Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Stopień wodny Malczyce opóźniony i czterokrotnie droższyDrukuj

Stopień wodny Malczyce opóźniony i czterokrotnie droższyZnowu przesunie się data ukończenia budowy stopnia wodnego Malczyce. To oznacza, że żegluga na Odrze będzie zahamowana na kolejne lata. Stopień wodny Malczyce powstaje na Odrze 30 kilometrów od Wrocławia. Obiekt ma sprawić, że za Brzegiem Dolnym, obecnie ostatnim stopniem na Odrze, podniesie się poziom wody w rzece. Poprawiłoby to warunki żeglugi, bo obecnie bywa tam tak płytko, że nawet niewielkie łódki zahaczają w kamienie i pnie drzew leżące na dnie koryta Odry.

Żegluga nieprędko jednak dostanie szansę na ponowny rozwój. Budowa Malczyc trwa już od 17 lat i choć oficjalny termin jej ukończenia wyznaczono na koniec 2015 roku, już wiadomo, że przesunie się co najmniej o dwa lata. Przyczyną opóźnień jest to samo, co hamuje inwestycję niemal od jej rozpoczęcia w 1997 roku - brak pieniędzy. Choć są zarezerwowane na koncie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wrocławscy urzędnicy starali się o nie od półtora roku), to nie ma jeszcze decyzji Ministerstwa Finansów, aby przelać je na konto inwestora, czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Z tego powodu do tej pory nie rozpoczęto kluczowych dla inwestycji zadań.

- Z tą budową jest jak z puzzlami. Brak jednego elementu uniemożliwia ułożenie kolejnego, przez co z wykonaniem najważniejszych zadań stoimy w miejscu. A procedury zamówienia, dostawy i montażu niektórych urządzeń zajmują co najmniej 7-8 miesięcy. Dlatego termin ukończenia inwestycji w przyszłym roku stał się nierealny - tłumaczy Piotr Stachura, rzecznik wrocławskiego RZGW.

- Optymalnym rozwiązaniem byłoby zapewnienie jej wieloletniego zamiast rocznego finansowania. To pozwoliłoby w kolejnych latach nabrać pracom właściwego tempa i realizacja postępowałaby zgodnie z harmonogramem - dodaje.

Wkrótce okaże się też, ile tak naprawdę kosztuje ten stopień wodny. Chociaż według oficjalnych danych wydamy na budowę 809 mln zł (w 1997 roku wyceniono ją na 300 mln zł), są to jednak wyliczenia sprzed sześciu lat i nie biorą pod uwagę kosztów podpisanej w 2009 roku decyzji środowiskowej. Nieoficjalnie mówi się, że mogą one wzrosnąć nawet o 500 mln zł.

- Będziemy wiedzieć więcej w połowie sierpnia. Wtedy projektant stopnia przedłoży nam zbiorcze zestawienie kosztów - zapowiada Stachura.

Cały tekst: wroclaw.gazeta.p
foto: Port Uraz
#1 | Seehund dnia 17.07.2014 23:51
Kanał Sueski wykopano w ciągu 10 lat. Również 10 lat trwało budowanie, 80 km długiego, z 12 śluzami, Kanału Panamskiego. Księga Rekordów Guinnessa, dla Malczyc, otworzy rozdział: Najdłużej Budowane Stopnie Wodne. Totalna kompromitacja.....
#2 | Janusz Fafara dnia 22.07.2014 14:25
http://wroclaw.rzgw.gov.pl/pl/shownew...o_Malczyce
Widząc te zatroskane twarze wybrańców narodu już widzę strumień ( to mało powiedzaiane, rzekę ) pieniędzy z państwowej kasy na konto inwestora.
#3 | slepowron dnia 22.07.2014 19:34
Masz rację,Janusz. Wygląd tych uśmiechniętych bużiek pasuje więcej na sesje zdjęciową.Pozdrowienia Jacek
#4 | Janusz Fafara dnia 22.07.2014 20:44
Wymowny jest zupełnie wylódniony plac budowy. Brak "zasobów ludzkich " jak to się dzisiaj szumnie dzisiaj nazywa lud pracujący jest porażający. Wniosek jest tylko jeden - ta budowa jest już martwa. Pozdrawiam również wszystkich .

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL