Nowa śluza w Münster rozpoczęła pracęDrukuj

Nowa śluza w Münster rozpoczęła pracęDziś o 14.30 po prawie pięciu latach zakończono budowę drugiej z bliźniaczych komór najnowocześniejszej niemieckiej śluzy w Münster na kanale Dortmund-Ems. W środę przewidywane jest oficjalne otwarcie. Komory śluzy mają długość 190 m i szerokość we wrotach 12,5 m. Jedną z nowych komór budowano w miejscu starej śluzy, przez co projekt i jego wykonanie były bardzo skomplikowane. Dodatkowo modernizowano most kolejowy przy dolnych głowicach, przebudowano awanporty i zbudowano nową pompownię obsługującą oszczędnościowy tryb śluzowania w bliźniaczych komorach redukując zużycie wody na śluzowanie z 15,5 na 8 tys m3 przy jednoczesnym śluzowaniu obiektów w górę i w dół.


Wszystko realizowano nie przerywając ruchu statków na bardzo uczęszczanym szlaku żeglownym. Nowa śluza w Münster to element przebudowy odcinka kanału Dortmund - Ems między Dortmundem i połączeniem z kanałem Mittelland. Nowy obiekt - nazywany budową stulecia - kosztował ponad 130 mln Euro.

Etapy realizacji nowych komór śluzy (kliknij aby powiększyć)

Nasuwa się smutna refleksja: jednokomorowa śluza o wymiarach 190 x 12 m w Malczycach na Odrze, budowana bez żadnych komplikacji związanych z lokalizacją bo praktycznie poza głównym korytem - nieuchronnie zbliża się do dwudziestolecia realizacji. Projekt opracowano w 1994 roku a prace budowlane rozpoczęto w 1997 roku. Całkowity koszt inwestycji miał wynieść 418 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano na rok 2009 jednak w tym właśnie roku na budowie pojawił się "bardzo wpływowy ekolog" i okazało się, że jego wizja usytuowania przepławki całkowicie odbiega od tej już wybudowanej. Jak przystało na tak wysokobudżetową inwestycję zewsząd zbiegli się "obrońcy przyrody" uprzejmie donosząc o rzekomych szkodach w środowisku. Podjęta zostaje decyzja środowiskowa, zobowiązująca inwestora m.in. do budowy drugiej przepławki, a także melioracji 300 hektarów gruntu i nawodnienia 900 hektarów lasów łęgowych. Inwestycja drożeje o ok. 35 proc. jej wartości. Budżet inwestycji przekroczono o 700 mln zł i ta kwota wciąż rośnie.

Porównując koszty z oddanym po niecałych pięciu latach ultranowoczesnym kompleksem śluz w Münster - powinniśmy już mieć dwa stopnie wodne: w Malczycach i Lubiążu gdybyśmy do tych prac wynajęli Niemców a nie RZGW, KZGW i ten cały ich łańcuszek wykonawców. Twierdzenie, że jesteśmy krajem biedniejszym od Niemiec jest koszmarnym żartem z podatników: do dziś na inwestycję wydaliśmy ponad 600 mln zł. Według nieoficjalnych danych do jej ukończenia brakuje jeszcze ok. 400 mln zł.

#1 | mefiu dnia 15.04.2014 20:34
tylko beznadziejny jest wjazd do śluzy na górnej wodzie, proszę popatrzeć na prawą strone Sad

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL