Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

4 mld na drogi wodne?Drukuj

4 mld na drogi wodne?Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przedstawił portalowi rynek infrastruktury.pl wstępną listę projektów inwestycyjnych przewidzianych na drogach śródlądowych w Polsce w ramach perspektywy unijnej 2014-2020.

Ich szacunkowa łączna wartość to 3,97 mld zł, z czego przewidywane dofinansowanie unijne to 3,37 mld zł. Joanna Marzec, rzeczniczka KZGW, zwraca jednak uwagę, iż na razie jest to jedynie projekt działań inwestycyjnych, wpisanych do Dokumentu Implementacyjnego Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku), a nie zatwierdzona lista zadań. – Nadal nie znamy wysokości alokacji środków na projekty śródlądowe i nie wiemy, czy po ich przyznaniu uda się zrealizować wszystkie projekty – zaznacza Joanna Marzec.


W Dokumencie Implementacyjnym znalazło się 25 projektów. 13 spośród nich, o łącznej wartości 2,30 mld zł, dotyczy inwestycji na Odrze (licząc razem z nią także Kanał Gliwicki). 6 inwestycji, o łącznej wartości 1,02 mld zł, dotyczą inwestycji na Wiśle (nie licząc planowanych modernizacji śluz na Martwej Wiśle, Szkarpawie i Nogacie, ujętych jako jedna inwestycja). KZGW planuje też inwestycje na Warcie, Noteci (wraz z Kanałem Bydgoskim) oraz Brdzie.


Zdecydowanie najbardziej kosztowna ma być przebudowa Kanału Gliwickiego. Trzy komplementarne wobec siebie projekty, zakładające zarówno przebudowę samego szlaku żeglownego, jak i śluz oraz innych obiektów inżynieryjnych, oszacowano w sumie na 900 mln zł.


509 mln zł przewidziane jest na modernizację tzw. Odry swobodnie płynącej – na odcinku od Malczyc (woj. dolnośląskie) do ujścia Nysy Łużyckiej. Należy przypomnieć, że zadanie to zostało pod koniec 2013 r. wykreślone z Dokumentu Implementacyjnego, jednak – w wyniku silnego lobbingu parlamentarzystów, samorządowców i przedsiębiorców zainteresowanych użytkowaniem Odry – projekt został ponownie wpisany do DI. Na modernizację granicznego odcinka Odry przeznaczono z kolei w sumie prawie 380 mln zł. Na Wiśle najdroższą zaplanowaną inwestycją jest z kolei budowa stopnia wodnego Niepołomice (500 mln zł).

źródło: rynekinfrastruktury.pl
foto: Janusz Fąfara
#1 | koj dnia 26.03.2014 14:51
Co opracowanie lub program to budowa stopnia wodnego Niepołomice staje się coraz droższa. W Programie przeciwpowodziowym dorzecza Górnej Wisły miał kosztować 200 mln zł. + 20 mln na prace projektowe...
#2 | marek56 dnia 26.03.2014 15:10
Jak będą (jeżeli w ogóle będą) budować tak długo jak Malczyce to ta kwota jeszcze się powiększy może nawet 2, 3 krotnie. I znów padnie kolejny niechlubny rekord... wydatków. Przecież nie od dziś wiadomo jaka ta śródlądowa żegluga, a i gospodarka wodna, jest kosztowna. I znów będzie kolejny argument, że nas przecież na to nie stać.
#3 | kaczor_g dnia 29.03.2014 01:03
KZGW powinno przygotować wyłącznie sprawy własnościowe i koncepcję ogólną inwestycji "grubych" stopni wodnych - reszta powinna być wykonana w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum które zainwestuje w hydroelektrownie, a kryterium wyboru wykonawcy powinna być kwota oczekiwana z KZGW w partycypacji inwestycji, i/lub np sposób płatności w czasie. Analogicznie jak z autostradami dziś nikt nawet nie myśli o tym, że można to robić inaczej. Co więcej takie podejście i tak jest nieuchronne rzeki i ich potencjał energetyczny i transportowy to niedługo będą ostatnie "srebra narodowe" do sprywatyzowania

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL