Most w Podjuchach: priorytet dla żeglugiDrukuj

Most w Podjuchach: priorytet dla żeglugiWobec coraz częściej powtarzających się awarii przęsła zwodzonego mostu kolejowego w Szczecinie-Podmuchach, zlokalizowanego w km 733,7 rzeki Regalicy, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie wystąpił do PKP Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie z wnioskiem o zmianę priorytetu korzystania z przęsła zwodzonego mostu kolejowego na rzecz jednostek pływających międzynarodową drogą wodną poprzez spowodowanie jego ciągłego otwarcia i zamykania go jedynie na czas przejazdu pociągów.

Z prowadzonego monitoringu awaryjności przęsła wynika, że do dnia 2 kwietnia br. (na przestrzeni 1,5 miesiąca trwania sezonu żeglugowego) odnotowano już trzy poważne awarie (w tym dwie trwające ponad 60 godzin nieprzerwanie każda), a liczba godzin niesprawnego przęsła żeglownego wyniosła łącznie już ponad 134 godziny (ujęto tylko oficjalne zgłoszenia PKP). Porównując te dane z adekwatnym okresem poprzednich dwóch lat, okres braku żeglowności przęsła z uwagi na poważne awarie wydłuża się.

Wniosek sformułowany został również w obliczu braku reakcji Właściciela mostu w zakresie trwałego zniesienia ograniczenia na drodze wodnej, jaki ten most stwarza dla żeglugi i ochrony przeciwpowodziowej na Odrze, poprzez jego przebudowę do parametrów wymaganych Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 7 maja 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych (Dz.U.02.77.695) dla międzynarodowej klasy drogi wodnej.

Kolejnym aspektem motywującym wniosek jest niezadowolenie armatorów śródlądowych, wynikające z braku skutecznego działania Właściciela mostu (przenoszone także na administrację drogi wodnej) oraz wykazywanie przez nich realnych strat ponoszonych przez ich przedsiębiorstwa z powodu braku możliwości swobodnej żeglugi po drodze wodnej, którą przegradza niski most kolejowy z awaryjnym przęsłem zwodzonym oraz warunkowym i ograniczonym jego uruchomianiem.

Podjęte przez R2GW w Szczecinie próby ustalenia z właścicielem mostu nowych - częstszych i dłuższych - okresów podnoszenia przęsła dla żeglugi (na podstawie doświadczeń z przebudowy przejścia żeglownego pod mostem) pozostały bez odzewu ze strony PKP {pismo UŻ 5141/1-09/2012-łk z dnia 09.08.2012 r.). Jest to o tyle niezrozumiałe, że w ten sposób RZGW Szczecin próbował realizować również ustalenia z XX posiedzenia Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Ruchu Żeglugowego na Wodach Granicznych Rzeki Odry, Odry Zachodniej i Nysy Łużyckiej, współtworzonej przez przedstawicieli administracji żeglugowej i wodnej obu krajów (w tym Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zajmującego się również kolejnictwem).

Pomimo kilkunastoletnich prób zwrócenia uwagi na ten istotny problem, RZGW Szczecin odnotowuje zupełny brak działań zarówno ze strony PKP jak i ministerstwa odpowiedzialnego za sprawy transportu. Znamienny jest też brak dotrzymywania kolejnych terminów zobowiązań budowlanych podejmowanych przez PKP wraz z kolejnymi okresami finansowania modernizacji infrastruktury transportowej kraju.

źródło: pismo RZGW wysłane wg rozdzielnika m.in. do Rady Kapitanów
#1 | Apis dnia 09.04.2014 09:12
Nareszcie jakaś rozsądna reakcja RZGW w Szczecinie. Dość sabotażu na zlecenie:
http://www.zeglug...60#c162662
Jak to pociągi postoją z powodu skradzionych rzekomo kabli - prędko znajdą się pieniądze...
#2 | Odra dnia 09.04.2014 10:46
Konieczna jest fizyczna interwencja...Niestety administracja chowa się pod parasol dokumentu. A może majowa blokada mostu?....Bo wysłanie dokumentu do resortu transportu może trafić do "lodówki" na później.
pozdrawiam
#3 | Apis dnia 09.04.2014 11:19
Blokada byłaby skuteczna jedynie w takiej sytuacji, że pod otwarty most wpłynąłby statek i tam się zatrzymał twierdząc, że "ukradli kable sterujące" więc nie może się ruszyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL