Port Koźle za symboliczną złotówkę. Na zachętęDrukuj

Port Koźle za symboliczną złotówkę. Na zachętęGdyby inwestor zapłacił 30 groszy za każdy metr kwadratowy portu, gmina Kędzierzyn-Koźle wzbogaciłaby się o 900 tysięcy złotych rocznie. Dziś już wiadomo, że przez pierwsze lata nie dostanie tych pieniędzy. W urzędzie miasta trwają szacunki, ile powinna wynieść symboliczna stawka dla nowego właściciela.

– W tym tygodniu mój zespół poda propozycję naliczania opłat za dzierżawę portu przez najbliższe kilka lat - mówi Sabina Nowosielska. – Według mnie, powinna być preferencyjna. Nowy inwestor musi mieć pozwolenie na budowę, to trwa rok. Trudno wymagać, żeby płacił 100% składki.

Wiadomo, że po okresie kwoty minimalnej, nastąpi jej podwyższenie, a docelowo - sprzedaż 22 hektarów. Dlaczego miasto nie zdecydowało się na wariant, w którym może być współwłaścicielem portu?

- Żadnej gminy nie będzie stać na to, aby zainwestować aż tyle pieniędzy. To musi być inwestor, który jest powiązany z biznesem terminalowym. A tu należałoby zainwestować 200-400 milionów złotych i czekać na zwrot - tłumaczy Nowosielska i zaznacza, że dziś port niszczeje, a miasto nie ma z niego ani złotówki. Prezydent zaprzeczyła, aby na horyzoncie pojawili się kolejni zainteresowani. Ostatecznie kozielski port ma trafić w ręce szczecińskiej spółki Baltchem lub lokalnego inwestora.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij, aby pobrać całą rozmowę z Prezydent Kędzierzyna-Koźla. radiopark.com.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL