Pan Gawłowski w MalczycachDrukuj

Pan Gawłowski w MalczycachOmówienie najważniejszych potrzeb oraz kluczowych punktów harmonogramu budowy, to najważniejsze tematy poruszane podczas roboczej wizyty Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego na budowie stopnia wodnego Malczyce. Wiceministrowi podczas pobytu towarzyszył Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz.

Celem budowy stopnia wodnego Malczyce jest zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Odry poniżej stopnia wodnego w Brzegu Dolnym. Postępująca erozja denna spowodowała obniżenie zwierciadła wody w rzece o ok. 2,5m bezpośrednio poniżej stopnia w Brzegu Dolnym sięgając aż do Ścinawy (przy wyklinowaniu do zera) i przesuszenie terenów przyległych do rzeki w pasie szerokości ponad 1,0km na odcinku do Malczyc. Obniżenie dna w korycie rzeki spowodowało również zwężenie szlaku żeglownego i zmniejszenie głębokości tranzytowych.

Wybudowanie stopnia wodnego Malczyce pozwoli zabezpieczyć stopień w Brzegu Dolnym przed podmywaniem i utratą stateczności. Przywróci pierwotny poziom wód gruntowych i zapobiegnie przesuszaniu się przyległych terenów, w szczególności ochrona lasów łęgowych. Możliwe będzie również przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego na Odrze.

Tyle, że my to od dawna wiemy. Bardziej chcielibyśmy dowiedzieć się kiedy trwająca już ponad 17 lat budowa stopnia Malczyce zostanie ukończona i czy stanie się to zanim stopień Brzeg Dolny się rozleci. A o tym cisza...

#1 | Apis dnia 05.02.2015 07:19
W roku 2009 na budowie w Malczycach pojawił się bardzo wpływowy ekolog i okazało się, że jego wizja usytuowania przepławki całkowicie odbiega od tej już wybudowanej. Trzeba było tę zbudowaną (i uzgodnioną z ekofilami) zburzyć i zacząć budować od nowa. Może warto upomnieć się o jego nazwisko? To przecież ewidentny sabotaż gospodarczy i drenowanie kieszeni podatnika!
#2 | Szafranek dnia 05.02.2015 16:56
Witam serdecznie,no jak można zadawać tak pod chwytliwe pytanie pytanie osobie,której nie ma zielonego pojęcia o tym co się w jej resorcie dzieje. No wiecie panowie???? Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#3 | koj dnia 06.02.2015 10:59
Cóż ja widzę ... Księciuniu i Tołdi
#4 | Odrzak dnia 08.02.2015 21:44
Witam. Sa ciche plany na ostre dzialania na stopniu Malczyce i to z grodzeniem koryta Odry. Wszystko to po to aby zbudowac tak parawan dla problemow z Brzegiem Dolnym. MiS chce dac na Malczyce 200 milionow a zabiera je z Raciborza. 4 lutego 2015 pan Gawlowski prosil publicznie bo w sejmie Pania Pyc aby zabrac od niego drogi wodne. To moze byc rozwiazanie !

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL