Buzek: Kanał Odra-Dunaj jak podbój KsiężycaDrukuj

Buzek: Kanał Odra-Dunaj jak podbój KsiężycaW sobotę 29.03.2014 były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego spotkał się w raciborskim Zamku ze społeczeństwem tego miasta. Profesor Jerzy Buzek zaproszony został przez seniorów z Raciborza i jego wizyta miała związek z kampanią wyborczą do Europarlamentu. Wśród gości na Zamku w Raciborzu był także czeski europoseł Vojtěch Mynář, przedstawiciele samorządów i stowarzyszeń a wśród nich reprezentacja Rady Kapitanów. Społeczność Raciborza zadała czeskiemu europarlamentarzyście pytania związane ze współpracą przygranicznych regionów Polski i Republiki Czeskiej więc siłą rzeczy poruszono sprawę Korytarza Dunaj-Odra-Łaba jako szansy na gospodarczy i społeczny rozwój po obu stronach granicy.

Gabriela Tomik - pełnomocnik ds Odry Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle poruszyła temat rozwoju dróg wodnych w Polsce, rozmów polsko-czeskich o współpracy oraz o podpisanym memorandum, którego postanowienia nie są kontynuowane.

Były premier podkreślił, że w jego rządzie tę współpracę traktowano z należytą powagą i przyjęto Program "Odra 2006". Jego drugim etapem miał być program "Odra 2012" zakładający połączenie naszych dróg wodnych z Czechami i realizacje korytarza Odra-Dunaj.

Kanał ma tyluż zwolenników co przeciwników i budzi spore emocje nie tylko w środowisku związanym z żeglugą i transportem. W tym kontekście świetnie zabrzmiała pointa do tego tematu wypowiedziana przez Jerzego Buzka:

- w 1961 roku prezydent USA Kennedy zapowiedział, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat Stany Zjednoczone wyślą swoich astronautów na Księżyc aby udowodnić światu, że w kosmonautyce są liderami. Pytano jakie korzyści można wynieść z realizacji tak wydawałoby się absurdalnych i kosztownych przedsięwzięć. Dla wielu zwykłych ludzi ten pomysł był bowiem równie abstrakcyjny jak Kanał Odra - Dunaj.

A jednak Amerykanie dopięli swego i w 1969 roku z powierzchni Księżyca Neil Armstrong wypowiedział słynne zdanie: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Tak było w istocie: amerykański program kosmiczny spowodował wielki skok naukowy i technologiczny a Stany Zjednoczone w ciągu zaledwie jednej dekady uzyskały niebywały wzrost gospodarczy i do dziś czerpią pełną garścią ze zdobyczy tego okresu.

- Podobnie jest z ideą Kanału Odra - Dunaj: to może być nieprawdopodobny skok gospodarczy dla tego obszaru Europy, którego dobrodziejstwo będziemy mogli ocenić dopiero po latach - "odcinając kupony" z tej inwestycji - dodał Jerzy Buzek.

Na stronie Rady Kapitanów można posłuchać tych wypowiedzi nagranych na dyktafon.

Andrzej Podgórski - Rada Kapitanów
foto: Gabriela Tomik - UM Kędzierzyn-Koźle
#1 | darpo23 dnia 31.03.2014 14:49
pan były Premier zachęcał Nas wszystkich do reformy emerytalnej przed kilkunastu laty. Nie zapomniałem tej kampanii i nie wierzę w zapewnienia tego pana. On mówi tak okrągłymi słówkami ,że kula powinna się wstydzić.
#2 | Odra dnia 03.04.2014 22:40
To człowiek z dużym autorytetem w UE...Kiedy był Premierem w 2000 roku podpisał razem z ówczesnym Premierem Czech Miloszem Zemanem (dzisiejszym Prezydentem Czech) MEMORANDUM w sprawie połączenia Odra-Dunaj. Dlaczego jego Rząd nie przygotował działań na rzecz ODW połączonej choćby z Ostrawą? Dlaczego nie prowadzi się kontynuacji tych działań? Kto "schował" albo raczej zabrał ze sobą Aneks Nr 2 do wspomnianego Memorandum? Dziwi Państwa zachowawcza postawa Czechów- ile lat czekają, podczas kiedy my ich zwyczajnie ignorujemy na szczeblach stosunków międzynarodowych -robiąc swoje uniki "suchych zbiorników" na trasie drogi wodnej...o ironio!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL