Polski rząd ignoruje partnerów z Białorusi i Ukrainy...Drukuj

Polski rząd ignoruje partnerów z Białorusi i Ukrainy...Od kilku miesięcy przy wsparciu środków unijnych realizowany jest międzynarodowy projekt „Odtworzenie Szlaku Wodnego E40 na odcinku Dniepr-Wisła. Od strategii do planowania”. W działania te bardzo zaangażowały się władze Ukrainy i Białorusi – realizacja „autostrady wodnej” łączącej ich kraje z Zachodem jest konkretnym projektem, służącym integracji ich gospodarek z UE i zmniejszającym zależność od Rosji. Projekt z niezrozumiałych przyczyn sabotuje polski rząd, czym po raz kolejny stawia pod wątpliwość deklaracje o wsparciu europejskich aspiracji naszych sąsiadów – krajów Partnerstwa Wschodniego.

Odtworzenie drogi wodnej E40 bardzo aktywnie wspiera Unia Europejska. To właśnie ze środków unijnych finansowany jest wspomniany na wstępie projekt, realizowany przy udziale władz regionalnych z Polski (samorząd Województwa Lubelskiego), Białorusi i Ukrainy. W jego ramach w marcu 2014 odbyła się konferencja w Brześciu, na której powołano stałą komisję – jej rolą będzie przeprowadzenie wstępnych analiz i zlecenie wykonania studium wykonalności projektu. Studium wyznaczy przynajmniej trzy alternatywne trasy drogi wodnej, jednak już teraz strony zgodziły się co do tego, że projekt nie będzie ingerował w rzekę Bug, lecz zostanie poprowadzony kanał lateralny (kanał przebiegający równolegle do rzeki), tak aby nie wchodzić w konflikt z wymogami ochrony przyrody.

Przypomnijmy: działania komisji już teraz finansowane są ze środków unijnych, a Unia Europejska gotowa jest także sfinansować do 85% wartości samej inwestycji, ponieważ drogi wodne (a E40 w szczególności) należą do unijnych priorytetów. Transport wodny jest bowiem najbardziej przyjazną środowisku formą przewozu towarów, statki rzeczne emitują kilkanaście razy mniej spalin i dwutlenku węgla w przeliczeniu na tonę ładunku, niż ciężarówki. Analogicznie jest z zużyciem paliw kopalnych. Uruchomienie autostrady wodnej wschód – zachód pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia rosyjskiej ropy przez Polskę, Białoruś i Ukrainę, co będzie ogromnym ciosem w imperialną politykę putinowskiej Rosji – o ile sprawy nie zablokuje polski wiceminister Stanisław Gawłowski.

Ważnym elementem projektu jest międzynarodowa konferencja, która odbędzie się 22 maja w Sejmie, w ramach posiedzenia zespołu ds. Partnerstwa Wschodniego. Organizatorem i pomysłodawca konferencji jest firma Herman und Doland z siedzibą w Gdyni oraz Pan Poseł Dr Piotr Bauć. W późniejszym czasie dołączył Poseł Jerzy Borowczak. Formalnie rzecz ujmując jest dwóch organizatorów, Herman und Doland oraz Parlamentarny Zespół Polska-Kraje Partnerstwa Wschodniego. Konferencja jest zorganizowana i finansowana w całości przez firmę Herman und Doland. Organizatorzy opierają się wyłącznie na kontaktach firmy oraz Posła Piotra Baucia. Udało się zainteresować wiele firm i instytucji z Polski, Rosji, Białorusi oraz Ukrainy.

Największy problem wystąpił z pozyskaniem do udziału przedstawicieli naszego Rządu. Do dnia dzisiejszego, nie wiadomo czy i kto wystąpi na konferencji ze strony władz RP. Dzieje się tak pomimo osobistych działań Posłów Piotra Baucia i Jerzego Borowczaka.

Natomiast nasze ministerstwa uporczywie ignorują temat. Doszło do sytuacji, w której nie odpowiedziano na pisma skierowane z Ministerstwa Transportu Republiki Białoruś. Na prośbę strony Białoruskiej Poseł Piotr Bauć usiłował ponaglić nasze ministerstwa do udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi. Okazało się, że nawet nie wiadomo gdzie i u kogo się znajdują. Czyli najprawdopodobniej gdzieś zaginęły. Pisma są z kwietnia.

więcej szczegółów: porteuropa.eu
#1 | darpo23 dnia 23.05.2014 17:31
Nasze ministerstwa ignorują temat , gdyż zajęte są niedzielnymi wyborami , a temat "wody" jest jakby mało rozpropagowany w mediach. Za wyjątkiem stanów powodziowych w których słychać namolne chwalenie się ileż to wybudowano wałów. Nikt nie docieka ile w międzyczasie tychże wałów zostało zdegradowanych. Rząd RP za to doskonale opanował sztukę zamiatania pod dywan tematów ważnych , a efektowne pokazywanie "pierdół" opanował do perfekcji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL