Zbiornik Racibórz? Kiszka na maksaDrukuj

Zbiornik Racibórz? Kiszka na maksaNikt dziś nie wie, kiedy zbiornik Racibórz zostanie oddany do użytku. Radny Leonard Malcharczyk zapytał dziś na ostatniej roboczej sesji Rady Powiatu, kiedy zostanie oddany do użytku zbiornik Racibórz. Doszły go bowiem słuchy, że będą znaczne opóźnienia. Pisały o tym opolskie media. W zeszłym tygodniu o "dwuletniej obsuwie" mówił w ratuszu poseł SLD Piotr Chmielowski. Starosta Adam Hajduk przyznał, że doniesienia o opóźnieniach są prawdziwe. Co więcej, nikt nie jest dziś w stanie powiedzieć, kiedy budowla będzie gotowa.

- Wiedziano o tym, że będą problemy - dodał starosta i zrelacjonował krótko niedawne spotkanie na pl. Okrzei na Ostrogu ekspertów Banku Światowego z inwestorem, czyli Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Brał w nim udział przedstawiciel władz powiatu. Źródłem problemów jest niska cena, jaką za zrealizowanie inwestycji zaproponował hiszpański Dragados. Kilka miesięcy temu wystosował wniosek o zawieszenie robót. RZGW nie wyraziło zgody, ale już wiadomo, że są znaczne opóźnienia na placu budowy. Niezbędne będą korekty w dokumentacji. Wzrosną koszty.

- Optymistycznie zakłada się, że zakończenie nastąpi w listopadzie 2017 r., ale osobiście wątpię.

Po raz kolejny okazuje się, że Ministerstwo Środowiska czyli Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej a zwłaszcza ten gliwicki to zbieranina kompletnych ignorantów, niezdolnych do realizowania jakichkolwiek zadań. Powinni zająć się studiami nad miesiączkowaniem pingwinów a nie ochroną przeciwpowodziową i związanymi z tym inwestycjami.
#1 | darpo23 dnia 29.10.2014 06:37
pewnie są na etapie opracowania studium wykonalności sprowadzenia tychże pingwinów , i wtedy zajmą się sednem problemu , jakim jest właśnie miesiączkowanie tych miłych zwierzaków. A tak na serio to nie RZGW jest jedynym winnym w tej rozbabranej inwestycji. Ono jest inwestorem ale nie ono daje pieniądze na tą budowę. Jak budować bez dopływu środków na realizację robót ?
#2 | Marek Odra dnia 29.10.2014 11:40
Z raportu NIK-u:
dr Augustyn Bombała pełnomocnik dyrektora RZGW ds Zarządzania Budową Zbiornika w Raciborzu
Z historii:
dr Augustyn Bombała dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego Wojewody wrocławskiego,
#3 | Seehund dnia 29.10.2014 18:47
Dały nam przykład Malczyce, jak Racibórz spieprzyć mamy!
Niczego nie profanuję, ale inny komentarz, stanął w stosunku do mnie, w twardej opozycji.
#4 | ango dnia 30.10.2014 21:32
A to powinno sprawdzić NIK, czy hiszpańska firma Dragados nie zastosowała cen dumpingowych stając do przetargu. Nieco ponad rok od wbicia pierwszej łopaty Dragados złożył wniosek o zawieszeniu prowadzonych robót, przeprojektowania wymaga konstrukcja przesłony chroniącej zaporę czołową - kończy się rok 2014 i ile jeszcze niespodzianek (do roku 2017 - oddania zbiornika) jest w stanie zafundować Dragados - tego nie wie nawet sam inwestor, czyli RZGW Gliwice. A generalny wykonawca robót, czyli Hiszpanie nie mają nawet kompletnych projektów wykonawczych ...
Kto tak naprawdę sprawdzał hiszpański projekt pod względem zgodności konstrukcyjnej w odniesieniu do tej olbrzymiej inwestycji hydrotechnicznej - czy konstrukcja ta będzie w stanie wytrzymać prognozowaną ilość wody i wynikające z tej ilości siły naporu na obwałowania i główną tamę (zapora czołowa). Tam, gdzie już brakuje pieniędzy wymagany poziom wykonawczy i jakościowy prowadzonych robót musi pozostawiać wiele do życzenia ...
do poczytania o zbiorniku :
http://www.raciborz.com.pl/szukaj.php...racib%F3rz
http://www.raciborz.com.pl/art34351.html
http://www.raciborz.com.pl/art30044.html
http://budownictwo.wnp.pl/dragados-wy...1_0_0.html
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/artic.../140819844
http://www.naszraciborz.pl/site/art/1...race-.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL