Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego - 190 mln Euro od KEDrukuj

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego - 190 mln Euro od KEKomisja Europejska zatwierdziła 190 mln euro dofinansowania na modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego. To kluczowa inwestycja dla ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia. Modernizacja zakończy się w połowie 2015 roku. Jak powiedział rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Piotr Stachura, trwająca od 2012 roku modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW) będzie kosztować około 900 mln zł.

- Do wykonania pozostało nam jeszcze jedno zadanie, które dotyczy poprawy systemu ochrony przeciwpowodziowej. W ramach modernizacji WWW chcemy stworzyć centrum operacyjne, w którym będzie można monitorować wszystkie urządzenia i sytuację na rzekach. To będzie taki mózg całego WWW - dodał Stachura. Rzecznik poinformował, że trwają już prace nad specyfikacją i wyborem sprzętu niezbędnego do uruchomienia centrum monitorującego obiekty WWW.

- Decyzja Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu dofinansowania dla naszej inwestycji to ostateczne potwierdzenie, że do połowy roku modernizacja WWW powinna się zakończyć - powiedział Stachura.

Inwestycja współfinansowana jest w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" z funduszu spójności na lata 2007-13. Modernizacja WWW razem z budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny tworzy największy projekt hydrologiczny w Polsce. Głównym celem modernizacji jest zwiększenie przepustowości Wrocławskiego Węzła Wodnego do takiego poziomu, by mógł on przyjąć falę powodziową o wielkości z 1997 r., czyli około 3100 m sześc. na sekundę. Obejmuje aż 55 obiektów w dorzeczu Odry i Widawy, m.in. przebudowywane są bulwary Odry w centrum Wrocławia, pogłębiane koryto rzeki, przebudowywane śluzy i kanały.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry to obecnie największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Zapewni bezpieczeństwo 2,5 mln osób zamieszkałych w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Ma kosztować ponad 2,5 mld zł. Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny ma być gotowy w 2017 r.

Jako powód sygnalizowanego w kwietniu 2014 roku przełożenia terminu oddania obiektu w Raciborzu ze stycznia na grudzień 2017 podają m.in.: różnice w warunkach gruntowych posadowienia budowli w stosunku do dokumentacji RZWG użytej do wykonania projektu budowlanego, a także nowymi wymaganiami wynikającymi z zaleceń Międzynarodowego Panelu ekspertów Banku Światowego w zakresie zmiany przesłony przeciw-filtracyjnej, co wiąże się z koniecznością przeprojektowania dokumentacji budowy zbiornika. Tymczasem jak wiemy firma realizująca jego budowę omal nie zeszła z placu budowy domagając się większych funduszy i jeszcze nie podjęła żadnych prac. Czeka na wiosnę...

Na dodatek także na Zbiorniku Nysa wykonawca ogłosił upadłość i nie wiadomo czy podejmie dalsze prace. Stopień zaawansowania rzeczowego prac wykonanych przy remoncie tamy w Nysie jest oceniany na poziomie 57-58 proc. Modernizacja tamy, która ciągnie się od roku 2012 była kilkakrotnie blokowana przez ekofilów. Skoro przez kilka lat osiągnięto zaledwie 58% zaawansowania i wobec problemów wykonawcy nie wydaje się, aby termin został dotrzymany. Nihil novi sub sole - jaki pan taki kram.

źródło:Onet.pl
foto: Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL