Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Rzeczny weekend pielgrzymów z parafii św. ZygmuntaDrukuj

Rzeczny weekend pielgrzymów z parafii św. ZygmuntaJuż po raz drugi drewnianymi łodziami tradycyjnymi spłynęła po Wiśle pielgrzymka rzeczna z Gassów do Płocka. Brali w niej udział wierni z parafii św. Zygmunta w Słomczynie. Blisko 30 osobowa załoga wraz z proboszczem parafii Jackiem Dzikowskim oraz księdzem Mariuszem i księdzem Darkiem, dzielnie zniosły kapryśną pogodę i szczęśliwie dotarły do celu, kończąc pielgrzymkę uroczystą mszą świętą w Katedrze Płockiej.

Wiozły ich 2 baty rzeczne: "Zygmunt" i "Tabaka" oraz prawdziwy galar (obecnie największa jednostka drewniana na Wiśle) o nazwie "Solny", na którym zorganizowano rzeczną kancelarię parafialną z prawdziwego zdarzenia! Na połączonych na rzece łodziach odbywał się też Anioł Pański, który pielgrzymom dane było przeżyć pod Kępą Polską - historycznym miejscem spotkań i modlitw żeglarzy wiślanych.

Pod opieką doświadczonych flisaków, ale też przy udziale dwóch świeżo upieczonych sterników z parafii, podróż przebiegała bez większych problemów, choć - jak to na rzece bywa - nie zabrakło przygód. Dwa razy łodzie osiadły na mieliźnie, co dla załogantów było powodem do ćwiczenia tężyzny fizycznej przy wiosłach. Przeszła też prawdziwa wiślana nawałnica a późniejszym żartobliwym opowieściom o "ścianie deszczu" nie było końca.

- Pod Wyszogrodem spróbowaliśmy nawet postawić żagle rozprzowe - mówi Andrzej Stański, szef sterników - co było nie lada wyczynem przy silnym wietrze przednim, czyli bajdewindzie, ale... szczerze mówiąc, płynęliśmy wtedy w przeciwnym kierunku.

Rejs po Wiśle jest okazją do odwiedzin. Wspaniałe przyjęcie zgotowali przyjaciele z Łomianek - pyszny żur i doskonałe wypieki oraz ciasta podane na obiad przeszły do kulinarnej historii rejsu. Zaś w czerwińskim Klasztorze ojcowie Salezjanie ugościli podróżników nie tylko posiłkami, ale też noclegiem. Jak przystało na dzielnych pielgrzymów, niewygody i zmienność pogody nie złamały morale załogi, wręcz przeciwnie - do Płocka grupa dotarła ogorzała przygodą i wzmocniona duchowo.

Działała wspólnota celu, pomagali przyjaciele, wzmacniała modlitwa, otaczało piękno Wisły... Licząca ponad 140 km trasa jest jednym z najbardziej ciekawych odcinków Wisły, przebiegającym przez malownicze rezerwaty i obszarów chronione, jak chociażby: Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie, Ławice Kiełpińskie, Kępy Kazuńskie, Zakole Zakroczymskie, Wikliny Wiślane, Kępa Rakowska, Wyspy Smoszewskie oraz przez miejsca tchnące historią: Warszawę, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Kępę Polską czy Płock. I aż dziw pomyśleć, że na takiej trasie, w ten czerwcowy weekend dało się spotkać zaledwie kilka łodzi wędkarskich i jeden roboczy pchacz.

Robert Jankowski - Sekretarz Generalny
Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017
www.rokwisly.pl
#1 | Fidelis dnia 17.06.2014 19:20
I choć na Wiśle nie ma już parowców, które budzą nostalgiczne wspomnienia, nie zobaczysz już czerwińskiego bata pod wielkim żaglem, ani muskularnego żwirownika,czy piaskarza na nim, nie widać floty pociągów holowniczych.Gdzież ach gdzież się zapodziała mazowieckiej Wisły chwała.Wiatrem się rozwiała? Śniegiem roztopniała ?Taka piękna rzeka i
nasze Mazowsze, czysty piach wiślany i powietrze zdrowsze. Ale jak widać na zdjęciach, są jeszcze dzielni, wytrwali i kochający nadwiślańską przyrodę, a nade wszystko naszą kochaną Wisłę ludzie, tacy jak mój przyjaciel Andrzej Stański, Robert Jankowski, Rafał Lapiński i ich przyjaciele i przyjaciółki, którzy pielgrzymując na swych rozprzowych żaglach z Warszawy do Płocka, zmierzyli się z żywiołom rzeki Wisły, niosąc na swym GALARZE piękny krzyż symbol naszej wiary, który doprowadził ich, pod piękne Tumskie Wzgórze, gdzie stoi jedna z najstarszych polskich Katedr, w której przechowywana jest relikwia św Zygmunta w pięknej mosiężnej hermie, specjalnie wystawioną na głównym ołtarzu, dla pielgrzymów ze Słomczyna, którzy przybyli do Płocka lądem i wodą. Msza święta, pięknie celebrowana przez proboszcza ze Słomczyna, w której moglem uczestniczyć, na zawsze pozostanie w mojej, przejętej dylematami Wisły głowie.

,,Pod latyńskich żagli cieniem
Myśli moja, płyń z aniołem
Płyń jak kiedyś ja płynąłem
Za wspomnieniem, płyń spomnieniem"...
Z ukłonami i serdecznym wiślanym pozdrowieniem dla odważnych i pełnych wiary pielgrzymów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL