Przychylność Ministerstwa Środowiska !Drukuj

  • pomorzanin
  • 17.08.2015 07:25:43
  • 1385 czytań
  •  0 komentarzy
Przychylność Ministerstwa Środowiska !Ministerstwo Środowiska "wspiera rozwój gospodarki niskoemisyjnej"

Podczas środowej konferencji przedstawiono w Sejmie trzy warianty odbudowy drogi wodnej E 40: północny, biegnący równolegle do linii Bugu, środkowy, rozpoczynający się w ujściu Wilgi do Wisły, i południowy, biorący swój początek w ujściu Wieprza pod Dęblinem. Podczas konferencji zorganizowanej w Sejmie przez międzynarodową Komisję ds. Rozwoju Szlaku Wodnego E 40 (RUEBP) zaprezentowano plan, według którego jesienią ma się odbyć konferencja ekspercka na temat wpływu odbudowy szlaku Wisła - Dniepr na środowisko przyrodnicze. Natomiast w przyszłym roku prezentacja pełnego raportu obejmującego analizy ekonomiczne, technologiczne i ekologiczne.

Szlak łączący Wisłę z Dnieprem ma, oprócz funkcji żeglugowych, zapewniać zaopatrzenie w wodę dla gospodarstw rolnych i przemysłu. Ma też służyć zniwelowaniu deficytów na tamtym obszarze. Podczas środowej konferencji przedstawiono w Sejmie trzy warianty odbudowy drogi wodnej E 40: północny, biegnący równolegle do linii Bugu, środkowy, rozpoczynający się w ujściu Wilgi do Wisły, i południowy, biorący swój początek w ujściu Wieprza pod Dęblinem.

- Wytyczając bieg szlaku, staraliśmy się w jak największym stopniu ominąć obszary chronione przyrodniczo i cenne tereny rolnicze oraz możliwie najmniej ingerować w istniejący układ komunikacyjny - tłumaczył zebranym Marcin Kalinowski z Instytutu Morskiego, lidera konsorcjum odpowiedzialnego za przygotowanie raportu opłacalności inwestycji.

Problem w tym, że wariant środkowy i południowy biorą swój początek powyżej linii międzynarodowego szlaku E 40 określonego w konwencji AGN. To zaś, jak wskazują eksperci Instytutu Morskiego, rodzi problem w uzyskaniu unijnego dofinansowania do prac hydrotechnicznych i wymagałoby dodatkowego zaangażowania polskiego rządu na rzecz korekty jego przebiegu. Tymczasem władze RP dotąd nawet nie ratyfikowały konwencji AGN, a resorty odpowiedzialne za wody śródlądowe - Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Infrastruktury - zdają się traktować problem zagospodarowania rzek jak gorący kartofel.

- Ciągle słyszymy z ich strony zastrzeżenia. Tymczasem nikt z nich nie chce zaangażować się w przygotowanie planu inwestycyjnego - słychać było w kuluarach od ekspertów oraz samorządowców i przedsiębiorców z terenu Lubelszczyzny.

Co ciekawe, w miniony piątek na stronach Ministerstwa Środowiska pojawił się komunikat pt. "Wspieramy rozwój gospodarki niskoemisyjnej". W oficjalnej informacji resort chwali uchwalenie przez parlament ustawy antysmogowej. Chodzi o pakiet rozwiązań regulujących wykorzystywanie paliw kopalnych w gospodarstwach domowych. Ministerstwo przy okazji poleca również "kompleksową ofertę dofinansowań" do "projektów energooszczędnych, związanych z ograniczaniem zanieczyszczenia powietrza" (cytaty za komunikatem MŚ) oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL