Towary po rzekach nie płyną. W Polsce prawie nie ma dróg wodnychDrukuj

Towary po rzekach nie płyną. W Polsce prawie nie ma dróg wodnychŻegluga śródlądowa w Polsce w zasadzie nie istnieje - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Do użytku nie nadaje się 90 proc. dróg wodnych, a przywrócenie ich do stanu używalności kosztowałoby 14 mld zł.

Przez Polskę przepływa kilka dużych rzek, którymi można by transportować towary pomiędzy południem kraju a np. portami morskimi. Ale drogami wodnymi płynie zaledwie 0,29 proc. wszystkich transportowanych w Polsce towarów. Dla porównania: unijna średnia wyniosła w 2011 r. 6,2 proc., a w przodującej pod tym względem Holandii - aż 36,7 proc. Wyprzedzają nas również Niemcy, Francja, a nawet Słowacja, która nie ma dostępu do morza.

Zdaniem NIK przewozy towarów wodą spadają w Polsce, pomimo że Unia Europejska promuje taki rodzaj transportu. "Spadek znaczenia żeglugi śródlądowej w Polsce następował, pomimo że we wszystkich programach rządowych, określających politykę transportową po 2000 r., zakładano jej rozwój" - czytamy w raporcie NIK (czytaj pełną treść raportu).

Kontrolerzy NIK zauważają, że z obecnej sieci dróg wodnych w Polsce liczącej ponad 3,6 tys. km tylko 206 km spełnia standardy o znaczeniu międzynarodowym, czyli pozwala na pływanie statków o tonażu ponad tysiąca ton. "Świadczy to o generalnie złym stanie technicznym krajowej infrastruktury śródlądowego transportu wodnego będącego skutkiem wieloletnich zaniedbań w zakresie budowy i modernizacji" - czytamy w raporcie.

W 2011 r. Wisłą transportowano przęsło na budowę Mostu Północnego w Warszwie. Przęsło miało ponad 60 metrów długości. Był to najcięższy ładunek przewożony tą rzeką w historii, ważył ponad 350 ton.

Statki nie mają gdzie pływać

Poprawa sytuacji nie będzie prosta, bo z raportu wynika, że aż 90 proc. dróg dostępnych dla żeglugi śródlądowej w Polsce nie spełnia odpowiednich wymagań. Chodzi m.in. o zbyt małą głębokość torów wodnych, kiepski stan śluz czy nieodpowiednie parametry mostów. To sprawia, że armatorom nie opłaca się inwestować w nową flotę.

- Znaczenie żeglugi śródlądowej maleje od dawna - przyznaje kapitan Andrzej Podgórski, rzecznik prasowy Rady Kapitanów, stowarzyszenia zrzeszającego osoby związane z żeglugą śródlądową. - Podstawowym błędem po 1989 r. było przekazanie infrastruktury służącej do żeglugi śródlądowej Ministerstwu Środowiska, które jest przecież zainteresowane przywróceniem rzek do stanu dzikiego, a nie tym, by pływały po nich barki. Ci ludzie w ogóle nie powinni dostać do ręki tej branży. To jakby przekazać kontrolę nad autostradami Ministerstwu Rolnictwa, bo czasem droga przebiega przez pole - ironizuje.

Zdaniem kapitana Podgórskiego sprzeczne interesy branży i zarządzającego drogami wodnymi to tylko jeden z problemów. Drugim jest brak spójnej polityki dotyczącej transportu. - Skutek jest taki, że przewóz kruszywa czy węgla został przejęty przez transport drogowy - uważa.

Niewiele jednak wskazuje, by w najbliższych latach sytuacja miała się poprawić. Przykładem może być Poznań. NIK przeprowadził kontrolę w tamtejszym Rejonowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, podczas której stwierdził, że podlegająca Zarządowi infrastruktura jest w złym stanie, a usterek często nikt nie naprawia.

Innym przykładem jest Program dla Odry 2006 (jednym z jego celów jest utrzymanie i rozwój żeglugi śródlądowej), na który w latach 2002-16 przeznaczono ponad 9 mld zł. W tej kwocie zawarte jest nie tylko udrożnienie rzeki, ale również m.in. ochrona przyrody, zagospodarowanie przestrzenne czy monitoring przeciwpowodziowy. Jak jednak podkreślają autorzy raportu NIK, do dziś wykorzystano zaledwie połowę pieniędzy na Program dla Odry.

NIK: potrzebne miliardy

Według Izby, by doprowadzić infrastrukturę żeglugi wodnej do stanu używalności, potrzeba aż 14 mld zł. NIK zaleca m.in. stworzenie wieloletniego planu inwestycji infrastrukturalnych dla śródlądowego transportu wodnego oraz aktywniejsze wspieranie armatorów.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na temat swoich planów dotyczących żeglugi śródlądowej wypowiada się dość ogólnikowo. Informuje, że obecnie opracowuje plan przywrócenia funkcjonalności drogom wodnym. Docelowo resort przewiduje zrealizowanie 24 projektów w całym kraju. Nie wiadomo jednak, ile z nich i kiedy zostanie przeprowadzonych. "O realizacji tych projektów zdecyduje ilość środków przeznaczonych na inwestycje śródlądowe w perspektywie 2014-20 oraz odpowiednie przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej przez beneficjentów, tzn. Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej" - informuje nas resort w komunikacie.

źródło: wyborcza.biz
foto: Janusz Fąfara
#1 | tomil dnia 03.04.2014 10:00
Kolejny dowód, że nie można czekać i koniecznie drogi wodne muszą być udrożnione. Ale jest jeszcze jeden jak sądzę warunek. Drogi wodne muszą się znaleźć w Ministerstwie Infrastruktury, bo to są DROGI. Obecnie pod zarządem Ministerstwa Środowiska nie ma szans na transportowe wykorzystanie dróg wodnych, chyba, że będziemy wozić towary kajakami.
#2 | Apis dnia 03.04.2014 10:07
Troszkę spłycono (nomen omen) zakres i wydźwięk moich wypowiedzi, ale takie są "reguły mediów", że opinie rozmówców "dopasowuje się" do głównego tematu. Wyszło więc, że potwierdzam, iż żegluga jest w zapaści i za dużo kosztowałoby jej przywrócenie a wcale tego nie powiedziałem.
#3 | darpo23 dnia 03.04.2014 10:13
kolejny kamyczek do ogródka pod nazwą RZGW.
To ono nie chce modernizacji dróg wodnych i robi wszystko aby degradacja postępowała. Doprowadza mnie to do szewskiej pasji. Przypominam wszystkim że RZGW jest tylko zarządcą mienia skarbu państwa , nie ma własnych pieniędzy. TO PAŃSTWO MA W NOSIE GOSPODARKĘ WODNĄ W SZEROKIM TEGO SŁOWA ZNACZENIU , ŁĄCZNIE Z ŻEGLUGĄ I TRANSPORTEM WODNYM. Rząd tylko szuka możliwości zarabiania bądź sprzedania tego co posiadamy my wszyscy , naszych dóbr naturalnych , /vide lasy państwowe/ A tymczasem media i różnej maści fachowcy zrzucają winę na bogu ducha winne RZGW
#4 | staciek dnia 03.04.2014 12:00
Dla mnie, a nie jestem zawodowo związany ze środowiskiem transportu śródlądowego, absurdem jest że drogi wodne są we władaniu Ministerstwa Środowiska.
Wiadomo, że w tym układzie, wszelkie prace związane z utrzymaniem (nie wspominając o poprawie) śródlądowych dróg wodnych będą torpedowane.

Moim (laika) zdaniem, w pierwszej kolejność trzeba by doprowadzić do zmiany Ministerstwa mającego piecze nad drogami (czyli Infrastruktury) - potem powinno być łatwiej.

pozdrawiam i do zobaczenia na wodzie
Stanisław Witulski
#5 | zbyszek1 dnia 03.04.2014 18:59
Proponuje napiasnie obywatelskiego projektu / ? /o zmianie podporządkowania dróg wodnych. Nasze środowisko wodniackie zawodowe i amatorskie jest liczne i każdy z nadzieją na lepsze jutro z chęcią podpisze ten projekt. Znak zapytania bo nie wiem jakim aktem reguluje się te sprawy.
#6 | 38 dnia 04.04.2014 10:01
Informacja o wynikach kontroli NIK...

http://www.nik.go...p,7990.pdf
#7 | Marek Odra dnia 04.04.2014 13:08
WYSTĄPIENIA POKONTROLNE - Kliknięcie na link rozpoczyna pobranie dokumentu na dysk komputera:
Urząd Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu - wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
REGIONALNY ZARZĄD GOSPODARKI WODNEJ W SZCZECINIE Wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
URZĄD ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W SZCZECINIE wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
Urząd Żeglugi Śródlądowej w Krakowie wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
REGIONALNY ZARZĄD GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
Urząd Żeglugi Śródlądowej w Warszawie wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
Urząd Żeglugi Śródlądowej Bydgoszcz wystąpienie:
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
KRAJOWY ZARZĄD GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
MINISTERSTWO TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf
BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
http://bip.nik.gov.pl/kontrole/wyniki...typ,kj.pdf

Naprawdę ciekawe wypowiedzi, tłumaczenia się i zaniechania.
#8 | marek56 dnia 04.04.2014 13:11
Cytat z raportu NIK-u: "Spadek znaczenia żeglugi śródlądowej wynika przede wszystkim z postępującej degradacji śródlądowych dróg wodnych, " Dopisałbym do tego: "degradacji spowodowanej bezdenną głupotą rządzących". No chyba, że ta degradacja jest świadomym i zamierzonym działaniem tych ostatnich. Co dla mnie jest najbardziej prawdopodobne.
#9 | 38 dnia 04.04.2014 15:32
Z treści wystąpień ewidentnie widać, że również inspektorzy NIK podobnie jak i dziennikarze nie mają podstawowego pojęcia o funkcjonowaniu tzw terenowych organów administracji żeglugowej (UŻŚ).... i przyjmują wszystkie wyjaśnienia owych dyrektorów ... a później o szczegółach...Smile w tym o UŻŚ Kraków... zapraszam do dyskusji ... dyrektorów TEŻ...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL