Wisła, godzina "W"Drukuj

Wisła, godzina "W"W tym roku strefa obchodów godziny ‚W’ obejmie również Wisłę i jej nabrzeża. Wisła- dzielnica Warszawy. Wisła - rzeka walczącego miasta. Oddzielała w Powstaniu dwa różne światy. Spojrzenia kierowane za rzekę – na obu jej brzegach – budziły w Polakach nadzieję, żal, trwogę i rozpacz. Rzeka graniczna. Rzeka nadziei. Rzeka rozpaczy. W gorące letnie dni jej wody zamiast dać ukojenie, niosły śmierć. W jej wody rzucali się ludzie po ocalenie lub na ratunek innym. W jej wodach odbijały się łuny pożarów, obraz ginącego miasta. Mosty obsadzone wrogiem, plujące ogniem karabinów - niedostępne, zabójcze, potem zerwane. Los miasta - tragiczny, rola rzeki - okrutna.

Pamiętajmy o tym: godzina „W” dotyczy również Wisły. Jej los jest spleciony z losem Miasta. Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017 wraz z warszawskimi środowiskami wiślanymi zwołuje wspólny rejs jednostek, łodzi, służb i organizacji rzecznych. Ruszymy z wysokości Podzamcza wzdłuż bulwarów pamiętających grozę walk. Niech w godzinę „W”, kiedy na minutę pochylimy w ciszy głowy w hołdzie Powstańcom Warszawskim, syreny zabrzmią również na Wiśle. Bądźmy wspólnie na Wiśle.

więcej informacji:rokwisly.pl
#1 | Wojciech Rytter dnia 30.07.2014 07:15
Jako Obywatel Rzeki Wisły,XIX-tej dzielnicy Warszawy,zapraszam wszystkich chętnych do udziału w uroczystościach na Rzece i nad Wisłą w tym pamiętnym Dniu.Oddajmy cześć Bohaterom poległym za Wolność Polski.Do zobaczenia.Ja wyruszam już dziś.
#2 | zgred dnia 30.07.2014 16:38
stary Warszawiak jestem, co najmniej od pięciu pokoleń. Będę na pokładzie swojej jednostki uczestniczył.
#3 | Fidelis dnia 31.07.2014 13:53
Mimo zaproszenia od Społecznego Komitetu Roku Wisły,nie będę mógł uczestniczyć. Mam nadzieje iż Mirek, będziesz godnie reprezentował marynarską brać Wisły, w tym święcie pamięci o bohaterskim udziale wiślanych marynarzy biorących udział w obronie Czerniakowskiego Przyczółka z przed 70 laty. Pozdrawiam.
#4 | zgred dnia 31.07.2014 15:31
wedle rozkazu Panie kapitanie. Pamięć o Nich to nasz obowiązek.
#5 | Harpooner dnia 02.08.2014 09:11
Niestety nie bylem z Wami pływałem gdzie indziej ale niecierpliwie czekam na relacje
#6 | zgred dnia 02.08.2014 17:36
Uczestniczyłem. Z jednostek profesjonalnych płynęły pasażerki Stalmach i Wars. Płynął też statek inspekcyjny warszawskiego UŻŚ. Pchacz Dereń pod moim dowództwem i Chudy Wojtek z warszawskiego MPWiK. Było też całe mnóstwo mniejszych jednostek i łodzi. Wspaniała uroczystość pokazująca, że wodniacy pamiętają.
#7 | Wojciech Rytter dnia 03.08.2014 03:39
Widzieliśmy Pana,Panie Mirku.Machaliśmy.Pozdrawialiśmy,,A HOY"Przez chwilę płynęliśmy rónolegle30-40 metrów.Wspaniała parada statków i łodzi.Oddaliśmy hołd Bohaterom.Podtrzymujmy tradycje.Moje wnuki miały okazję porozmawiać z Bohaterami.To żywa lekcja historii,tej najprawdziwszej.Na pewno zapadła głęboko w pamięci tych dzieci.Zachęcam do oglądanie zdjęć,polecanych przez Zbyszek 1,na stronie BRACTWA WIŚLANEGO.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL