Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Mieszkańcy nadrzecza chcą pogłębiania WisłyDrukuj

Mieszkańcy nadrzecza chcą pogłębiania WisłyMieszkańcy miejscowości położonych w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej, biegnącej wzdłuż środkowego biegu Wisły, uważają, że pogłębianie rzeki na tym odcinku jest niewystarczające. Ich zdaniem, taki stan powoduje stały wzrost zagrożenia powodziowego. Dolina Iłowsko-Dobrzykowska, o długości ok. 30 km, przebiega przez cztery gminy woj. mazowieckiego: Młodzieszyn, Iłów, Słubice i Gąbin. Położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły. Rzeka na tym odcinku nanosi z górnego jej biegu co roku ok. 1,5 mln metrów sześc. piasku, mułu i żwiru.

Mieszkańców miejscowości położonych m.in. w gminach Gąbin i Słubice w 2010 r. dwukrotnie nawiedziła powódź. Obawiają się, że ilość nanoszonego tam z nurtem Wisły piasku i mułu spowoduje poważne zagrożenie przy mniejszym niż wówczas wezbraniu rzeki.

- Dochodzimy do wniosku, że Wisła coraz bardziej się zamula, coraz wolniej płynie. Boimy się, że mniejsze wezbranie, czy obfite opady deszczu mogą doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji – powiedział Sławomir Januszewski ze Stowarzyszenia Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej. Zaznaczył, iż zdaniem Stowarzyszenia Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, systematyczne pogłębianie i udrażnianie koryta Wisły powinno rozpocząć od Zbiornika Włocławskiego by następnie objąć położone powyżej kolejne odcinki rzeki.

- Są miejsca, gdzie Wisła kiedyś była żeglowna, a obecnie, o tej porze roku czyli wiosną, gdy jest większy spływ wody z gór, widać łachy piachu, plaże na środku rzeki – dodał Januszewski.

Zbiornik Włocławski rozciąga się na Wiśle od Włocławka do Płocka. Ma długość 58 km i szerokość do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. Pogłębianie rzeki na tym odcinku i powyżej Płocka rozpoczęto po powodzi w 1982 r. Prace przerwano w latach 90. XX wieku. Zostały wznowione po powodzi w 2010 r. W rejonie tym, według danych płockiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej, w 2013 r. wydobyto z rzeki ok. 300 tys. metrów sześc., a w 2014 r. ok. 260 tys. metrów sześc. piasku.

całość:wiadomosci.onet.pl
foto: PAP
#1 | Apis dnia 25.03.2015 07:07

Cytaj

Prace przerwano w latach 90. XX wieku.

Kto wówczas objął zarząd na drogami wodnymi i utrzymaniem infrastruktury? Wiemy, wiemy: Ministerstwo tzw. "ochrony" środowiska. Ochrony kosztem ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL