Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Wystawa "Ujarzmienie Odry" w Sejmie RPDrukuj

Wystawa "Ujarzmienie Odry" w Sejmie RPMarszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry Ryszard Galla, Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska uprzejmie informują, że przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wystawa poświęcona tematowi regulacji Odry w XIX wieku w obrębie rejencji opolskiej, która w siedzibie Muzeum Śląska Opolskiego prezentowana była od 14 listopada 2014 roku do 10 marca 2015 roku, w najbliższych dniach pokazywana będzie w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Nazywano ją różnie: Ader, Odre, Odrae, Odram, Oderam, Oder. Jest rzeką, w której jak w soczewce odbijają się skomplikowane dzieje regionu, przez który przepływa. Mimo że nierzadko krnąbrna i groźna, zawsze była potrzebna człowiekowi. Obok niej znajdowali swoją ojczyznę pracowici ludzie. To w jej życiodajnych ramionach praca zmieniała się w dobrobyt, którego owoce unosiła wspólnie ze swoimi siostrami do najdalszych zakątków Europy. Odra była jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych Europy i taką powinna pozostać. Obecnie jest rzeką trzech państw nadodrzańskich.

Przez wieki rzeka udowodniła, że transport i jej oddziaływanie ekonomiczne ma wpływ nie tylko na obszary położone bezpośrednio przy nurcie, ale także korzystnie wpływa na cały region, po którym płynie, a jej gospodarcze związki sięgają daleko poza koryto rzeki. Droga wodna i związane z nią inwestycje hydrotechniczne, przemysłowe, rolnicze mają ogromny wpływ na poziom rozwoju regionu. W miejscu prowadzenia rozbudowy systemu wodnego dorzecza mamy do czynienia ze wzrostem kulturowym, cywilizacyjnym, urbanistycznym i industrialnym regionu. Dorzecze Odry dzięki działaniom wodziarzy powinno być precyzyjnym systemem wodnym, którym człowiek potrafi sterować - gromadzić wodę w czasie suszy a także bezpiecznie, z korzyścią dla ludzi, przepuszczać przez dorzecze. Transport rzeczny oraz inni korzystający z wody są ważnymi elementami systemu wodnego dorzecza. Działania na rzecz Odry to nie wykonywanie oderwanych od siebie poszczególnych celów resortowych, lecz powiązana z sobą polityka dla Odry i Nadodrza realizowana wspólnie z dwoma państwami: Niemcami i Republiką Czeską. Odra od wieków była dla mieszkańców Nadodrza skarbem a nie zagrożeniem.

Utrzymujący się od lat niezmiennie niski poziom warunków korzystnych dla żeglugi skutkuje zanikiem transportu na rzece. Obecnie trudno jest mówić o zmianie, czy poprawie aktualnego stanu żeglugi na Odrze, transport wodny na rzece niemal nie istnieje. Zmiany mogą polegać jedynie na odtworzeniu żeglugi na Odrze. Transportowi wodnemu wciąż przybywa sympatyków, jednak w obecnym stanie wymaga on troski i opieki władz. Ciągle nie możemy się zdecydować, czy Odra ma być wyłącznie zielonym korytarzem czy korytarzem transportowym. A przecież mogłaby być europejskim korytarzem zielonego transportu.

Niech ta wystawa będzie krokiem w kierunku przywracania żeglugi na Odrze i dobrą prognozą dla przyszłości naszej Międzynarodowej Odrzańskiej Drogi Wodnej i nadzieją na powrót Odry do systemu europejskiej sieci dróg wodnych. Na zdjęciu betonowanie komory śluzy Opole.
#1 | Tadeusz 44 dnia 02.09.2015 15:59
Byłem na tej wystawie, która obrazowała głównie olbrzymi wysiłek inwestycyjny na górnej Odrze w okresie Prusko-Niemieckim. Jednak i pomimo, pierwsze skrzypce na tejże wystawie zagrał nasz absolwent-Dyrektor dr Jan Pyś, wszak on to użyczył materiału ze swoich zbiorów, aby ta wystawa mogła zaistnieć....Jeśli się mylę - z góry przepraszam.

Dodam jeszcze, że poseł mniejszości niemieckiej pan Galla, przyrzekł uroczyście, że zrobi wszystko aby ta wystawa zaistniała w naszym polskim sejmie, i jak widać...słowa dotrzymał.
#2 | ango dnia 02.09.2015 18:25
Ten sejm już dogorywa a wraz z nim jego "elyty" przeżarte korupcją, nepotyzmem, układami i walką, która będzie trwała do dnia wyborów. Ta wystawa niewiele da obecnym posłom, którzy za 10 min. po jej obejrzeniu nie będą pamiętali co oglądali i czego konkretnie ta wystawa dotyczy - swój stosunek do spraw żeglugi śródlądowej wyrazili dobitnie w głosowaniu przeciwko likwidacji programu "Program dla Odry - 2006" na rzecz bliżej nie określonych masterplanów. Teraz ani Odra ani Wisła im w głowach, ani katastrofalnie niski stan wód w tych rzekach jak i w całym ich dorzeczu - teraz jest dla nich jedynie ważne to, aby załapać się na tzw. partyjne listy wyborcze i to na jak najlepszych miejscach, co oznacza dla nich "być albo nie być" - sprawy tego kraju nie są teraz wcale ważne i istotne, tylko miejsce na liście i załapanie się na może jeszcze jedną kolejną kadencję - bo właśnie z posłowania uczynili sobie sposób na dostanie i spokojne życie, dla siebie i swoich znajomków (rodzina, przyjaciele, znajomi itp.).
Taka wystawa może powinna być powtórzona koniecznie po nowych wyborach, aby ewentualnie nowym posłom "otworzyć oczy" i zwrócić uwagę na skalę problemu (rozumianego jako ogólnokrajowego) oraz na to, jakie są zaniedbania i ile jeszcze jest do zrobienia ...
#3 | Tadeusz 44 dnia 02.09.2015 19:46
Obiło mi się o uszy, że poseł Galla wystartuje w wyborach do senatu. Gdyby wygrał, przypuszczać można, że wystawa zaistnieje również w przyszłym polskim senacie.
#4 | Wojciech Rytter dnia 03.09.2015 05:10
Nowi posłowie też będą mieli inne pilne rzeczy do zrobienia.Co im tam Wisła,Odra...?Będą organizować sobie ciepłe posadki i robić kaskę,załatwiać to co im przyniesie korzyści itd.Tak już się utarło w tej naszej Polsce.Cztery lata temu,też liczyliśmy,że coś się zmieni w żegludze.I co ???.Nic .Jest gorzej i gorzej.
#5 | Jan Pys dnia 03.09.2015 09:54
Tadeusz
Przeceniasz mój wkład w Wystawę Odrzańską. Wystawę przygotowały: Pani Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska oraz Pani Kustosz dr Bogna Szafraniec. Ja byłem jednym z wielu panelistów.
#6 | Tadeusz 44 dnia 03.09.2015 13:01
Witaj Janie...
czy przeceniam cokolwiek i kogokolwiek???miałeś co prawda kilka ważnych słów o tej wystawie, które to z wielką uwagą wysłuchałem...
http://i921.photo...0afaf3.jpg
nie mniej jednak, zauważyłem na wystawie kilka fotografii znajdujących się w Twojej książce. Dlatego też napisałem to, co napisałem...ale napisałem też; Jeśli się mylę - z góry przepraszam.
Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL