05

Cytaj

Podczas powodzi tysiąclecia spuścili wodę z pięciu zbiorników jednocześnie i się porobiło.

Podany przykład http://www.tvn24....11985.html dotyczy roku 2010 a nie 1997

Cytaj

Takie sprawy należy zgłaszać do organów ścigania...droga otwarta.

ABW to nie jest organ ścigania?
#8 | Tadeusz 44 dnia 10.09.2015 14:04
Było, było i 1997 i 2010 roku...proszę dokładnie przeczytać, poniższy cytat pochodzi właśnie z http://www.tvn24.... ;

"- Mieszkam w Chałupkach przy granicy. Właśnie usłyszałem od znajomych Czechów z pracy, że Czechy właśnie otwierają zbiorniki i zaczynają spuszczać wodę. Ze stanu wód aktualnie można powiedzieć, że niewiele brakuje, by przerwać wały w okolicach Olzy (gmina Gorzyce). To samo zdarzyło się w 97 roku. Nikt wtedy nie ostrzegł Polaków mieszkających po stronie polskiej - zalało wszystko - napisał do nas Marcin. Załączył też film ze spuszczania wody z Terlickiej zapory. Podobną informację miały podać czeskie media."
ABW to nie jest organ ścigania?
Przecież nikt nikomu nie zabrania zgłaszać nadużycia na czynnej budowie do ABW, policji, prokuratury...
#9 | Janusz Fafara dnia 10.09.2015 23:09

Cytaj

Każdy zbiornik retencyjny musi utrzymywać minimalny stan wody z różnych powodów.

Skąd ja to znam. Przebieg zdażeń jaki miał miejsce ze zbiornikiem nyskim na krótko przed powodzią to typowy przykład zamiany formy przeznaczenia z retencyjnego na rekreacyjny. To, że w obu przypadkach rozpoczyna się na "r" nie oznacza tego samego przeznaczenia. Nie chcę zdawać szczegółowej relacji z lipcowego konfliktu pomiędzy ówczesnym Odratransem a RZGW, kiedy to większa część utknęła na trasie z powodu niskich stanów wód, a monity i prośby o zrzut wody ze zbiornika nyskiego zarządca odrzucał argumentując wzburzeniem aktualnie wypoczywających nad brzegami zbiornika wczasowiczów na nieprzyjemny zapach unoszący się z obnażonego mulistego brzegu. Co by było gdyby.... - trudno mi to ocenić, ale wiem jedno , że zbiorniki retencyjne z końcem lat 90 przestały spełniać swe "statutowe zadania", a przy dzisiejszych technologiach prognozowania zjawisk meteorologicznych żadnym problemem nie powinno być odpowiednio wczesne opróżniane zbiorników. A o tym jak działają w skrajnych przypadkach suche zbiorniki niech świadczy przypadek z kilku lat, kiedy to wezbrane wody rzeczki Wrzosówki przelały się przez tamę w Cieplicach.
#10 | Tadeusz 44 dnia 11.09.2015 10:14
Nie podważam Januszu ani jednego wyrazu z tego co napisałeś;
"Co by było gdyby.... - trudno mi to ocenić, ale wiem jedno , że zbiorniki retencyjne z końcem lat 90 przestały spełniać swe "statutowe zadania", a przy dzisiejszych technologiach prognozowania zjawisk meteorologicznych żadnym problemem nie powinno być odpowiednio wczesne opróżniane zbiorników."
Musisz jednak przyznać, że, nie pomoże żadna meteorologia i jej przewidywania, jeśli nie będą spełnione warunki na Odrze i Wiśle, a które to wymieniłem w moim pierwszym komentarzu;
"Natomiast...wyraźnie widzę docelowo dwa zbiorniki na rzece Osobłoga, jeden duży polder na Nysie Kłodzkiej w jej górnym podgórskim biegu, oraz zbiorniki i poldery na innych, tych nieco większych dopływach Odry."
Pracę na Odrze rozpocząłem w czasie, gdy zbiorniki retencyjne podlegały Ministerstwu Żeglugi i Gospodarki Wodnej i wszystko grało, po niedługim czasie Ministerstwu Rolnictwa, a teraz, sam już nie wiem komu. Wyobraź sobie sytuację z początku 2014 roku, gdy marszałek mojego województwa wydaje ustawę, aby od połowy lipca do końca października spuszczać wodę ze zbiornika turawskiego o 3,5 metra.
Powód???!!!
Bo w tym czasie ptaszki blaszkowate mają wylęg, migrujące siewkowate przelatują w tym czasie przez Turawę i należy je dokarmić odsłaniając brzegi zbiornika aby miały miejsce na brodzenia i wyszukiwanie pożywienia w mule.
Nikt nie baczy na żeglugę, turystów, ryby i inne stworzenia w zbiorniku- wiadomo, Natura 2000.
Oczywiście, decyzja jest zmieniona pod wpływam petycji wójta Turawy i co niektórych gardłujących wędkarzy.
Można bez końca wyliczać błędy w dowodzeniu podczas powodzi, błędy w wydawaniu decyzji~~
#11 | Tadeusz 44 dnia 03.10.2015 14:51

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL