Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Będzie studium wykonalności dla E-40Drukuj

Będzie studium wykonalności dla E-40Międzynarodowe konsorcjum na czele z Instytutem Morskim z Gdańska zbada możliwość rewitalizacji drogi wodnej łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym. Instytut Morski z Gdańska oraz białoruskie przedsiębiorstwo „Dniepro-Bużański Szlak Wodny” (zamawiający) podpisali w Mińsku kontrakt na wykonanie studium wykonalności. Eksperci zbadają gospodarcze, techniczne, ekologiczne i inne aspekty odtworzenia szlaku wodnego E-40 pomiędzy Gdańskiem a Chersoniem. Wyniki badań zostaną zaprezentowane pod koniec 2015 roku. W ciągu 11 miesięcy konsorcjum dokona analizy celowości wykorzystania połączenia wodnego E-40 oraz zaproponuje trzy konkretne scenariusze jego rewitalizacji.

Wraz z Instytutem Morskim w Gdańsku konsorcjum współtworzą: Instytut Ekonomiki Przewozów i Logistyki (Niemcy), Przedsiębiorstwo Państwowe „CHERNOMORINPROEKT” (Ukraina), Europejsko-Ukraińska Agencja Biznesu i Innowacji (Niemcy) oraz Narodowa Akademia Nauk Białorusi. Szczegółowy harmonogram prac wszystkich pięciu organizacji zostanie ustalony na spotkaniu, które odbędzie się w połowie lutego 2015 r.

Przebiegająca przez terytorium Polski, Białorusi i Ukrainy droga wodna E-40 łączy porty Gdańska i Chersonia. Tworzą ją rzeki: Wisła, Bug, Prypeć, Dniepr. Jednakże obecnie statki nie kursują na nieżeglownym odcinku Bugu, między Warszawą a Brześciem. Na tym odcinku znajdują się tereny chronione, należące do europejskiej sieci Natura 2000. Dlatego też planowanie i budowa na tych terenach urządzeń hydrotechnicznych wymagałaby najbardziej gruntownych analiz.

Rewitalizacja drogi wodnej E-40 pozwoliłaby na transport do 4 mln. ton towarów rocznie. Znacznie uprościłoby to wymianę handlową pomiędzy Polską, Ukrainą i Białorusią z uwagi na oszczędność paliwa i możliwość przewożenia wielkogabarytowych ładunków. Dodatkowym spodziewanym rezultatem byłoby rozwijanie nowoczesnej infrastruktury logistycznej w przygranicznych regionach trzech sąsiednich krajów.

Na przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań, konsorcjum jako zwycięzca międzynarodowego przetargu otrzyma 493 tysiące euro. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej w ramach projektu rewitalizacji drogi wodnej E-40. Liderem tego projektu jest białoruska spółka państwowa „Dniepro-Bużański Szlak Wodny”, natomiast stronę polską reprezentują w nim Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego i Regionalnego „Progres”.

- Ogromne doświadczenie, którym dysponują uczestnicy konsorcjum, przełoży się na otrzymanie wysokojakościowego studium. Instytut Morski w Gdańsku od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się badaniem transportu wodnego, a Instytut Ekonomiki Przewozów i Logistyki z sukcesem realizował zamówienia nie tylko z Europy, ale także Chin i krajów Zatoki Perskiej - podkreślił Nikolaj Koteckij, dyrektor przedsiębiorstwa „Dniepro-Bużański Szlak Wodny”.
#1 | marek56 dnia 30.01.2015 22:00
Powstanie kolejny "strategiczny" dokument przeznaczony do odłożenia na półkę. Chyba, że wykaże zupełną nieopłacalność tego przedsięwzięcia i wtedy ochoczo będzie wykorzystywany przez "obrońców środowiska" jako koronny argument przeciwko rewitalizacji żeglugi śródlądowej w Polsce. Jedyny zysk będzie taki, że parę osób nieźle zarobi wykonując to opracowanie.
#2 | zbyszek1 dnia 31.01.2015 12:44
Miejmy nadzieję, że będzie inaczej. Ten szlak kiedyś działał.
#3 | Marian Janas dnia 31.01.2015 19:01
Obawiam się, że obrońcy środowiska będą mieli w tej sprawie dużo do powiedzenia. Proponuję obejrzeć ten film:
https://www.youtube.com/watch?v=P1CTt...p;index=12
A to, że parę osób zarobi to jest oczywiste.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL