Rada Ministrów aprobuje umowę w sprawie Odry GranicznejDrukuj

Rada Ministrów aprobuje umowę w sprawie Odry GranicznejRada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie polsko-niemieckiej umowy o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu. Kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo. Z ostatnich zapowiedzi wynikało, że prawdopodobnie w lipcu.

– O tę umowę staraliśmy się 10 lat, podczas wielu spotkań i negocjacji – mówi wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz. – Dzięki realizacji jej zapisów wzrośnie skuteczność ochrony przed powodzią i zdecydowanie poprawią się warunki przepływu i żeglugi na Odrze.

Umowa umożliwi usunięcie niebezpiecznych miejsc utrudniających żeglugę na Odrze. Ma być wykonane pogłębienie rzeki (obecny stan utrudnia pracę lodołamaczom) oraz jeziora Dąbie. Pozwoli to na sprawne lodołamanie, zmniejszy możliwość powstawania zatorów lodowych i ułatwi odprowadzanie kry z rzeki przez jezioro.

Graniczny odcinek Odry jest w fatalnym stanie. Według Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zniszczenia (główek i brzegów) sięgają od 50 do 90 proc. Przedsięwzięcia wskazane w umowie będą wykonywane w latach 2014-2028, a ich koszt to ok. 670 mln zł. Inwestycja ma być dofinansowana z funduszy europejskich. Plan przewiduje, że realizacja zadania będzie kontrolowana wspólnie przez stronę polską i niemiecką. Nie wiadomo, czy podczas prac nie pojawi się problem z wybieranym z dna urobkiem. Obawy wywołują zapisy nowej ustawy o odpadach.

Nie są na razie znane termin i miejsce podpisania porozumienia pomiędzy rządami Polski i Niemiec. Na niedawnym spotkaniu u wojewody dyrektor RZGW Andrzej Kreft wspomniał, że prawdopodobnie nastąpi to w lipcu w Warszawie. Jednak szczegóły są jeszcze ustalane ze stroną niemiecką.

– Możliwość podpisania umowy w Szczecinie podkreśliłaby symboliczny charakter naszego miasta jako miejsca żywotnie związanego z problematyką Odry oraz ośrodka dobrej współpracy sąsiedzkiej na pograniczu – uważa wojewoda.

źródło: 24kurier.pl
#1 | Marek Odra dnia 22.06.2014 13:17
W 2015 kończy się jedna pożyczka Z Banku Światowego czas na następną?

Bank Światowy ma udzielić pożyczki m.in. na inwestycje poprawiające żeglowność Odry Środkowej i Dolnej.

U wojewody debatowali na ten temat przedstawiciele banku, marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, prof. dr hab. inż. Janusz Zaleski, sekretarz Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Andrzej Kreft. Bankowców interesowały elementy inwestycji, które mają być finansowane pożyczką.
Marek Tałasiewicz, wojewoda zachodniopomorski przypomniał, że 30 kwietnia rząd przyjął Strategię Rozwoju Polski Zachodniej.

- Jednym z jej najważniejszych punktów jest Odrzańska Droga Wodna, czyli modernizacja Odry co najmniej do III klasy żeglowności - dodał. Projekt ma być współfinansowany właśnie przez Bank Światowy, Unię Europejską i rząd polski.

- Realizacja musi się rozpocząć w 2016 roku - kontynuował wojewoda. - Finał projektu zaplanowano na 2022 rok. Musimy przygotować konkretne zadania, z uwzględnieniem ich ekonomicznych, społecznych i środowiskowych skutków.

Prof. dr hab. inż. Janusz Zaleski, sekretarz Krajowej Rady Gospodarki Wodnej jest koordynatorem przedsięwzięcia. Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Odry od Wrocławia do Szczecina, a także Kotliny Kłodzkiej i dorzecza górnej Wisły. W ciągu roku ma powstać dokumentacja niezbędna do uzyskania niskooprocentowanej pożyczki kredytu z BŚ i dofinansowania z UE.

- Szacowany koszt realizacji projektu to ponad miliard złotych - poinformował profesor. - Co najmniej jedna trzecia tych środków może zostać przeznaczona na inwestycje na Odrze w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem. Zadania dotyczące Odry są już na etapie wykonawczym, czyli są najbardziej zaawansowane, jeśli chodzi o przygotowanie do realizacji ze wszystkich 3 komponentów projektu .

Źródło: http://www.strefabiznesu.gp24.pl/arty...swiatowego Data: 2014-05-08, 18:24

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL