Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej o D-O-L i nie tylko...Drukuj

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej o D-O-L i nie tylko...Prezydent Bronisław Komorowski przybył w czwartek z dwudniową wizytą do Pragi, gdzie weźmie udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii. Tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne i infrastruktura transportowa.

Prezydenci Polski, Czech - Milosz Zeman, Słowacji - Andrej Kiska i Węgier - Janos Ader najpierw spotkają się w formule V4, a następnie razem z prezydentami Austrii - Heinzem Fischerem i Słowenii - Borutem Pahorem wezmą udział w obradach podzielonych na dwie sesje plenarne: jedną w czwartek i drugą w piątek.

Przywódcy wspólnie otworzą w czwartek wystawę zatytułowaną "Dunaj-Odra-Łaba". W piątek zaplanowano konferencję prasową prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii.

11 listopada Rada Kapitanów wręczając w Czechach Prezydentowi Zemanowi nagrodę "Trzymaj kurs" usłyszała zapewnienie, że na spotkaniu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej tematyka żeglugi śródlądowej będzie mocno akcentowana. Szczególny nacisk ma być położony na samookreślenie się Polski ustami Prezydenta Komorowskiego co do rozwijania tej gałęzi transportu w Polsce - w tym rozwijania w ramach współpracy transgranicznej międzynarodowych dróg wodnych ze szczególnym uwzględnieniem D-O-L.

Polskie agencje zapewne przemilczą ten fakt, ale postaramy się o relację od naszych czeskich przyjaciół.

źródło: radiopik.pl
#1 | koj dnia 12.12.2014 10:49
Pewnie mu nie napisali co ma powiedzieć, więc nic nie powie, bo co ma powiedzieć jak mu nie napisali...
#2 | koj dnia 12.12.2014 14:37
Polskie agencje:
ONET - Prezydent dodał, że przed państwami Wyszehradu stoją też wspólne wyzwania w obszarze polityki europejskiej. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o to, by UE uznała, że jest potrzebny specjalny sposób finansowania inwestycji infrastrukturalnych w naszej części Europy, w szczególności inwestycji w obszarze komunikacji.

- O tym dużo dzisiaj rozmawialiśmy. Jest pełne wsparcie dla działania na rzecz zwiększenia znaczenia systemów komunikacyjnych północ-południe - powiedział Komorowski. Jak dodał, w Polsce udało się "bardzo zaawansować budowę autostrady północ-południe, ale ona nie ma dalszego ciągu". Podkreślił, że dla Polski jest bardzo ważne, by ta autostrada ciągnąca się od Gdańska aż na południe Europy, mogła zacząć działać z korzyścią dla wszystkich krajów naszego regionu. - Ale do tego są potrzebne wspólne działania na gruncie UE - zaznaczył prezydent.

Komorowski poinformował, że innymi tematami dzisiejszych rozmów prezydentów były działania państw V4 na rzecz wspólnego systemu przesyłu energii i surowców energetycznych. - Ze względu na zaawansowaną budowę gazoportu w Świnoujściu jesteśmy zainteresowani wysiłkiem UE na rzecz stworzenia możliwości przesyłu gazu na południe. Stąd waga interkonektorów, które już powstały na granicy polsko-czeskiej i teraz będą powstawać na granicy polsko-słowackiej - powiedział.
#3 | Odra dnia 23.12.2014 15:16
Czas na konkretne informacje w sprawie:

[/bTak brzmi przetłumaczone na język polski Wspólne oświadczenie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, Austrii i Słowenii z dnia 12.12.2014r w Pradze

1. Pan Milosz Zeman, prezydent Republiki Czeskiej, Pan János Áder, prezydent Republiki Węgierskiej, Pan Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrej Kiska, Prezydent Republiki Słowackiej, Pan Heinz Fischer, Prezydent Republiki Austrii i Pan Borut Pahor, Prezydent Republiki Słowenii, w dniach 11. i 12. grudnia 2014 spotkali się w Pradze, aby podkreślić bliskie więzi między krajami Grupy Wyszehradzkiej, Austrii i Słowenii, oraz omówić współpracę w różnych dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

2. Prezydenci mówili o perspektywach współpracy krajów V4 oraz Austrii i Słowenii w sprawie rozwoju transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i żeglugi śródlądowej oraz w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej. Wymienili sobie również poglądy na temat aktualnych zagadnień regionalnych i międzynarodowych, w tym kryzysu na Ukrainie oraz ekspansję tzw. państwa islamskiego..

3. Podczas posiedzeń obecni przywódcy krajów wyrazili swoje poparcie dla współpracy między krajami Europy Środkowej na wszystkich etapach przygotowania i realizacji konkretnych projektów drogowym, kolejowych, lotniczych oraz żeglugi śródlądowej, infrastruktury energetycznej oraz rozwoju autostrad informacyjnych, wszędzie tam, gdzie istnieją wspólne interesy ich krajów. Prezydenci podkreślili również znaczenie inwestycji w infrastrukturę i zgodzili się co do potrzeby mobilizacji dodatkowych instrumentów finansowych w tym zakresie.

4. W tym kontekście prezydenci podkreślili znaczenie ścisłej współpracy w realizacji projektów w ramach transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), w szczególności w odniesieniu do kierunku północ-południe z wyraźnym naciskiem na korytarz Baltic-Adriatyk. Celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego, a tym samym zwiększenie udziału regionu w dobrobyt i konkurencyjność całej Europy.

5. Prezydenci zwrócili uwagę na znaczenie Dunaju jako śródlądowej drogi wodnej o dużym potencjale na przyszłość, w tym w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska. Po tej dyskusji Prezydent Czech przedstawił swym kolegom projekt Kanału Dunaj-Odra-Łaba i jej spodziewany pozytywny wkład w regionie. Prezydent Republiki Słowenii następnie podkreślił znaczenie portu Koper dla krajów regionu.

6. Przywódcy sześciu krajów Europy Środkowej poświęcili znaczną część ich spotkania bezpieczeństwu energetycznemu. Podkreślono potrzebę dalszych wysiłków na rzecz dywersyfikacji źródeł i przesyłu energii. Prezydent potwierdził wspólny interes w przyspieszenie planowania i budowy dużych projektów infrastrukturalnych, w tym połączeń gazowych północ-południe. Prezydent Republiki Słowackiej dotknął temat niezbędnej budowy interkonektorów gazowych na granicy Słowacji, Węgier i Polski.

7. Prezydenci podczas spotkania wymienili sobie poglądy na temat sytuacji na Ukrainie. Przywitali z jednej strony wolne i przejrzyste wybory parlamentarne przeprowadzone w październiku oraz w niedawne powołanie ukraińskiego rządu. Wyrazili jednak głębokie zaniepokojenie z powodu ciągłej przemocy we wschodnich częściach kraju. Prezydenci wyrazili poparcie dla zrównoważonego politycznego rozwiązania kryzysu, który musi być oparty na zachowaniu ukraińskiej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej. Prezydenci podkreślili również znaczenie wdrażania niezbędnych reform politycznych i gospodarczych na Ukrainie i wyrazili gotowość do ich wspierania. Prezydenci popierają niedawne stanowisko ministrów spraw zagranicznych Grupy V4 w sprawie sytuacji na Ukrainie.

8. Prezydenci rozmawiali także o sytuacji w Iraku i Syrii, gdzie terroryści z tzw. . Islamskiego Państwa kontrolują duże terytorium. Ich skandaliczne barbarzyństwo powoduje ogromne cierpienia miejscowej ludności, ale także stanowi poważne zagrożenie dla całego cywilizowanego świata. W tym kontekście prezydent docenił wysiłki światowej koalicji w celu obrony przed Islamskim Państwem w Iraku i na Bliskim Wschodzie (ISIL).

Jiří Ovčáček, Dyrektor biura prasowego i rzecznik prasowy prezydenta republiki
[/b]
brakuje mi w polskich mediach i na portalu Pana Prezydenta Polski wyraźnej postawy wobec żeglugi śródlądowej w Polsce. Nie znajduję wytłumaczenia dla zaistniałej sytuacji. Ktoś blokuje żeglugę w Warszawie? Pytanie jest retoryczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL