Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

MIR: Za wcześnie na konkretne deklaracjeDrukuj

MIR: Za wcześnie na konkretne deklaracjePiotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, powiedział w rozmowie z portalem "Rynek Infrastruktury", ze trwa obecnie sporządzanie listy inwestycji związanych z udrożnianiem dróg śródlądowych w Polsce.

W ostatnich tygodniach wielokrotnie publikowaliśmy artykuły o tym, że zarówno na Odrze, jak i na Wiśle skala inwestycji jest zdecydowanie zbyt mała. Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że nacisk prowadzony ze strony m.in. lokalnych polityków i samorządowców sprawił, że rząd zmienił zdanie i przywrócił ponad 500 mln zł na udrożnienie fragmentu Odry środkowej (pomiędzy Brzegiem Dln. i ujściem Nysy Kłodzkiej).

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele środowisk argumentuje, iż nawet mimo tego nie ma dużych szans, by Odra stała się ważnym szlakiem żeglowny w układzie północ-południe Europy. Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się na Wiśle, w przypadku której na inwestycje związane z udrożnieniem rząd zaplanował niecałe 100 mln zł.

– Za utrzymanie i modernizacje śródlądowych dróg wodnych w Polsce odpowiada Minister Środowiska za pośrednictwem Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Inwestycje realizowane przy udziale środków budżetowych, zapisanych w dziale „gospodarka wodna”, za który także odpowiada Minister Środowiska, mają przede wszystkim charakter przeciwpowodziowy. Źródłem finansowania inwestycji w ramach działu „gospodarka wodna” mogą być także środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – precyzuje Piotr Popa, rzecznik MIR.

– W chwili obecnej Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przygotowuje tzw. Master Plany. Zbiorą one w jednym dokumencie projekty inwestycyjne rozproszone po wielu programach sektorowych, w tym Górna Wisła, Wisła Środkowa, ale też projekty transportowe oddziałujące na stan wód, inwestycje realizowane w ramach RPO. Jest to w znacznej mierze ochrona przeciwpowodziowa obszarów rolniczych zapewniana przez wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych – dodaje Popa.

Rzecznik MIR dodaje, że przywrócenie odpowiednich parametrów eksploatacyjnych na śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu transportowym wymaga wieloletnich i usystematyzowanych działań oraz inwestycji. – W Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020 (perspektywą do roku 2030) znalazł się zapis mówiący o konieczności opracowania odpowiedniego programu wieloletniego dotyczącego śródlądowych dróg wodnych. Po przygotowaniu przez KZGW Master Planów możliwe będzie przygotowanie programu wieloletniego zgodnie z założeniami SRT – oznajmia Popa.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wpisało do Dokumentu Implementacyjnego do SRT wszystkie projekty zgłoszone przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. W chwili obecnej, ze względu na brak podziału środków, nie ma jeszcze decyzji, które projekty będą realizowane. Realizacja inwestycji zawartych w DI będzie pierwszym krokiem do modernizacji infrastruktury żeglugowej w Polsce.

#1 | Apis dnia 05.03.2014 19:25

Cytaj

rząd zmienił zdanie i przywrócił ponad 500 mln zł na udrożnienie fragmentu Odry środkowej (pomiędzy Brzegiem Dln. i ujściem Nysy Kłodzkiej).


Jeśli rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju nie odróżnia Nysy Łużyckiej od Kłodzkiej - rzeczywiście nie doczekamy się na inwestycje.
#2 | darpo23 dnia 06.03.2014 11:57
no i suma sumarum , rządzi Sum. Master Plan pójdzie do kosza kolejne pieniądze na jego sporządzenie będą przejedzone przez urzędników. Ministrowie ledwo odróżniają wodę z kranu od wody mineralnej a cóż mówić o odróżnianiu rzek. Toż to woda i to woda , i to płynąca!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL