Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Marszałek ogłasza wielki plan dla "Polski Zachodniej"Drukuj

Marszałek ogłasza wielki plan dla "Polski Zachodniej"Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej, dokończenie trasy S3, modernizacja linii kolejowych czy budowa ośrodka radioterapii w Gorzowie. To tylko kilka przykładów inwestycji, które mają być zrealizowane dzięki Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Właśnie zaczynają się jej konsultacje.

- Strategia potwierdza, że Polska zachodnia ma potencjał do dynamicznego rozwoju - mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Strategia jest oddolną inicjatywą pięciu marszałków Polski zachodniej, w tym woj. lubuskiego. Dziś dokument znalazł się na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Dołączono do niego formularz zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje społeczne potrwają do 18 marca.

- W myśl zapisów strategii główny kierunek rozwoju Polski zachodniej skoncentrowany jest na działaniach służących zwiększeniu konkurencyjności makroregionu w wymiarze europejskim. Mamy wizję i mamy plan - podkreśla Elżbieta Polak.

Przypomnijmy, że na bazie tej strategii marszałkowie wypracowali osiem projektów strategicznych, które mają istotne znaczenie dla rozwoju Polski zachodniej. Sześć spośród tych projektów (z wyjątkiem dróg ekspresowych S5 i S11) dotyczy bezpośrednio woj. lubuskiego. W planach jest m.in. modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej. Projekt przewiduje osiągnięcie do 2030 r. minimum III klasy żeglowności Odry dla potrzeb transportu, ochrony przeciwpowodziowej i turystyki wodnej. Wiąże się to także z rozbudową portów rzecznych. Każdy z tych projektów ma wskazane źródło finansowania.

- W większości przypadków jest to krajowy Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, ale nie tylko. Także budżet państwa, budżety województw, środki samorządów, Krajowy Fundusz Drogowy, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój i nowy instrument finansowy "Łącząc Europę" (CEF). Realizacja strategii powinna przynieść korzyści mieszkańcom makroregionu, przedsiębiorcom, uczelniom oraz instytucjom naukowo-badawczym - mówi marszałek.

I dodaje: - Impulsy rozwojowe z Polski zachodniej, a w tym i z Lubuskiego powinny też wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności całej Polski. Działania w partnerstwie i współpracy dają lepsze efekty gospodarcze niż podejmowane w pojedynkę. Polityka spójności premiuje właśnie takie przedsięwzięcia. Świadczy o tym przykład Programu Operacyjnego Polski Wschodniej, a także Strategii dla Polski Południowej, jaki przyjął rząd. Jesteśmy przekonani, że nasze starania, jako marszałków Polski zachodniej też zostaną docenione i przyniosą wymierne efekty - podsumowuje Polak.

Formularz online uwag do Strategii jest na stronie Ministerstwa:
Kliknij

źródło: wyborcza.biz
#1 | Apis dnia 13.02.2014 18:13
Formularz online uwag do Strategii jest na stronie Ministerstwa:
https://konsultac...660037D404
#2 | vasyld dnia 14.02.2014 09:48
Z przykrością trzeba stwierdzić, że dokument ten jest przykładem, jak nie powinno sporządzać się takich strategii. Jak to często bywa, cel i założenia pewnie szlachetne, ale z realizacją wyszło gorzej. Połowa dokumentu to przytoczenie danych GUS, reszta to ogólne tezy dotyczące rozwoju Polski zachodniej. Dziwi też fakt pomijania Odry w części dotyczącej transportu, kilka, niezbyt szczegółowych wzmianek, nie może określać celu strategicznego. Może ten dokument powinno się nazwać " Analizą potencjału rozwojowego Polski zachodniej " i na jej podstawie dopiero stworzyć strategię?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL