Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Wisła bez wody i żeglugiDrukuj

  • pomorzanin
  • 05.08.2015 10:27:00
  • 1961 czytań
  •  7 komentarzy
Wisła bez wody i żeglugiNa Pomorzu coraz większym problemem staje się susza. Niektóre wodowskazy pokazują najniższe stany wody od lat. Sytuacji nie poprawiły nawet ulewy. Wielodniowe upały spowodowały, że także poziom wody w Wiśle spadł do niezwykle niskiego poziomu. Żegluga na rzece stanęła już kilka tygodni temu. Tymczasem specjaliści z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej rozkładają ręce: - Tak naprawdę nic nie możemy zrobić. Właściwie pozostaje nam modlić się o opady. W efekcie Wisła przypomina miejscami bardziej rozległe bajoro niż największą rzekę Polski. We znaki dają się wieloletnie zaniedbania i braki funduszy na zagospodarowanie jej koryta. - Od budowy zapory we Włocławku w dolnym odcinku Wisły w zasadzie nie były przeprowadzane żadne większe roboty. Powód był zawsze ten sam: brak pieniędzy i "pilniejsze potrzeby" - przyznaje Halina Martuszewska, kierownik Wydziału Utrzymania Wód i Urządzeń Wodnych RZGW w Gdańsku. W uregulowaniu poziomu wody w Wiśle w pewnym zakresie mógłby pomóc system zbiorników retencyjnych, tyle że dziś to - jak przyznają eksperci - marzenie ściętej głowy. Podobnie jak przebudowa i wydłużenie wiślanych ostróg. - Koszt jednej to od 200 tys. do ponad 1 mln zł. Tylko na odcinku zarządzanym przez RZGW w Gdańsku jest ich 3 tysiące. Takich pieniędzy nie mamy - odpowiada Halina Martuszewska, choć zastrzega, że zarząd "orze jak może" i w najbliższym czasie odbuduje niewielką część z nich, najprawdopodobniej w pobliżu Nowego, w powiecie świeckim. Podczas gdy w Polsce wciąż "dyskutuje się od dyskusji", Białorusini dawno ten etap mają za sobą. Dlaczego tam sytuacja wygląda lepiej?
#1 | koj dnia 05.08.2015 13:57
cyt. "Tymczasem specjaliści z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej rozkładają ręce: - Tak naprawdę nic nie możemy zrobić. Właściwie pozostaje nam modlić się... "
O ile wiem to od 966 roku modlitewną obsługę specjalistyczną w Polsce zapewnia Kościół Katolicki.
#2 | Wojciech Rytter dnia 07.08.2015 08:46
2-go sierpnia pisałem,że Wisłę można przejść nie zamaczając majtek.Dziś już woda sięga miejscami tylko do połowy uda....Tragedia.Ubyło kolejne kilka centymetrów.
#3 | kolo dnia 07.08.2015 11:49
Radząc, że należy się modlić a nie działać specjaliści z RZGW powinni zmienić profesję i zacząć działalność w zakonach. W związku z tym, że od lat nie zajmowali się wodą zapomnieli co to znaczy gospodarowanie wodami. Gospodarka wodna do nie ekologia i dyrektywy siedliskowe i ptasie ale troska o odpowiednią ilość (susze i powodzie) i jakość wody.
Wodziarze (tak nazywali się wymarli już (?) specjaliści od gospodarki wodnej) zajmowali się tworzeniem systemu wodnego dorzecza, który pozwala zarządzać i sterować przepływami wody tak aby wody bezpiecznie przepuszczać dorzeczem w okresie wezbrań, gromadzić w okresie suszy a także zaspokajać zapotrzebowanie w wodę oraz pozwalać na gospodarcze wykorzystanie wód w tym prowadzić żeglugę śródlądową. Podstawowym urządzeniem służącym gospodarowaniu wodami są stopnie wodne, zarówno te na dopływach (wielofunkcyjne zbiorniki retencyjne) jak i stopnie wodne na rzece głównej. To stopnie wodne pozwalają regulować przepływami wody.
Obecnie specjaliści od rzek zajmują się modlitwą i degradacją rzek.
#4 | tomil dnia 10.08.2015 11:09
Niestety "kolo" ma rację. Widać to choćby na WPW gdzie część uregulowana tzn. Kanał Ślesiński, Noteć Górna, Kanał Górnonotecki i Noteć Dolna uregulowana mają na tyle wody, że możliwa jest żegluga. Niestety tam gdzie nie ma stopni wodnych czyli Warta nie nadaję się do żeglugi, poza kilkoma krótkimi odcinkami. Stopnie wodne pozwoliły by na trzymanie wody i regulowanie jej przepływu.
Pozdrawiam
#5 | koj dnia 10.08.2015 16:34
Najlepiej to budować SUCHE ZBIORNIKI, prawda Panie Sumisławski?

10.08.2015 16:10
Premier Ewa Kopacz z powodu upału podjęła decyzję o częściowym opróżnieniu zbiorników w Czorsztynie i Rożnowie.
Woda ma pomóc chłodzić elektrownie.
Zdecydowano o zwiększeniu przepływu wody chłodzącej dwóch bloków energetycznych w elektrowni w Kozienicach i Połańcu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju. Ograniczenia związane są z utrzymującą się nad Polską falą upałów, a co za tym idzie niskim poziomem rzek oraz wysoką temperaturą powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia.
#6 | Wojciech Rytter dnia 11.08.2015 05:49
Ubywa wody ,kolejne centymetry .Byłem rano nad Wisłą .....
#7 | Seehund dnia 11.08.2015 22:40
Panie Wojtku, jestem na Renie 24h na dobę i muszę powiedzieć, że mamy taki sam problem. Do powtórki z 2003 roku brakuje tylko 65 cm. Różnica jest taka, że po Renie pływają jeszcze statki ( w imponującej ilości).

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL