Rada Kapitanów w Republice CzeskiejDrukuj

Rada Kapitanów w Republice CzeskiejRada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej odwiedziła Republikę Czeską aby zapoznać naszych czeskich przyjaciół z wynikami rejsu badawczego i wnioskami z tego rejsu płynącymi. Wizyta miała miejsce 4.11.2014 w Ostrawie i była oficjalnym punktem 18 już edycji międzynarodowej konferencji "Transport". msunion.cz. Radę reprezentowali kpt. Andrzej Podgórski i Gabriela Tomik. Konferencja w Ostrawie jest organizowana przez "Stowarzyszenie na rzecz rozwoju kraju morawsko-śląskiego", z którym Rada Kapitanów podpisała umowę o współpracy http://www.radakapitanow.pl/news.php?readmore=40.

W tym roku tematami wiodącymi Konferencji "Transport" były rozpoczęte inwestycje drogowe, kolejowe i wodne, których znaczenie nie tylko dla Kraju Morawsko-śląskiego, przez który przebiegają ale dla Republiki Czeskiej i krajów sąsiadujących jest bezdyskusyjne. Duże znaczenie przypisano Odrzańskiej Drodze Wodnej i dlatego tak istotne było przedstawienie przez Radę Kapitanów raportu z "Rejsu Prawdy".

Konferencja tradycyjnie odbywała się z udziałem przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za transport z Czech, Słowacji i Polski. Nasz rząd reprezentowała pani Dorota Pyć - wiceminister, podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Niestety - zaraz po pierwszej z trzech części konferencji czyli po odczytaniu swojego wystąpienia, w którym nie było ani słowa o żegludze śródlądowej, Odrzańskiej Drodze Wodnej czy choćby inwestycjach powiązanych - pani Pyć wyjechała z konferencji nie wysłuchawszy nawet co mają do powiedzenia jej odpowiednicy z Czech i Słowacji.

Rada Kapitanów przedstawiła ideę oraz wyniki rejsu "Odzieramy Odrę z mitów" w trzeciej części konferencji. Zainteresowanie słuchaczy było znacznie większe niż w naszym kraju i jedynie ograniczenia czasowe nie pozwoliły na rozwinięcie się szerszej dyskusji. Natomiast zupełnie inaczej było w kuluarach: delegacja Rady Kapitanów przyjmowała gratulacje od czeskich i słowackich uczestników Konferencji za determinację i efekty rejsu badawczego. Pani Gabriela i kpt. Podgórski udzielili też wywiadu Ostrawskiemu Oddziałowi Czeskiej Telewizji podczas konferencji prasowej w przerwie obrad.
#1 | ango dnia 16.11.2014 19:14
Postawa oraz stosunek przedstawicieli władz rządu polskiego (ranga ministerialna, zatem żaden tzw. drugi garnitur) na opisanej konferencji wydaje się być typowy i charakterystyczny - plecami do Odry i spraw z nią zawiązanych.
Brak wzmianki o o obecności na tym spotkaniu przedstawicieli Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry, zakładam zatem, że nawet tą konferencja nie zawracali sobie swoich zacnych poselskich główek ... bo i po co. Tym bardziej, że jeden z członków tego zespołu (poseł ziemi raciborskiej) ma do Ostrawy tak blisko jak ... rzut przysłowiowym beretem.
Domyślam się, że dla tego pana wystarczy podać w przedstawianiu swojej poselskiej działalności fakt samej bytności w owym zespole i już ... wystarczy. Miło brzmi i zapewne dobrze się komponuje z innymi faktami aktywności przedstawiciela narodu.

To naprawdę żenujące, że Czesi nadal wykazują nie tylko zainteresowanie Odrą i wynikającymi z tej rzeki możliwościami transportowymi ale nadal wykazują niezachwianą tak wiarę jak i cierpliwość w stosunku do postawy strony polskiej, której zapał tak do tej tematyki jak i poważnego traktowania współpracy (Kraj Śląsko-Morawski) na szczeblu międzynarodowym jest dla nich zapewne niepokojący. Miejmy nadzieję, że postawa strony polskiej ich nie zniechęci i nadal zechcą postrzegać stronę polską jako poważnego i odpowiedzialnego partnera ...
http://www.transport-ova.cz/soubory/s...t-2013.pdf
http://www.transport-ova.cz/soubory/s...014-pl.pdf
http://www.transport-ova.cz/pl/program
#2 | Przemyslaw Daca dnia 17.11.2014 11:24
Panie Andrzeju,
bardzo proszę o rzetelne udzielanie informacji.
Pani Minister Dorota Pyć, po pierwszej części spotkania, poświęconemu korytarzom transportowym uczestniczyła w konferencji prasowej, na której udzielała informacji głównie w zakresie żeglugi śródlądowej oraz połączenia DOL.
Następnie przeprowadziła kuluarowe rozmowy ze swoim czeskim odpowiednikiem.
Zatem przedstawione powyżej informacje są nieprawdziwe i przedstawione na podstawie powierzchownych spostrzeżeń.
#3 | Apis dnia 19.11.2014 18:59
Staram się być rzetelny - byłem obecny na Konferencji i wróciłem do domu po północy.

Zadam więc Panie Przemku tylko dwa pytania:

Czy pani Pyć wyjechała z konferencji po jej pierwszej części?

Czy został ktokolwiek z jej resortu na konferencji aby wysłuchać np. Rady Interesantów Portu Szczecin czy Rady Kapitanów?
#4 | Przemyslaw Daca dnia 02.12.2014 08:43
Panie Andrzeju,

na konferencji była delegacja MIiR w osobie Pani Minister Doroty Pyć oraz Pani Dyrektor Moniki Niemiec-Butryn.
Obie Panie wyjechały przed godziną 13, ze względu na pilne spotkanie w senacie, które zaczynało się o godzinie 18. Pani Minister oraz Pani Dyrektor pracowicie wykorzystały czas jaki mogły poświecić na to spotkanie udzielając się na konferencji oraz rozmowom kuluarowym. Z uwagi na decyzję głównej Pani Minister o udziale Pani Doroty Pyć w konferencji nie przewidziano udziału innych przedstawicieli resortu.
Chciałbym również zaznaczyć, że Pani Minister mimo problemów zdrowotnych mocno się w tych dniach eksploatowała, przez co szczególnie nie zasługuje na krytykę.
Zna mnie Pan doskonale. Potrafię być obiektywny w tych sprawach ale także biorąc pod uwagę wcześniejsze standardy potrafię docenić zaangażowanie.
Natomiast oczywiście ma Pan prawo do krytycznej oceny.
Pozdrawiam,
Przemysław Daca
#5 | Apis dnia 03.12.2014 11:36
Przyjmuje wyjaśnienie wcześniejszego wyjazdu za uzasadnione koniecznymi względami. Krytyka moja bardziej dotyczyła faktu przemilczenia w wypowiedzi spraw nas interesujących niż opuszczenia konferencji, ale w świetle informacji podanej na stronie http://www.mir.go...12014.aspx

Cytaj

Konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kraju Morawsko-Śląskiego w Ostrawie, została objęta patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

wydało mi się dziwne, że nikt z tego resortu nie uczestniczył w konferencji do końca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL