Wpuść chłopa do biura - zje Zbiornik RacibórzDrukuj

Wpuść chłopa do biura - zje Zbiornik RacibórzRząd przyjął strategiczne dokumenty, tzw. Masterplany, dla dorzeczy Wisły i Odry - poinformowało CIR. Dokumenty te mają poprawić gospodarowanie wodami i zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w kraju. Stawiają jednak pod znakiem zapytania kontynuację wielu projektów. Odstępstwa od wyznaczonych celów środowiskowych dotyczą ponad 300 inwestycji w obszarze dorzeczy Wisły i Odry.

Celem Masterplanów jest osiągnięcie i utrzymanie dobrego stanu oraz potencjału wód, a także związanych z nimi ekosystemów; zapewnienie dostępu do zasobów wodnych dla zaspokojenia potrzeb ludności i środowiska naturalnego; ograniczenie negatywnych skutków powodzi i suszy oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych; wdrożenie systemu zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi i gospodarowania wodami.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski tłumaczył, że po przyjęciu tych dokumentów każdy projekt np. inwestycyjny, który będzie dotyczył wód, będzie analizowany co do zgodności z Ramową Dyrektywą Wodną. Dokumenty te mają pozwolić rozstrzygnąć m.in., które inwestycje mają uzasadnienie, a które nie - czy np. budować zbiornik retencyjny czy polder.

Odstępstwa od wyznaczonych celów środowiskowych dotyczą: 155 inwestycji w obszarze dorzecza Wisły (w tym: 43 zrealizowanych, 36 będących w trakcie realizacji i 76 planowanych) oraz 161 inwestycji w obszarze dorzecza Odry (w tym: 36 zrealizowanych, 28 będących w trakcie realizacji, 64 planowanych do realizacji do 2016 r. i 33 planowanych do realizacji po 2016 r.). Zagrożona jest między innymi gigantyczna inwestycja na Dolnym Śląsku - budowa zbiornika retencyjnego w Raciborzu. Ma on być główną zaporą przed wodami powodziowymi spływającymi do Polski z Czech. Zbiornik miał być gotowy w pierwszym kwartale 2017 roku. Koszt budowy zbiornika to 936 milionów zł.

money.pl
foto: Janusz Fąfara
#1 | jur dnia 03.09.2014 17:19
trochę geografii Racibórz to nie Dolny Śląsk
#2 | Szafranek dnia 14.09.2014 13:42
Taż to tylko Minister-Polityk nie wymagaj od nie go znajomości geografii.Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#3 | ango dnia 14.10.2014 21:57
http://www.naszraciborz.pl/site/film/....html.html
http://www.naszraciborz.pl/site/szuka...zukaj.html
RZGW Gliwice nadal nie wie w jakiej sytuacji jest stan budowy - Dragados zawiesza prace na niejasnych warunkach, wniosek o zawieszenie prac jest faktem, dyskutowane są szczegóły techniczne, na których to Dragados zamierza chyba dodatkowo "zarobić", co nie wróży dobrze planowej realizacji tego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL