W Odrze brak wody dla żeglugiDrukuj

W Odrze brak wody dla żeglugiNa wysokości Kostrzyna głębokość Odry wynosi tylko 62 centymetry – to skutek obecnych upałów. Pojawiają się pierwsze problemy z dostępnością wody pitnej, żegluga jest utrudniona, a miejscami niemożliwa.

Im bliżej Szczecina, tym sytuacja wygląda lepiej. W Gozdowicach stan Odry to 80 cm, a w Bielinku 155 cm. To wciąż jednak za nisko dla wydajnej żeglugi. W Bielinku miejscowa kopalnia ma problemy z transportem kruszyw. Armatorzy nie mogą wykorzystywać pełnej ładowności, z powodu niskiego stanu wody.

To kolejny cios dla polskiej żeglugi śródlądowej, która i tak jest w głębokim kryzysie. Z powodu fatalnego stanu rzek, w tym Odry, polscy przewoźnicy wykorzystują swoje barki na potrzeby niemieckich klientów. Gdyby nie rynek naszych zachodnich sąsiadów, armatorzy musieliby zwinąć interes.

Udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem w latach 2000‐2014 zmniejszył się z 0,8% do 0,4%. Wszystkiemu winne jest niedostateczne zagospodarowanie dróg żeglownych, jak i parametrów żeglugowych (wymiary śluz, głębokości i szerokości szlaku, wysokości mostów). Wymagania stawiane drogom o znaczeniu międzynarodowym (klasy IV i V) w 2014 r. spełniało w Polsce 5,9% długości dróg wodnych (214 km). Udział dróg tej klasy, zapewniających parametry niezbędne do nowoczesnej żeglugi, w ogólnej długości dróg wodnych w Polsce nie zmienił się od 2007 r. I nie zanosi się, aby poprawa nastąpiła w najbliższym czasie.

źródło: gospodarkamorska.pl
foto: Mariusz Jankowiak
#1 | Odra dnia 14.08.2015 13:19
Wczoraj Prezes Rady Kapitanów Czesław Szarek dosłownie przedstawił problem przed kamerami telewizji w porcie miejskim we Wrocławiu :
http://tvnwarszaw...76045.html
szkoda ze wycięli wiele jego słow "jeżeli my pytamy jako środowisko dlaczego NIE- bo NIE...Transport dla urzędników Ministestwa Środowiska jest marginalną sprawą" ..sami posluchajcie dokumentu...w Polsce NIE MA GOSPODARKI

bez komentarza

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL