I dzieli i łączy...Drukuj

I dzieli i łączy...Nagłówek trochę przewrotny, ale zawiera cała prawdę o dwóch wydarzeniach w kontekście dzisiejszej sytuacji na Odrze. Te wydarzenia to ostatnie w tym roku - jak by określił Zygmunt Gloger - „spusty do Szczecina”. Co dzieli oba te wydarzenia – niewiele, bo zaledwie 51 kilometrów odległości pomiędzy stoczniami, jak również długości jednostek pływających. Malczycki produkt ma zaledwie 76 metrów a wrocławski ze stoczni przy ul. Michalczyka 110 metrów. Jest to maksymalny wymiar jednostek budowanych we Wrocławiu ze względu na ograniczenia pochylnianej długości można je krótko określić „Odramax”

Dzieli również oba wydarzenia sposób przeprowadzania do Szczecina. Z Malczyc ze względu na w miarę przystępną długość poprowadził jeden pchacz, natomiast wrocławska 110 metrówkę już muszą prowadzić dwa pchacze ( pchacz dziobowy pełniący rolę steru strumieniowego).

Łączy natomiast oba wydarzenia szyld producenta. I jednostkę z Malczyc i jednostkę z Wrocławia wybudowała jedna firma – Malbo Sp. z o.o. Największą bolączką, która łączy oba wydarzenia są niskie stany wody zarówno w Malczycach jak i we Wrocławiu. Ekstremalne niskie stany wody w stosunku do pochylni, pomimo niejednokrotnie średnich stanów wodowskazowych spowodowała postępująca erozja denna obniżając lustro wody o prawie 2 metry.

W tej chwili już standardem stał zrzut wody ze stopnia w Brzegu Dolnym dla wodowania barki i kolejny umożliwiający przemieszczenie jednostki poniżej Ścinawy. Natomiast we Wrocławiu obniżenie poziomu wody na węźle wrocławskim spowodowane jest pracami związanymi z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego, co skutecznie uniemożliwiło zaplanowanie wodowanie barki. Dopiero chwilowe podpiętrzeni umożliwiło i to nie bez problemów zejście jednostki z pochylnianych wózków.

Jednostkę z Malczyc poprowadził Fabico 7 – najdłuższy, bo ponad 27 metrowy pchacz, jaki tym razem pojawił się w Malczycach. Natomiast z Wrocławia tradycyjnie „Odramaxa” przeprowadzi do Szczecina flota kpt. Szarka.

tekst i zdjęcia: Janusz Fonfara

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL