Bezprecedensowe ultimatum dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi NiepołomickiejDrukuj

Bezprecedensowe ultimatum dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi NiepołomickiejNiewielka i lokalna, ale prężnie działająca organizacja pozarządowa w dniu 14 lutego 2014 r. złożyła do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - próby wymuszenia rażąco niegospodarnego wydania pieniędzy publicznych przez instytucję rządową, tj. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na rzecz WS Atkins - Polska Sp. z o. o. - Wykonawcy Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Projektu Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 (z perspektywą do 2030).

Zdaniem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej żądanie sporządzenia dokumentacji oddziaływania stopnia wodnego Niepołomice na odległe obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 leżące wiele kilometrów od wyżej wymienionej inwestycji prowadzi do nieuzasadnionego wydatkowania publicznych pieniędzy i powinno być traktowane jako rażąca niegospodarność.

Stowarzyszenie otrzymało od Pana Stephena Novisa Prezesa Zarządu WS Atkins - Polska Sp. z o. o. pismo z dnia 21 lutego 2014 r., z którego wynika, że kategorycznie żąda on natychmiastowego wycofania tego zawiadomienia oraz złożenia oświadczenia o podanej przez p. Novisa treści. W przypadku niezastosowania się do przedstawionego ultimatum - firma grozi postępowaniem sądowym.

Zdaniem Stowarzyszenia Pan Stephen Novis, Prezes Zarządu WS Atkins - Polska Sp. z o. o. w/w piśmie nie odniósł się wcale do kwestii sporządzania zbędnych i kosztownych dokumentów oddziaływania stopnia wodnego Niepołomice na wskazane przez firmę Atkins obszary. Pismo dotyczy jedynie polityki wizerunkowej Spółki. Zarzuca się w nim sfabrykowanie nieprawdziwych informacji i podanie ich do wiadomości publicznej, tak jakby w cytowanym opracowaniu kwestia przez Stowarzyszenie podniesiona nie była zawarta.

Sądzimy, że dla dobra wizerunku rzetelnej, międzynarodowej Spółki lepsze byłoby sprostowanie lub wycofanie błędnych stwierdzeń zauważonych przez małą, lokalną organizację pozarządową niż bezpardonowy atak i zastraszanie jej działaczy. Na domiar złego mamy do czynienia z żądaniem wycofania zawiadomienia do państwowych organów kontrolnych - żądaniem wysuniętym wobec lokalnej organizacji "non profit" przez firmę komercyjną – określającą się na swojej stronie internetowej jako cyt. „(...) międzynarodową firmą konsultingową, jedną z największych firm doradczych w Wielkiej Brytanii, Europie i na Świecie (...)”.

Należy podkreślić, że Stowarzyszenie - bazując na zapisach zawartych w dokumencie Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Projektu Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 (z perspektywą do 2030) wersja wstępna z dnia 31 stycznia 2014 r. RAPORT 2 - zwróciło się jedynie z prośbą o podjęcie działań wyjaśniających do Centralnego Biura Antykorupcyjnego - polskiej instytucji powołanej do badania podejrzeń o niejasne wydawanie publicznych pieniędzy. Uczyniło to kierowane obawą, że takie zdarzenie może mieć miejsce. Firma Atkins żąda tymczasem, aby złożono fałszywe oświadczenie, że „(...) zarzuty opierają się jedynie na domniemaniach (...)”!

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej jest więc w sytuacji małej, lokalnej organizacji pozarządowej, która - motywowana poczuciem troski i odpowiedzialności za dobro wspólne - miała czelność zwrócić uwagę międzynarodowej firmie konsultingowej, że się pomyliła. Organizacja zmuszona jest prosić wszystkich demokratycznie wybranych Parlamentarzystów, polskie i europejskie władze i instytucje, a także organizacje pozarządowe krajowe i zagraniczne o wsparcie, radę i pomoc w omawianej kwestii, gdyż jak widać zdaniem potężnej komercyjnej firmy Stowarzyszenie musi zostać ograniczone w swoich jawnych i statutowych działaniach.
#1 | Greg dnia 27.02.2014 13:27
Jak to mówi przysłowie - uderz w stół.... Przecież podejrzane o niegospodarność może być raczej ministerstwo a nie firma, którą to ministerstwo wynajęło. Dlaczego więc w sprawie zawiadomienia wysłanego do CBA odzywa się nie pytany i "broni swojego wizerunku"?
#2 | 38 dnia 27.02.2014 21:23
Tylko "ekolodzy"! mogą twierdzić, że planowana budowa stopnia wodnego na Wiśle w Niepołomicach będzie negatywnie oddziaływać w tak dalekim zasięgu (ponad 100 km) - natomiast specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ) może być też ciekawą lekturą dla CBA...
Wszem jest wiadome, że jeżeli niewiadomo o co chodzi...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL