Polska może modernizować ukraińską żeglugę śródlądowąDrukuj

Polska może modernizować ukraińską żeglugę śródlądowąUkraińska branża żeglugowa z coraz większym zainteresowaniem spogląda w stronę Polski. Nic dziwnego: to właśnie przez nasz kraj przebiega zapisana w konwencji AGN międzynarodowa droga wodna E40, łącząca Dniepr i Morze Czarne z Wisłą i Bałtykiem. Jednym z aspektów współpracy ukraińsko-unijnej jest bowiem zintegrowanie ukraińskiej sieci dróg wodnych z systemem transportowym UE. A tutaj - jakby nie patrzeć - ukraińska droga "do Europy" wiedzie przez Polskę. Nie ma innej możliwości na połączenie już żeglownego Dniepru z siecią zachodnioeuropejskich dróg wodnych, niż zrealizowanie inwestycji na trasie magistrali wodnej E40. W praktyce oznacza to przystosowanie do żeglugi Wisły na odcinku między Warszawą a Gdańskiem oraz budowę kanału lateralnego wzdłuż Bugu do Brześcia, gdzie ma swój początek żeglowny, białoruski odcinek tej trasy.

Realizacja tej ogromnej inwestycji wymagać będzie oczywiście dużo czasu i dość sporych nakładów, finansowanych w większości z budżetu UE. Jednak droga wodna E40 to niejedyne pole do współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie żeglugi. Ukraińska branża żeglugowa wymaga dość poważnych reform i modernizacji, w czym Unia jest gotowa pomóc - także finansowo. Podczas gdy my wciąż mówimy o autostradzie wodnej na Wiśle w czasie przyszłym, ukraiński Dniepr już dziś jest żeglowny, a w Kijowie i innych miastach funkcjonują całkiem spore porty rzeczne.

Mimo to ukraińska branża żeglugowa boryka się z wieloma problemami, zadziwiająco podobnymi do tych polskich. I dotyczy to zarówno żeglugi śródlądowej, jak i branży morskiej. Podobnie jak w Polsce, ukraińscy żeglugowcy od lat narzekają na totalny brak zainteresowania władz centralnych problemami morza i żeglugi śródlądowej.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL