RZGW Gliwice: Zbiornik Racibórz Dolny SuperstarDrukuj

RZGW Gliwice: Zbiornik Racibórz Dolny SuperstarBudowa zbiornika Racibórz przebiega zgodnie z planem. Takie zapewnienia złożyli dziś podczas konferencji prasowej przedstawiciele inwestora - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. 8 mln ton kruszywa potrzebnego do budowy zapór będzie wożone drogami technologicznymi, co oszczędzi nawierzchni dróg publicznych. Przy Krzyżanowicach i na rzece Psinie powstaną nowe, tymczasowe mosty. RZGW nie chce natomiast budować w Brzeziu wieży z widokiem na teren budowy. Chce to zrobić natomiast powiat. Inwestycję nadzorują eksperci Banku Światowego - specjaliści z USA i Kanady.

Przedstawiciele RZGW zapewnili dziś, że budowa, która ruszyła latem zeszłego roku przebiega zgodnie z planem, a trudności - zwykle pojawiające się przy takich inwestycjach - pokonywane są na bieżąco. Termin przecięcia wstęgi nie jest zagrożony. To 2017 r.

RZGW ma dobre wiadomości dla mieszkańców miejscowości wokół zbiornika. Transport kruszywa będzie się odbywał drogami technologicznymi. Hiszpański wykonawca - Dragados chce pozyskiwać kruszywo z hałdy na granicy Krzyżanowic i Bukowa. Czeka na ekspertyzę, czy materiał ten nadaje się do budowy zapór. Wstępnie ustalono, że trafiałby na teren budowy zbiornika drogą technologiczną pod mostem Krzyżanowice-Buków a następnie drugą, tymczasową przeprawą na lewy brzeg rzeki. Kolejny tymczasowy most ma powstać na rzece Psinie. Nie ujawniono jednak szczegółów tego przedsięwzięcia.

Pozostałe materiały mają być dostarczane koleją a tylko część drogami publicznymi. Te, po zakończeniu inwestycji, mają być w stanie takim jak obecnie. Dragados dokładnie już zinwentaryzował stan nawierzchni i położonych przy niej domów.

Przy budowie pracuje teraz około 140 osób, w tym kilkunastu Hiszpanów. Docelowo, w szczycie robót, przy zbiorniku ma by zatrudnionych około 1000 osób.

RZGW nie chce budować wieży z widokiem na teren inwestycji. To pomysł starosty Adama Hajduka. Konstrukcja miałaby stanąć w Brzeziu. Zdaniem RZGW, na placu budowy nie mogą przebywać osoby postronne. RZGW ma natomiast wstępną deklarację starosty, że wieżę zbuduje powiat.

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, to jedna z największych i najważniejszych do tej pory inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Stanowi ona jeden z kluczowych elementów (oprócz modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego) realizowanego obecnie przedsięwzięcia o wartości 2,5 mld zł - Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Po raz pierwszy w naszym kraju mamy do czynienia z wdrażaniem na tak dużym obszarze (ponad 600 km kw) rozwiązań całościowych i systemowych a wszystkie składające się na Projekt działania są spójne i wzajemnie uwarunkowane, sprzyjając osiągnięciu zasadniczego celu. Jest nim zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla 2,5 mln ludzi, mieszkających w Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach, Opolu, Brzegu, Oławie, Wrocławiu a także na terenach mniejszych gmin w województwach : śląskim, opolskim, dolnośląskim.W sprawie realizacji zbiornika społeczeństwo Raciborza wsparte zespołem specjalistów od budownictwa wystosowało w styczniu 2014 r. list otwarty (raport) prezentujący rzeczywiste problemy i zaniedbania przy wznoszeniu tej budowli. List ten pozostaje w sprzeczności z informacjami jakoby realizacja inwestycji przebiegała zgodnie z planem i dokumentacja projektową i został rozesłany do wielu instytucji - w tym Prezydenta RP, Premiera, Ministerstw Infrastruktury i Rozwoju, Środowiska oraz Finansów.
#1 | szafir dnia 20.02.2014 19:53
Lisy otwarty a raczej donos rodem z minionej epoki. Wszak mamy odpowiednie służby kontrolne demokratycznego Państwa gdzie one były, gdzie one są... ?
#2 | Odra dnia 21.02.2014 00:01
RZGW Wrocław ma dziwny zwyczaj reagowania na kryzysowe sytuacje, otóż na otrzymaną jawna krytykę (patrz raport mieszkańców Raciborza) odpowiada LAURKĄ w postaci zorganizowania konferencji prasowej -front robot na zbiorniku Racibórz Dolny i Eksperci z USA i Kanady...Nie jest to przykład odosobniony.. Poważna krytyka Prezesa KZGW pod koniec stycznia 2014r.przez środowiska samorządowe i parlamentarne również rozwiązana została trzema LAURKAMI, a mianowicie RZGW Wrocław natychmiast odbył spotkania z: Marinami Odrzańskimi (30 stycznia br.); członkami Stowarzyszenia Teraz Odra (3 luty br.) a na deser wylądowała zaproszona Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej. Tylko sekretarz był nadgorliwy i zakończył i opublikował LAURKĘ z tych trzech ciepłych spotkań 4 lutego br.o 19.33...dzień wcześniej zanim doszło do ostatniego z nich 5 lutego br(?). ...grunt to propaganda sukcesu...poparta autorytetem środowisk nadodrzańskich. Uważajmy, kto i gdzie wykorzystuje nasz wizerunek do swoich gier.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL