Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Modernizacja modernizacji. Będzie inaczej i z innych pieniędzyDrukuj

Modernizacja modernizacji. Będzie inaczej i z innych pieniędzyZnowu zmieniają się plany modernizacji środkowej Odry. Stopni wodnych jednak nie będzie, a zamiast korzystać z dotacji unijnych, na remont infrastruktury Polska pożyczy pieniądze z Banku Światowego. O zmianach poinformował we wtorek po południu wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

W styczniu oburzenie wywołała informacja, że wrocławski Zarząd Gospodarki Wodnej chciał zrezygnować z ponad 400 mln zł z 509 milionów zaproponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury na remont ostróg (na Odrze swobodnie płynącej) na lata 2014-20. Kilka tygodniu temu urzędnicy powrócili jednak do pierwotnych planów, poszerzając nawet projekt inwestycji o dwa nowe stopnie wodne na Odrze - Lubiąż i Ścinawa. Urzędnicy zastrzegli jedynie, że na jej realizację będą potrzebowali dodatkowych dwóch lat. Ministerstwo Infrastruktury planowało zapłacić za przebudowę odrzańskiej drogi wodnej z unijnej kasy.

Jednak we wtorek podczas spotkania w siedzibie RZGW wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zaskoczył wszystkich jeszcze innym planem działania. Stwierdził, że stopnie wodne nie powstaną, bo nie będą konieczne - wbrew opinii wielu ekspertów minister uważa, że do utrzymania odpowiednich poziomów wody na Odrze wystarczą same ostrogi. A w razie potrzeby rzeka będzie zasilana wodą z innych zbiorników wodnych.

Gawłowski powiedział też, że remonty ostróg nie sfinansują dotacje unijne, ale kolejna pożyczka z Banku Światowego, który płaci już m.in. za część programu przeciwpowodziowego dla Odry. Pieniądze od Unii mają być z kolei wykorzystane na remonty jazów na Odrze skanalizowanej.

Zmiany zaskoczyły Piotra Stachurę, rzecznika RZGW. - To znak, że wcześniejsze zmiany w projektach były traktowane przez środowisko i dziennikarzy zbyt poważnie. Jednak szczegółów nowej ministerialnej koncepcji jeszcze nie znam - powiedział nam Stachura po spotkaniu z wiceministrem.

#1 | Apis dnia 03.04.2014 11:05
Niedawno cytowaliśmy wypowiedź Gawłowskiego, że:

Cytaj

Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie i mniej niż Hiszpania, która jest uważana w Europie za kraj praktycznie pozbawiony wody - powiedział wiceminister.
http://wiadomosci...tylko.html

Z czego więc chce Gawłowski zasilać Odrę, skoro nawet zbiorniki, które chce budować mają być z założenia suche?

Po raz kolejny przypominamy dlaczego na inwestycje wybrano kredyt z Banku Światowego a nie unijne dotacje: http://www.radaka...readmore=5
#2 | vasyld dnia 03.04.2014 11:09
Niech już ten ministerek przestanie pier****ć. Przepraszam za słownictwo, ale krew człowieka zalewa. Z jakich zbiorników zamierza zasilać Odrę? Chyba ze swojego lania wody. Jakie parametry chce uzyskać stosując same ostrogi? II klasę, może jakiś polski wymysł np. klasa III beta? Odrze potrzebna jest kompleksowa modernizacja do klasy IV, a ten wyłazi i pierdzieli takie głupoty.
#3 | Marek Odra dnia 03.04.2014 17:59
Apis w swoim poście zaprezentował pustą stronę internetową BKPOPDO ja preferuję obecną wypełniona szczególnie gdy zastąpię słowa "energetyczne" i "urządzenie" słowem "konsultant" lub "pracownik". Program działania nabiera nowego sensu http://www.odrapcu.pl/
#4 | Odra dnia 03.04.2014 22:26
Zaczynam rozumieć... Unia dała "Warszawce" po łapkach za modernizacje "starego na jeszcze starsze" ....nie podpisaliśmy z UE umowy na dofinansowanie projektów śródlądowych z DI...czy tak? Lekcje nie odrobione- najlepszym rozwiązaniem jest pójść na wagary. A na wagarach pełny luz i fantazja - można robić dosłownie wszystko - bo skala ocen tego nie reguluje a bystre oko pedagoga tutaj nie sięga. Jedyny problem (na wagarach) to znaleźć źródło finansowania (kasa), jednak i to nie problem. Kolega BŚ na pewno pożyczy... "znów za rok matura..! Za rok caaały...!"

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL