Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Transport wodny śródlądowy i sieć Natura 2000 - interpelacja do premier BieńkowskiejDrukuj

Transport wodny śródlądowy i sieć Natura 2000 - interpelacja do premier BieńkowskiejDo Marszałek Sejmu Ewy Kopacz wpłynęła interpelacja posłanki PO Elżbiety Achinger skierowana do Pani Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej - Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie stosowania wytycznych Komisji Europejskiej pt.: „Guidancedocument on Inlandwaterway transport and Natura 2000” /„Transport wodny śródlądowy i sieć Natura 2000 – zrównoważony rozwój śródlądowych dróg wodnych i zarządzanie nimi w kontekście dyrektywy ptasiej i siedliskowej”/ Bruksela 18 października 2012 rok (Reference: IP/12/1114) przez polski organ administracji właściwy w sprawach infrastruktury i rozwoju. Pełny tekst publikujemy poniżej:

Szanowna Pani
Elżbieta Bieńkowska
Wicepremier
Minister Infrastruktury i Rozwoju

INTERPELACJA

w sprawie stosowania wytycznych Komisji Europejskiej pt.: „Guidancedocument on Inlandwaterway transport and Natura 2000” /„Transport wodny śródlądowy i sieć Natura 2000 – zrównoważony rozwój śródlądowych dróg wodnych i zarządzanie nimi w kontekście dyrektywy ptasiej i siedliskowej”/ Bruksela 18 października 2012 rok (Reference: IP/12/1114), przez polski organ administracji właściwy w sprawach infrastruktury i rozwoju.

Szanowna Pani Minister!

Komisja Europejska wydała wytyczne w 2012 roku w sprawie żeglugi śródlądowej i ochrony przyrody pt: „Guidancedocument on Inlandwaterway transport and Natura 2000” /„Transport wodny śródlądowy i sieć Natura 2000 – zrównoważony rozwój śródlądowych dróg wodnych i zarządzanie nimi w kontekście dyrektywy ptasiej i siedliskowej”/.

Zdaniem Komisji Europejskiej wytyczne dotyczące stosowania unijnego prawodawstwa mają być użytecznym narzędziem dla lepszego porozumienia między inwestorami, planistami, decydentami i osobami działającymi na rzecz ochrony przyrody, umożliwiając im opracowywanie projektów odpowiadającym celom ekologicznego transportu śródlądowego przy jednoczesnym poszanowaniu walorów środowiskowych rzek.

Należy podkreślić, że Unia Europejska promuje transport wodny śródlądowy dla zapewnienia zrównoważonego charakteru unijnej sieci transportowej.

W związku z powyższym, mając na uwadze planowany wzrost zaangażowania środków unijnych przeznaczonych przez resort, którym Pani kieruje, na inwestycje śródlądowe w latach 2014-2020, interpeluję:

1) Czy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zamierza stosować wytyczne Komisji Europejskiej pt.: „Guidancedocument on Inlandwaterway transport and Natura 2000” /„Transport wodny śródlądowy i sieć Natura 2000 – zrównoważony rozwój śródlądowych dróg wodnych i zarządzanie nimi w kontekście dyrektywy ptasiej i siedliskowej”/ ogłoszone w Brukseli w dniu 18.10.2012 roku (Reference: IP/12/1114), a jeśli nie, to dlaczego i czy zostanie o tym poinformowana Komisja Europejska?

2) Czy i kiedy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewiduje publikację w języku polskim wyżej wymienionych wytycznych Komisji Europejskiej?

Będę wdzięczna za udzielenie mi wyczerpującej odpowiedzi.

Jestem przekonana, że stosowanie treści „Wytycznych” może w znacznej mierze przyczynić się w polskich warunkach do złagodzenia wpływu na środowisko planowanych i realizowanych inwestycji wodnych.

Z poważaniem,
Elżbieta Achinger
Posłanka na Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej
#1 | koj dnia 09.04.2014 17:27
Dla zainteresowanych:
cyt. "[...] Według informacji uzyskanych z komórek organizacyjnych Komisji Europejskiej dokument ˝Guidance document on Inland waterway transport and Natura 2000˝, podręcznik zawierający wytyczne wyjaśniające, jak w najlepszy sposób zapewnić zgodność działań z zakresu żeglugi śródlądowej z polityką UE w zakresie ochrony środowiska, został już przetłumaczony na język polski. W chwili obecnej dokonywana jest korekta tłumaczenia. Po zakończeniu weryfikacji tłumaczenia dokument zostanie udostępniony na stronie Komisji Europejskiej. Tekst ten w języku polskim w pierwszej kolejności rozesłany zostanie do jednostek organizacyjnych administrujących śródlądowe drogi wodne - regionalnych zarządów gospodarki wodnej (RZGW) i innych prowadzących działalność w ramach szeroko rozumianej gospodarki wodnej. [...]"

Odpowiedź Pana Stanisława Gawłowskiego Sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 17306
#2 | Black Hawk dnia 11.04.2014 19:20
Polecam ten artykuł 2 miliardy w błocie, czyli zapora Świnna Poręba. UWAGA! Chociaż tekst pozornie porusza sprawy lokalne, w istocie dotyczy wszystkich, którym na sercu leży to, co się dzieje z ich pieniędzmi. Proszę o możliwe promowanie i udostępnianie tego tekstu, tylko bowiem powszechna świadomość przedstawionego zagadnienia daje szansę na to, by 2 miliardy naszych pieniędzy nie zostały zwyczajnie wyrzucone w błoto.

W grudniu ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy ws. zbiornika Świnna Poręba. Tym samym wydawać by się mogło, że dobiega końca koszmar związany z jednym z nadłużej trwających projektów hydrotechnicznych na świecie. Niestety, w rzeczywistości może się okazać, że to dopiero początek koszmaru. Całość tu: http://www.kontro...nna_por_ba
#3 | marek56 dnia 11.04.2014 21:04
Dobry artykuł ale to tylko część prawdy. Po zalaniu zbiornika swoje łapki położą na nim różnej maści ekofile (pojawią się siedliska unikalnej flory i fauny, oczywiście wymagające pełnej ochrony). Polski Związek Wędkarski oraz mniej lub bardziej lokalne firmy rybackie zażądają ochrony swoich łowisk, kilku kasiastych oficjeli postawi nad brzegami swoje wille i ... żegnaj wodniacka turystyko. Lokalne władze, oczywiście w trosce o środowisko i spokój nielicznych wypoczywających, ustanowią strefę ciszy. Częściowo tak na wszelki wypadek, aby mieć urzędniczy spokój, a częściowo (a może głównie) pod naciskiem tych wymienionych powyżej. I to będzie kolejny gwóźdź do trumny dla dochodów i rozwoju gmin.
Mylę się ? Bardzo chciałbym.
#4 | Black Hawk dnia 12.04.2014 09:20
#3 Marku raczej się nie mylisz, będzie tak jak piszesz.
#5 | baca_young dnia 15.04.2014 12:52
P.O. - towarzystwo wzajemnych interpelacji ? (Wszystkie trzy "bohaterki" artykułu pochodzą wszak z tej samej piaskownicy) . Poszperałem i...JEST!. Pani Achinger kandyduje do Parlamentu Europejskiego więc trzeba robić wiatr wokół siebie. Każe mi to sądzić,że Pani poseł odpowiedzi na swoją interpelację z wypiekami na twarzy chyba nie wyczekuje . Raczej wie,że Bieńkowska odpowie: "...sorry-taki mamy klimat..." ;-/

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL