"Borsuk" kruszy lody na OdrzeDrukuj

"Borsuk" kruszy lody na OdrzeW piątek 7 lutego Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeprowadził akcję kruszenia lodu na odcinku Starej Odry poniżej Jazu Różanka. Proces lodołamania ma na celu poprawę warunków spływu kry i lodu, a także przeciwdziałanie tworzeniu się zatorów lodowych. Dzięki akcji kruszenia lodu, kry mogą bezpiecznie i w sposób kontrolowany spływać w dół rzeki, eliminując tym samym powstawanie zatorów, które mogłyby stać się przyczyną lokalnych podtopień. Dodatkowo lodołamanie rzeki Odry powoduje, że wody pochodzące z roztopów będą miały zapewnione drożne ujście.

Mimo utrzymujących się w ostatnich dniach dodatnich temperatur, Odra we Wrocławiu na kilku odcinkach było skuta lodem, którego grubość sięgała w porywach 20-30 cm. Taka lodowa pokrywa nie jest jednak straszna lodołamaczowi o wdzięcznej nazwie "Borsuk", który znakomicie poradził sobie z zadaniem i sprawnie skruszył lody wrocławskiej Starej Odry poniżej Jazu i Śluzy Różanka - odcinek od Mostu Osobowickiego w kierunku Mostu Rędzińskiego. Na co dzień lodołamacz stacjonuje w górnym awanporcie śluzy Brzeg Dolny i oczekuje na wezwania. Takie „pogotowie lodowe” obejmuje okres od grudnia do połowy marca. Dzisiejsza akcja była pierwszym w obecnyn sezonie zimowym tego typu wezwaniem maszyny do Wrocławia.

Lodołamacz "Borsuk" to specjalistyczna jednostka, której poszycie kadłuba w części dziobowej jest dodatkowo wzmocnione. Tego typu jednostka dysponuje systemem balastowym - potrafi nabrać prawie 80 ton wody, co służy do przegłębiania lodołamacza i bezpośrednio wzmacnia siłę uderzenia w lód. "Borsuk" wyposażony jest w potężny silnik o mocy 600 KM. Jednostka żłobi w pokrywie lodowej rzeki swoisty "korytarz" uderzając w taflę i rozdrabniając ją na fragmentaryczne kry.

Piotr Stachura - Rzecznik prasowy
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
#1 | Wojciech Rytter dnia 09.02.2014 13:05
A na Wiśle w Płocku jeszcze cisza.Nic się nie dzieje .Grubość pokrywy lodowej od 20 do 30-tu cm.Mierzona na wysokości klubu Budowlani po stronie Radziwia.Podobno miejscami i więcej.Na wysokości Borowiczek na Tokarce.
#2 | marek56 dnia 09.02.2014 15:28
A na Wiśle w Krakowie (Nowa Huta, Mogiła) +12 st C, słoneczko, lód tylko miejscami przy brzegach. Kaczki już pływają parami, hardkorowcy pływają kajakami (no, na razie tylko jeden ale to już dobra zapowiedź sezonu Smile ). Ogólnie bardzo fajny dzień.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL