Stanęły roboty pod tamą w NysieDrukuj

Stanęły roboty pod tamą w NysieWrocławska firma Powiz ogłosiła w styczniu upadłość. Spółka była ważnym podwykonawcą przebudowy 10-kilometrowego koryta rzeki Nysy Kłodzkiej, poniżej zapory. To ogromna budowa, warta 120 milionów złotych, dofinansowana przez Unię Europejską. Jeśli prace nie zostaną zakończone i rozliczone do końca przyszłego roku, Polska straci dofinansowanie unijne. Tymczasem od listopada na budowie nie widać ruchu.

- To nie spowoduje opóźnienia modernizacji koryta Nysy - obiecuje Mateusz Gdowski, rzecznik prasowy Bilfinger Infrastructure, głównego realizatora budowy. - Posiadamy własny potencjał i możliwości współpracy z podwykonawcami, aby wykonać to zadanie zgodnie z terminem.

- Główny wykonawcą przekazał nam nowy harmonogram prac, który odpowiada naszym oczekiwaniom - komentuje Piotr Stachura, rzecznik wrocławskiego Zarządu Gospodarki Wodnej, który odpowiada za zbiornik w Nysie. - W marcu sprawdzimy, czy te plany są realne. Sugerujemy, żeby firma Bilfinger zwiększyła swoje zaangażowanie na budowie. Obecnie realizowana ona była w większości przez podwykonawców.

System podwykonawców na budowie był trójstopniowy. Główny realizator zatrudnił swojego podwykonawcę prac ziemnych w korycie - firmę Powiz. Ta zaś posiłkowała się lokalnymi firmami. Od jeszcze kolejnych wypożyczała sprzęt i ludzi.

Tych ostatnich nie zgłoszono oficjalnie do RZGW jako podwykonawców. Kiedy zaczęły się problemy Powizu, kilka firm z Nysy, Oławy i Brzegu zostało bez zapłaty. Łącznie nie dostały ok. 1,8 mln zł.

- Moja firma nie otrzymała 320 tys. zł. za usługi sprzętowe przy regulacji koryta - mówi Andrzej Falkiewicz z nyskiej firmy Falbud. - Odzyskanie należności będzie teraz bardzo trudne. Takie braki w kasie mogą spowodować duże perturbacje finansowe w każdej firmie.

Tymczasem RZGW i Bilfinger utrzymują, że ze swoich zobowiązań wobec Powizu się rozliczyły.

źródło: nto.pl
#1 | Apis dnia 25.02.2014 21:36
Tylko patrzeć jak zaraza niewypłacania kasy podwykonawcom rozprzestrzeni się na Zbiorniku Racibórz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL