Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Chiński wykonawca "zatopi" Wrocławski Węzeł Wodny?Drukuj

Chiński wykonawca "zatopi" Wrocławski Węzeł Wodny?Po niepokojących wieściach z przebiegu prac remontowych bądź budowlanych ze zbiorników Nysa i Racibórz Dolny, których znaczenie dla ochrony dorzecza Odry przez powodzią jest kluczowe, również nad kolejną z takich inwestycji - choć dotyczącej niemal wyłącznie ochrony przed wielka wodą miasta Wrocławia - zaczynają się zbierać czarne chmury. Podobnie jak na zbiornikach zaczynają się znaczne opóźnienia w realizacji i problemy finansowe.

Jeden z najważniejszych kontraktów w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego stoi pod znakiem zapytania. Jak dowiedziało się Radio Wrocław, na odcinku należącym do firmy z Chin są spore opóźnienia. Chińczycy mają największy kontrakt, wart ponad 300 milionów złotych. Do ich zadań należy pogłębianie południowego odcinka koryta Odry w okolicach Rędzina, prace na Śluzie Rędzińskiej i przebudowa kanału miejskiego.

Szef projektu modernizacji, Janusz Zaleski z biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry potwierdza, że jest sporo nieporozumień, w tym trudności z określeniem, ile wynosi opóźnienie. Zarządzający projektem na razie nie chcą mówić o zerwaniu kontraktu. Choć nie wykluczają takiej możliwości.

Na razie trwają próby rozwiązania problemu. W połowie marca do Wrocławia mają przyjechać eksperci Banku Światowego i kierownictwo chińskiej firmy z Pekinu. Przedstawiciele chińskiej firmy Sinohydro Corporation Ltd. nie chcieli rozmawiać z Radiem Wrocław. Odesłali nas do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Rzecznik prasowy RZGW Piotr Stachura obiecał odpowiedzieć na nasze pytania w piątek.

Kontrakt z Chińczykami obejmuje prace budowlane podczas pogłębiania i poszerzania kanałów Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz przystosowania stopnia Rędzin do przepuszczania wód powodziowych. Wartość kontraktu wynosi 306 milionów złotych. Chińska firma została wybrana w międzynarodowym przetargu zgodnie z procedurami Banku Światowego. Sinohydro Corporation Ltd. jest znana m.in. ze współudziału w budowie Zapory Trzech Przełomów na rzece Jangcy.

Wrocław na wielką wodę w pełni gotów będzie dopiero, gdy zakończy się modernizacja WWW i budowa zbiornika Racibórz. Pierwsza inwestycja ma być gotowa w 2015 roku, druga dwa lata później.

źródło: Polskie Radio Wrocław
foto. Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL