Nowe przystanie turystyczne na OdrzeDrukuj

Nowe przystanie turystyczne na OdrzeW dziesięciu nadodrzańskich gminach w województwie lubuskim w ciągu dwóch lat powstaną przystanie rzeczne dla wodniaków i miłośników turystyki rzecznej. Zostaną one wybudowane w ramach projektu "Odra dla turystów 2020 - lubuskie przystanie", który zamierzają zrealizować samorządy. Do podpisania umowy partnerskiej przez burmistrzów i wójtów doszło w czwartek na statku turystycznym "Laguna", który wraz z bliźniaczym "Zefirem" został wybudowany w ramach wcześniejszego projektu związanego z ożywieniem turystycznym Odry.

W opisywany projekt zaangażowały się: gmina wiejska Nowa Sól, Siedlisko, Otyń, Sulechów, gmina wiejska Zielona Góra, Czerwieńsk, Krosno Odrzańskie, Cybinka, Górzyca oraz miasto Kostrzyn nad Odrą. Przedsięwzięcie zakłada budowę dziesięciu małych przystani rzecznych na Odrze w każdej z wymienionych gmin. Koszt ich budowy szacowany jest na ponad 3 mln złotych. Samorządy chcą zdobyć te pieniądze z funduszy unijnych. Koordynatorem projektu jest miasto Nowa Sól, choć samo nie planuje budowy przystani. Ma jednak doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.

- Najważniejszym celem tego projektu jest rozwój turystyki w regionie, w tym aktywizacja żeglugi w Dolinie Środkowej Odry. Chodzi o stworzenie warunków dla rozwoju turystyki w miejscowościach nadodrzańskich i wykorzystanie możliwości, jakie dają dwa nasze statki turystyczne - wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Zgodnie z harmonogramem prace budowlane rozpoczną się w tym roku, a zakończą w roku 2015. Budowa kolejnych przystani będzie kontynuacją zakończonego już projektu "Odra dla turystów", dzięki któremu w Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim i Cigacicach wybudowano w ostatnich latach porty; powstały też dwa statki turystyczne.

źródło: rp.pl
foto: Janusz Fąfara
#1 | Ziomal dnia 08.03.2014 08:52
Lubuskie warte zachodu. Brawo i cała naprzód !!! Całym sercem cieszę się , że biała flota wróciła na rzekę .Miasta i gminy nadodrzańskie obrały dobry kierunek że Odra to bulaj na Europę .Ubolewam jedynie że włodarze mojej gminy nie pod pieli się do tak szczytnego projektu. Niegdyś Ujście Baryczy 378 km O.D.W m.Wyszanów ,ze względu na walory krajoznawcze,był miejscowością o charakterze letniskowym ,,Luftkurort an Wald und Wasser '' Przystań dla żeglugi pasażerskiej .Hotel lokal gastronomiczny.Przystań wodna oferowała żaglówki, kajaki . Ach .... było i nie wróci więcej .....?????
#2 | IRENKA dnia 11.03.2014 18:29
Nareszcie jak to miło czytać że wreszcie miasteczka nadodrzańskie chcą patrzeć przychylnie na ODRĘ. Przecież nad nią żyją i powinni żyć także z niej.
Chociaż prawdę powiedziawszy przez ostatnich parę lat wiele się zmieniło szczególnie w miejscowościach w lubuskiem.Pływam od 10 lat z FLISEM ODRZAŃSKIM i mam niejako podgląd na ten temat.
WIELKIE BRAWA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL