Święto marynarzy śródlądowychDrukuj

Święto marynarzy śródlądowychLudzie „wodni” na ten dzień szykowali swoje łodzie, a każda z nich musiała mieć obowiązkowo wizerunek świętej Barbary, żeby „żaden majtek bez Barbarki się na wodę nie puścił”. Mikołaj Rej pisze: „Już się marynarz ze świętą Barbarką puści na srogości morskie, chociaj wie, że ich tam ustawicznie wiele tonie.” (Zwierciadło, 1568). Łukasz Gołębiowski zanotuje ku pamięci: „W Kościele Panny Marii na Nowym Mieście w Warszawie w dzień 4 grudnia bywa nabożeństwo rybaków. W dawnym kalendarzyku saskim jest napisane, że kiedy August II w Polszcze panował, rybacy na świętą Barbarę w kościele pomienionym z całymi rodzinami i czeladzią zwykli na rannym i wieczornym znajdować się nabożeństwie; po którym rozdają ubogim ryby jako jałmużnę. Nie wiadomo kiedy ten zwyczaj ustał.”

Do czasów dzisiejszych św. Barbara otoczona jest kultem wśród rybaków morskich. W Łebie wypływający na połów modlą się przed obrazem św. Barbary. W miejscowości Gać panuje przekonanie, że kto przed wyjściem w morze pomodli się do św. Barbary wróci szczęśliwie. Czcili ją jeszcze po II wojnie światowej Słowińcy z Kluk.

Ci, którzy na statkach płynęli po morzu, uprawiając handel na wielkich wodach, widzieli dzieła Pana i cuda jego na głębinach. Rzekł, i zerwała się burza, która spiętrzyła fale, wznosili się aż do nieba, zapadali się w głębiny; dusza ich truchlała w niebezpieczeństwie. Zataczali się i chwiali jak pijani, a cała ich mądrość obróciła się wniwecz. Wołali do Pana w swej niedoli, a On wybawił ich z utrapienia. Uciszył burzę, i uspokoiły się fale morskie. Wtedy radowali się, że się uspokoiły, i zawiódł ich do upragnionej przystani. Niechaj wysławiają Pana za łaskę jego i za cuda jego dla synów ludzkich! Niechaj go wysławiają w zgromadzeniu ludu, i niechaj go chwalą w radzie starszych! [Ps 107,23-32].

Na obchody święta św. Barbary przybyli goście z Wyszogrodu i innych miejscowości związanych z Wisłą. Przedstawiciele licznych stowarzyszeń regionalnych, miłośnicy i pasjonaci rzeki, wodniackie rodziny. Fotogaleria: www.facebook.com.

nadesłał: kpt Stanisław Fidelis
#1 | zbyszek1 dnia 05.12.2014 19:36
Byłem wczoraj w kościele na Nowym Mieście na mszy z kolegami z Bractwa Wiślanego. Nastepnie tradycyjnie udaliśmy się " Pod Retmana" na biesiadę.
#2 | Wojciech Rytter dnia 06.12.2014 11:56
Miałem zaszczyt uczestniczyć w tej mszy św.Byłem jako asysta przy chorągwi z wizerunkiem Św.Barbary.To wielkie święto i przeżycie dla Wodniackiej Braci.Dobrze,że tradycje naszych Ojców są pielęgnowane przez pokolenia Ich następców.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL