Echa raportu społecznego w sprawie Zbiornika RacibórzDrukuj

Echa raportu społecznego w sprawie Zbiornika RacibórzNa budowę polderu państwo ma wydać o połowę mniej pieniędzy, niż planowano. Tak niska cena, zamiast cieszyć, budzi jednak wątpliwości. Hiszpańska firma Dragados, która od kilku miesięcy prowadzi już prace budowlane, wygrała przetarg, proponując podejrzanie niską cenę. Wartość kosztorysu inwestorskiego wynosiła bowiem 1,33 miliarda złotych netto, tymczasem Hiszpanie zgodzili się zbudować zbiornik za 748 mln zł. Dla porównania jeden z chińskich koncernów żądał za wykonanie tych samym robót 1,4 mld zł.

Dragados budował wcześniej polskie autostrady. Jedna ze śląskich firm złożyła wniosek do sądu o upadłość tego przedsiębiorstwa, ponieważ nie mogła się doczekać kilku milionów złotych należnych pieniędzy za budowę odcinka autostrady A1, którą wcześniej robiła jako podwykonawca Hiszpanów.

To nie jedyne problemy związane z budowa zbiornika Racibórz. Bank Światowy, który ją kredytuje, stwierdził w styczniu braki w dokumentacji technicznej i środowiskowej wymaganej do prowadzenia robót budowlanych. Ponadto po czterech miesiącach od oddania placu budowy wciąż nie było tam uzgodnionego programu robót. Wszystkie te uwagi i wątpliwości spisali śląscy przedsiębiorcy i sporządzili alarmujący raport. W formie listu otwartego wysłali go do prezydenta i premiera RP, KrajowegoZarządu Gospodarki Wodnej i jego regionalnego oddziału w Gliwicach, kilku ministerstw, Urzędu Wojewódzkiego w Opolu oraz niektórych śląskich samorządów. Otrzymała go tez nasza redakcja (czytaj raport), o czym pisaliśmy na naszych łamach: news.php?readmore=1800.

Poprosiliśmy wczoraj KZGW o odniesienie się do listu, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Czasu nie znalazł dla nas także dyrektor RZGW Gliwice Tomasz Cywiński. Dopytywaliśmy o szczegóły również w polskim biurze Dragadosa.

- Nie udzielamy na ten ten żadnych informacji - usłyszeliśmy od przedstawiciela firmy.

Służby wojewody opolskiego przyznały, że zapoznały się z pełnym uwag raportem, ale nie chciały go szczegółowo omawiać.

- Nie wnosi on nic nowego do znanej nam tematyki realizacji zbiornika - takiego zdawkowego komentarza udzielił nam rzecznik wojewody Jacek Szopiński. Jego zdaniem wartość raportu osłabia fakt, że przedsiębiorcy nie chcieli się pod nim podpisać nazwiskami.

Kędzierzyńska posłanka PO Brygida Kolenda-Łabuś z Parlamentarnego ZespołuPrzyjaciół Odry uważa, że zebrane w nim informacje, choć anonimowe, mogą być bardzo cenne. Przyznała jednak, że jeszcze go nie czytała.

- Zapoznam się z nim, a jeśli będzie taka potrzeba, to poruszę tę sprawę w Sejmie w trybie pytania w sprawach bieżących - zapowiedziała Kolenda-Łabuś. Jej zdaniem jeszcze bez wchodzenia w szczegóły różnica pomiędzy kosztorysem a ceną uzgodnioną z wykonawcą może wzbudzać wątpliwości co do powodzenia inwestycji.

Kwota, za jaką Hiszpanie mają budować zbiornik, niepokoi także starostę raciborskiego Adam Hajduka, który na miejscu obserwuje postęp prac.

- Podwykonawców teoretycznie chroni prawo i państwo powinno zabezpieczyć ich interesy, jeżeli coś pójdzie nie tak - mówi starosta. - Tyle że bardzo byśmy nie chcieli, żeby takie kłopoty się pojawiły.

Najwyższa Izba Kontroli już kilka miesięcy temu przyznała, że jeżeli prace nie przyśpieszą, to nierealny stanie się termin zakończenia projektu, tj. 2017 rok. Wcześniej wskutek opóźnień w realizacji inwestycji przepadło 300 mln złotych unijnej dotacji na ten cel.

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny to jedna z największych i najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Ma zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańcom Opolszczyzny, a także woj. dolnośląskiego. Podczas wezbrań rzeki Odry ma przyjąć 185 mln metrów sześciennych wody i spłaszczyć falę przeciwpowodziową.

źródło: nto.pl
#1 | Apis dnia 26.02.2014 06:19
Czarne chmury gromadzą się nad zbiornikami odrzańskimi: Nysa, Racibórz...
#2 | darpo23 dnia 26.02.2014 18:12
oby te czarne chmury nie zasłoniły zlewni Odry bo będzie powtórka z 1997 lub 2010.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL